wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Czas zmienić złe nawyki!

31.03.2009
Aż 50 proc. Polaków cierpi na nadwagę; tylko 6 proc. jest aktywnych fizycznie w wolnym czasie i aż 31 proc. w momencie odczuwania pierwszych objawów choroby nie idzie do specjalisty - podkreślają lekarze.

Zainaugurowano właśnie ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany złych nawyków zdrowotnych Polaków pt.: "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". W ramach programu, w wielu miastach Polski organizowane będą "Dni Dobrych Nawyków", podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich z internistami, kardiologami, urologami oraz gastroenterologami.

"Badania TNS OBOP, przeprowadzone w listopadzie 2008 r. na reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, wykazały, że większość Polaków wie, co może być dobre dla zdrowia - np. niepalenie tytoniu, odpowiednia dieta, nienadużywanie alkoholu, regularna aktywność fizyczna. Niestety, często nie wykorzystujemy tej wiedzy w praktyce" - mówi dr Tomasz Hryniewiecki z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Tymczasem, nasze zdrowie w ponad 50 proc. zależy właśnie od czynników, na które mamy wpływ. Na przykład, międzynarodowe badanie INTERHEART, które łącznie objęło 29 tys. osób z 52 krajów świata, wykazało, że za zawał serca w ponad 90 proc. odpowiadają czynniki modyfikowalne, m.in. zbyt wysoki poziom cholesterolu, palenie, nadciśnienie, otyłość typu brzusznego oraz czynniki psychosocjalne, podkreśla kardiolog.

Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych jest otyłość. Wiadomo, że zwiększa ona ryzyko nie tylko chorób serca i układu krążenia, ale też zwyrodnienia stawów, cukrzycy, kamicy żółciowej, niewydolności oddechowej, stłuszczenia wątroby, zaburzeń hormonalnych i obniżenia płodności, a nawet niektórych nowotworów, w tym raka piersi, macicy i jelita grubego, wymienia prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-04-03 20:34:07
~jaaaaaaaaaaaaaaaa

Kinia, to jest obrzydliwe, smakuje jak karma dla psów. Smaczniej, zdrowiej i TANIEJ jest kupić sobie kawałek mięsa i ugotować w przyprawach albo ugrilować z ziołami. No ale jak się jest sprzedawcą, to się zachwala swój chłam.

2009-04-03 19:18:48
~dusia

rany, ja to do lekarza dotrę jak juz bedę umierała, to i tak są rakarze.

2009-04-03 19:08:52
~Kinga

polecam na odchudzanie wildwestjerky to fajna niskokaloryczna przekąska/tylko64kalorie/ ale za to smaczna i pozywna, a ma tylko3% tłuszczu i az 50% bialka, kupilam na allegro, to kawalki suzsonej wolowiny, do tego ozcywiecie ćwiczenia i ruch.

2009-04-03 18:35:39
~Maria

Mam 62 lata i boskie zdrowie, tętnice czyste, zadnych chorob, a spędziłam 40 lat w pracy za biurkiem...siedząc, ostat. 15 lat przy komputerze. Ten stan zawdzięczam głównie mojej aktywności fizycznej po pracy zawodowej, prawie zero siedzenia i mało tv, jedzenie to glównie warzywa, owoce, ryby. Moja dewiza:siedzenie niszczy organizm.

2009-04-03 18:06:19
~ GOCHA

Ja od wielu lat staram się nie tyć , a nawet trohę chudnąć . Przeszkadza mi w tym wiele ograniczeń życiowych - okaleczająca choroba , niskie zarobki , alienacja społeczna . Życie o tak niskiej jakości , jak moje ,nie pozwala mi już na ekstremalne sposoby odchudzania , więc robię to tak , jak mogę . Czyli np. nie rezygnuję ze słodyczy , ale staram sie wśród nich zjadac te , ktore mają wartości odżywcze , nie jem niemal zupełnie dań smażonych , nie piję słodkich napoj

2009-04-02 14:46:08
~kalina

Ja w tym roku zmieniłam nawyki i postanowiłam, że całą zimę będe chodzić na saunę i pić tran :P no i tak robiłam. Molers sobie kupiłam, okazał się smaczny, wykupiłam sobie karnet na basen i dziś jestem zdrowa jak ryba :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.