wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Czym jest nikotynizm?

09.11.2010

Roślina tytoniu, której to liście zawierają nikotynę, przywędrowała do Europy z odległej Ameryki. Dla rdzennych Amerykanów tytoń, podobnie jak ziemniaki i kukurydza, był darem od bogów.

Europejczycy zaś zawdzięczają ten „dar” Krzysztofowi Kolumbowi. Początkowo używało go niewielu, ale już po I i II Wojnie Światowej palenie stało się normą (przynajmniej wśród panów). Dziś, chodząc po ulicach naszych miast niemal na każdym rogu można spotkać osobę palącą papierosy.

Nikotyna to trucizna
Obecnie wiadomo, iż nikotyna jest silną trucizną, której jednorazowe wstrzyknięcie w zawartości 50-75 mg wywołałoby natychmiastowy zgon. Taka dawka nikotyny może zaś z powodzeniem zawierać się w jednym papierosie! Dlaczego jednak nikt nie umiera po wypaleniu nawet całej paczki? Wypalając bowiem pojedynczego papierosa wciągamy głównym strumieniem do płuc jedynie około 30 proc. nikotyny, reszta zaś ulega spaleniu. Zatem do organizmu palacza dostaje się co najwyżej 3 mg nikotyny, co na szczęście nie zagraża bezpośrednio życiu.


   
Jednakże palenie tytoniu ma swoje długofalowe skutki zdrowotne. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż na całym świecie pali papierosy ponad miliard ludności, a każdego roku umierają miliony na choroby związane z paleniem tytoniu. Dym papierosowy bowiem, poza nikotyną (która w formie czystej nie jest uważana za rakotwórczą), zawiera około 4 tysięcy substancji chemicznych, w tym 40 związków rakotwórczych.    
   
Najczęściej spotykane choroby związane z nikotynizmem to właśnie nowotwór płuc, krtani i przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherzyka moczowego, a także trzustki. Poza tym, obserwuje się także słabsze związki przyczynowo-skutkowe z innymi nowotworami.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.