wyszukanie zaawansowane

Rzuć palenie!

Palenie drastycznie przyspiesza starzenie

09.11.2010

Palenie powoduje zmiany nerkotyczne (martwicze) w skórze. Część komórek umiera na skutek działania dymu papierosowego. Zmian tych, niestety, nie da się odwrócić.

Niedotlenienie
W skutek niedotlenienia skóry powstaje tzw. "tytoniowa twarz” z poszarzałą cerą i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Jest to efekt zaburzeń mikrocyrkulacji naczyń krwionośnych w skórze. Po wypaleniu papierosa naczynia kurczą się tak, że przepływa przez nie o jedną czwartą mniej krwi. Komórkom brakuje tlenu i składników odżywczych, a zabójczego dwutlenku węgla dociera do niech w nadmiarze. Stan ten utrzymuje się do 90 minut. Z biegiem czasu twarz coraz bardziej szarzeje i marszczy się.Skóra nie jest w stanie się bronić przed szkodliwymi czynnikami, gdyż obniżają się jej zdolności regeneracyjne. Niedostateczne dotlenienie komórek powoduje, że wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry i rany dłuższej i trudniej się goją. Z tego powodu lekarze zalecają, aby miesiąc przed operacją rzucić palenie i powstrzymać się od nałogu przynajmniej przez 2-4 tygodnie po zabiegu.

Niedotlenienie zakłóca również produkcję kolagenu i elastyny (białek skóry), które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry. Włókna ulegają częściowemu zniszczeniu, przez co skóra staje się cieńsza i bardziej pomarszczona.

1 2 3
REKOMENDACJA
2016-07-22 10:59:48
~Dietetyk

palenia papierosów, to fatalny nawyk. przyczynia sie do wielu chorób nowotworowych. Palenie na pewno nie sprawi, że skóra będzie młodsza, jędrna i nawilżona. Kremy niestety działają tylko powierzchownie, dlatego polecam picie wody (najlepiej z Jonolitem - zdrowe elektrolity),soków warzywnych i nieprzewożonej żywności.

2014-02-07 12:47:40
~Zdziwiony

Nie tylko postarza, ale jak dobrze zauważył autor, niszczy zęby. Nie tylko żółkną, wystarczy zapytać każdego dentystę. Mój, dr Froelich, mi to uświadomił, gdy jeszcze paliłem. Paliłem zdecydowanie zbyt długo, całe szczęście, dzięki temu panu właśnie, to już za mną. Kto by pomyślał, że moja kobieta mnie nie mogła przekonać, a dentysta dał radę?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.