wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Nie puszczaj zdrowia z dymkiem

fot. Thinkstock
17.11.2011

W 1974roku w Stanach Zjednoczonych  z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha aż 150 tysięcy osób spróbowało wstrzymać się od palenia przez jedną dobę. Ta akcja spowodowała, że cała Ameryka i Europa, a od 1991 roku również Polska, co roku w trzeci czwartek listopada świętuje Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu.

Niektórzy dzień ten traktują jako zachętę do pożegnania się z nałogiem, inni triumfalnie obnoszą się, puszczając dymka w miejscu publicznym.                                                                

Kto pali, kto jest uzależniony?                               
Według badania NATPOL III PLUS, przeprowadzonego w 2002 roku, w Polsce pali 33% obywateli. Spośród osób niepalących  22% to osoby, które skutecznie rzuciły palenie. Najgorszą wiadomością jest to, że blisko 70%  uczniów w wieku 12 lat przyznało się, że miało kontakt z papierosami. W ciągu ostatniej dekady wzrosła też znacznie liczba palących kobiet. Przed podjęciem decyzji o rzuceniu nałogu warto zrobić ogólnodostępne testy: Fagerstroma- ocenia on stopień uzależnienia od nikotyny i Shneider, który ocenia naszą gotowość do rzucenia nałogu.                                                        

Choroby odtytoniowe                                   
W dzisiejszych czasach nawet pierwszoklasista wie, że papierosy są niezdrowe i potrafi wymienić przynajmniej jedną chorobę, której ryzyko wystąpienia drastycznie wzrasta u nałogowych palaczy, jak choćby rak płuc. Dodatkowo palenie powoduje choroby układu krążenia,  nowotwory krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, trzustki, pęcherza moczowego i nerki, a także astmę, POChP, niepłodność i osteoporozę.

W większości krajów unijnych i w Stanach Zjednoczonych rząd obrazowo pokazuje skutki palenia, umieszczając drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów. W Polsce musimy się zadowolić sloganami informującymi o zagrożeniach wynikających z nałogu tytoniowego. Od maja 2012 roku będziemy straszeni tak, jak mieszkańcy Europu Zachodniej, oglądając zdjęcia na paczkach papierosów.

Koncerny tytoniowe będą mogły wybierać z 14 dostępnych zdjęć. Według ekspertów wprowadzenie fotografii może obniżyć liczbę palaczy w Polsce o nawet pół miliona. Znając życie, podobnie jak slogany,  nie spełnią one jednak swojego zadania. Każdy chyba słyszał kawał - przychodzi facet do kiosku, prosi o paczkę papierosów. Sprzedawca podaje mu paczkę z napisem: „Palenie papierosów powoduje impotencje”. Palacz oddaje ją i mówi: „Nie, nie, poproszę tę z rakiem płuc”.  

Kompleksowy test zdrowia - teraz możesz zrobić go online

1 2
REKOMENDACJA
2017-02-21 21:14:00
~darioman

Panowie, szkoda życia na palenie. Minęły już czasy gdy papieros kojarzył się z wizerunkiem macho. Lepiej zainwestować w siebie i wspomóc męskość Permenem King.

2014-05-14 20:40:32
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.