wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Szkodliwe substancje zawarte w dymie
Zdrowie & Fitness

Rzuć palenie!

Szkodliwe substancje zawarte w dymie

09.11.2010

Warto wymienić chociaż kilka. Pierwszą rakotwórczą substancją wykrytą w dymie papierosowym był benzopiren, odpowiedzialny za mutację genu p53. To substancja używana w przemyśle chemicznym. Kolejną bardzo silną substancją są  n-nitrozoaminy, które mają też właściwości mutagenne.

Poza tym, w papierosach zawarte są: naftyloamina, stosowana do produkcji barwników w drukarniach, silnie rakotwórczy toluen, używany w przemyśle jako rozpuszczalnik, a także stosowany do produkcji żelów, sprayów i farb do włosów, czy polon 210, odkryty przez Marię Skłodowską – Curie, silnie toksyczny pierwiastek chemiczny. Z każdym papierosem pierwiastek ten dostaje się do komórek i kumuluje w nabłonku dróg oddechowych.

Warto dodać, że ten radioaktywny pierwiastek gromadzi się również w organizmach dzieci palących rodziców. Palacze rzadko kiedy zdają sobie sprawę z tego, że paląc ulegają napromieniowaniu - izotopy pierwiastków promieniotwórczych dostają się do liści tytoniu z gleby. W papierosach obecne są również dioksyny, silnie toksyczne i rakotwórcze związki.

Najbardziej jednak powinniśmy bać się nikotyny. I to nie z powodu jej działania toksycznego czy rakotwórczego, ale dlatego, że na organizm działa silnie uzależniająco. Jej właściwości uzależniające są mocniejsze niż kofeiny, alkoholu czy nawet amfetaminy! Organizm chce jej coraz więcej i więcej.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.