wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Co się dzieje w Twoim ciele, gdy palisz?

09.11.2010

Paląc papierosy wciągasz do płuc prawie 4000 związków chemicznych, które rozprzestrzeniają się po całym organizmie, czyniąc ogromne zniszczenia. Zobacz jak to dokładnie przebiega.

Działanie nikotyny
Po wciągnięciu dymu papierosowego do ust, nikotyna wchłaniana jest błyskawiczne przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych i pęcherzyki płucne. Przedostaje się do płucnego krwioobiegu, a następnie do serca, skąd wędruje dalej do krwioobiegu obwodowego. Dostając się do naczyń mózgowych, stymuluje receptory, które uwalniają hormony takie jak adrenalina. Akcja serca zostaje przyspieszona, przez co wzrasta ciśnienie tętnicze krwi.

Porcja nikotyny, która dostaje się do organizmu przy jednorazowym wciągnięciu dymu do płuc wynosi średnio 1-2 mg. Organizm z takiej jednej dawki może oczyścić się przez kilka godzin poprzez poddanie jej procesom metabolicznym w wątrobie. Częściowy rozpad nikotyny następuje już po pięciu minutach. Dziesięć procent nikotyny pozostaje w niezmienionym stanie i zostaje wydalone przez nerki. Duże obciążenie wątroby i nerek przez palenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych w tych organach.

Nikotyna działa destrukcyjnie na cały organizm, jednak najbardziej obciążone są:
- Układ krążenia – przyspieszona zostaje praca serca, następuje wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz skurcz naczyń obwodowych
- Ośrodkowy układ nerwowy – płytkie zaciągnięcie papierosowym dymem prowadzi do pobudzenia, głębokie zaciągnięcie do uspokojenia nerwów. Mechanizm ten powoduje fizyczne uzależnienie od papierosów
- Układ oddechowy – nikotyna zwiększa się częstotliwość i głębokość oddechów
Dym papierosowy to nie tylko nikotyna. Przyjrzyjmy się więc jak działają jego inne składniki.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.