wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Szkodliwe substancje zawarte w dymie

09.11.2010

Wiadomo, że papierosy są szkodliwe – nie ma przecież paczki, która nie informowałaby nas o ich niebezpiecznym wpływie na nasze zdrowie. Jednak rozstać się z nimi jest trudno. Być może świadomość, co zawierają w sobie papierosy ułatwi tę decyzję.

Papierosy to nie po prostu kompozycja liści nikotyny. Oprócz niej w papierosach znajdują się szkodliwe substancje chemiczne. Już nikotyna sama w sobie silnie uzależnia, ale w ten sam sposób działają dodane do niej owe substancje, które dodatkowo sprawiają, iż papierosy łatwiej się palą oraz wydają się smaczniejsze.

To, co znajduje się w papierosie, uzależnione jest od kilku rzeczy, między innymi od rodzaju użytego tytoniu, a więc jego odmiany oraz jakości i wilgotności - przy czym wilgotne papierosy zawierają mniej nikotyny od suchych; rodzaju papierosa - znaczenie ma jego grubość, a także to, czy ma ustnik; temperatury żarzenia; substancji chemicznych dodanych do tytoniu. Dokładny skład papierosa zwykle jednak pozostaje tajemnicą producenta, toteż tak naprawdę nie wiemy, co palimy.

Spalenie jednego papierosa oznacza, że pozwalamy, aby do naszej krwi przedostało się ponad 4000 niebezpiecznych substancji.Przyjrzymy się choćby niektórym z nich. Jedną z takich substancji jest np. aceton, który wykorzystywany jest w produkcji farb i lakierów, a także włókien chemicznych i kosmetycznych. Kolejna, arsen to silnie trująca substancja, używana w metalurgii, produkcji szkła, emalii i barwników, a także jako środek do tępienia mysz i szczurów. Chlorek winylu stosowany jest przy produkcji plastiku.

Butan znajduje zastosowanie między innymi do wyrobu benzyny syntetycznej, jest też składnikiem gazu samochodowego. Z kolei amoniak ma zastosowanie w chłodnictwie, jako składnik nawozów sztucznych, do wyrobu tkanin syntetycznych, a także materiałów wybuchowych. Metanol jest składnikiem benzyny, a naftalen to środek owadobójczy. Dym papierosowy zawiera ponad 60 substancji o właściwościach rakotwórczych.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.