wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Co to znaczy być "biernym" palaczem?

09.11.2010

Podczas, gdy wiele mówi się obecnie na temat skutków palenia tytoniu, wciąż niewiele uwagi poświęca się innemu zjawisku – biernemu paleniu.

Natomiast fakty są takie, że większość z nas narażona jest na wdychanie dymu papierosowego – i to niezależnie od tego czy sami palimy, czy nie!  Jeśli jesteś osobą niepalącą, to zapewne przypominasz sobie sytuacje, w których stojąc na przystanku lub na ulicy czekając na kogoś, nagle poczułeś dym papierosowy.

Takie doświadczenia ma chyba każdy z nas. Zazwyczaj wówczas przez chwilę czujemy się niekomfortowo, ale, skoro to nie my palimy, po chwili zapominamy o nieprzyjemnym zapachu. Jednakże okazuje się, że często przebywając w miejscach, w których inni ludzie palą papierosy, niestety narażamy nasze życie i zdrowie niemal tak samo, jak sami palacze!Otóż w dymie papierosowym znajduje się około 4 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż 40 związków rakotwórczych. Innym „ciekawym” składnikiem dymu jest tlenek węgla, czyli ten sam gaz, który wydobywa się z rur wydechowych samochodów. Okazuje się, że przeciętny palacz wdycha do płuc około 15 procent tego dymu. Reszta zaś rozchodzi się w powietrzu, którym oddychamy. Zatem to głównie osoby niepalące wdychają ten tzw. niefiltrowany strumień boczny.

Skutki zdrowotne biernego palenia
Badania amerykańskie pokazują, iż w USA bierne palenie stanowi trzecią główną przyczynę przedwczesnych zgonów. Narodowy Instytut Raka podaje zaś, iż bierne palenie jest przyczyną śmierci ponad 65 tysięcy ludzi rocznie. Do najpoważniejszych skutków palenia biernego należy oczywiście rak płuc. Szacuje się, iż ryzyko zachorowania dla osób mieszkających z palącym partnerem jest aż o 30 procent wyższe niż dla osób niewystawionych na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Mówiąc obrazowo, bierny palacz, przebywający w zamkniętym pomieszczeniu z osobą palącą, wypala mniej więcej co trzeciego papierosa. Zatem pod koniec dnia może się okazać, że wypalił ich całkiem sporo. 

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.