wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Sprawne stawy do późnej starości

123RF
17.04.2013

Każdego dnia nasze stawy narażone są na potężne obciążenia i rozmaite urazy, ponieważ uczestniczą w każdym ruchu – marszu, biegu, a nawet pisaniu na komputerze. Organizm stara się informować o zagrożeniach tych międzykostnych połączeń, jednak często ignorujemy sygnały, które nam wysyła. Jak prawidłowo dbać o stawy?

Stawy to połączenia między kośćmi, które razem z otaczającymi je tkankami miękkimi pozwalają nam poruszać się, a także wykonywać wiele skomplikowanych czynności. – Dzięki swej budowie pozwalają na amortyzowanie olbrzymich sił, które działają na organizm, a receptory czuciowe, znajdujące się w ich obrębie, informują mózg o położeniu naszych kończyn i ostrzegają go przed możliwością wykonania ruchu, który może grozić urazem – wyjaśnia dr Przemysław Kołakowski, ortopeda i kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED.

Potężne obciążenia
W trakcie całego życia nasze stawy poddawane są różnego rodzaju obciążeniom oraz mniejszym i większym urazom. O skali ich eksploatacji świadczy fakt, że 70-kilogramowy człowiek idący z prędkością 5 kilometrów na godzinę, przy każdym kroku „funduje” stawowi biodrowemu obciążenie dochodzące do 320 kilogramów. W czasie biegu z szybkością 10 kilometrów na godzinę, nacisk na staw biodrowy rośnie do około 410 kg, a kolanowy – nawet 700 kg!Czy to oznacza, że powinniśmy unikać aktywności fizycznej? – Wprost przeciwnie. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia służą stawom, a w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą pozwalają zredukować masę ciała – przekonuje dr Kołakowski. Pozytywny wpływ może mieć wprowadzenie do jadłospisu antyoksydantów (produktów bogatych w witaminę A, C, E oraz selen), kwasów tłuszczowych omega-3 i suplementów na bazie glukozaminy.

Pamiętajmy też o dzieciach, bo to od nas zależy czy będą mogły się cieszyć zdrowymi stawami. Przeprowadzanie badań profilaktycznych np. USG stawów biodrowych i wczesne wykrycie wad wrodzonych (przede wszystkim dysplazji stawu biodrowego), może je uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

Niepokojące sygnały
Organizm stara się informować nas o zagrożeniach. – Niestety, często ignorujemy sygnały, które nam wysyła. Postępowanie zgodnie z powiedzeniem „poboli, poboli i przestanie” może być bardzo niebezpieczne – ostrzega dr Kołakowski.
Objawy ze strony stawów, które powinny nas zaniepokoić, to przede wszystkim ból, obrzęk, ograniczenie ruchów i zaczerwienienie. W przypadku niewielkich urazów ulgę powinno przynieść zastosowanie odciążenia, schładzania, unieruchomienia i elewacji kończyny (umieszczenia jej powyżej klatki piersiowej).

Kolejny krok to leki przeciwbólowe. Należy pamiętać, że ich długotrwałe przyjmowanie może uszkodzić śluzówkę przewodu pokarmowego. Jeśli problemy nie ustępują lub narastają, to wyraźny znak, że należy skontaktować się z lekarzem.

Przy długotrwałych dolegliwościach związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi wszelkie działania powinny odbywać się pod kontrolą specjalisty. – Oprócz niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosuje się z dobrym skutkiem iniekcje kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej – wyjaśnia ortopeda.
 

1 2
REKOMENDACJA
2018-02-08 23:46:41
~Olek

Po operacji biodra rehabilitacja mojej babci była ciężka. Dopiero jak zabraliśmy się za jej diete udało się sprawić, że zyskała siły do ćwiczeń. Kluczem było dodanie Nutramilu, który sprawił, że pomimo problemów z apetytem ma dodatni bilans kaloryczny

2017-12-08 14:41:20
~Kaja

Ja swoim rodzicom kupiłam Artikon msm, bo chce, żeby ich stawy miały odpowiednie warunki do regeneracji. To najlepszy suplement na stawy jaki znalazłam, ma świetnie przyswajalny kolagen i inne niezbędne w regeneracji składniki

2017-11-06 21:43:38
~Kasia

Mojej babci po urazie biodra nie pomagała kompletnie rehabilitacja, bo nie miała siły na ćwiczenia. Dopiero gdy zmieniliśmy jej dietę, co łatwe nie było ze względu na to, że strasznie wybrzydza i nie ma apetytu, udało się uzyskać poprawę. W diecie oprócz większej ilości węglowodanów zastosowaliśmy Nutramil - który bardzo dobrze jej wchodzi i dzięki temu łatwo uzyskujemy dodatni bilans kaloryczny.

2017-10-31 23:56:06
~Sylwia

W moim przypadku żadnych tego typu skutków ubocznych nie ma. Jak dla mnie on w ogóle nie drażni żołądka, bo ja go nawet na czczo biorę i nie ma problemów.

2017-10-31 23:55:18
~Jadzia

Preparaty z kolagenem z reguły drażniły mój żołądek. Mam pytanie - czy ten suplement nie powoduje takich skutków ubocznych?

2017-10-31 23:54:32
~Sylwia

Regeneracja jest kluczowym czynnikiem jeżeli chodzi o stawy. Dlatego właśnie stosuje suplementy z kolagenem. Teraz trafiłam na Artikon MSM - najbardziej kompleksowy preparat wspomagający regeneracje stawów.

2016-08-31 15:14:13
~kamila

Moja mam ma problem ze stawami (swoją drogą boję się, że też będe miała) i używała już przeróżnych tabletek ale ostatnio mówi że czuje znaczną poprawę po używaniu collaflexu

2016-06-09 21:28:53
~Maria

My zawsze używamy środków ziołowych. Na stawy mąż używa artrostaw od 4 lat już. Rewelacyjny suplement, pomaga w utrzymaniu stawów. Zdecydowanie polecam osobom aktywnym fizycznie. Skład ziołowy więc można przyjmować z lekami. Jest to dość ważne dla osób aktywnych.

2015-06-09 21:46:34
~Dominika

Ja według słów lekarza rodzinnego przesadzałam symulowałam i nie wiadomo co jeszcze. A z chodzeniem było coraz gorzej... Nie wiem na co liczył, na kopertę, że niby pracować mi się nie chciało? Trafiało mnie i to równo, bo nigdy nie wykorzystywałam zwolnień...nawet w szkole. na szczęście znajoma załatwiła mi wizytę u naprawdę dobrego ortopedy, Pana Jędrzeja Kosmowskiego. Okazało sie, że pomimo iż mam dopiero 25 lat, to jedno kolano uda się uratowac, co będzie z drugim

2014-12-09 08:53:21
~beata

Dawniej zawsze miałam z tym problem. Co miesiąc wizyta u masażysty. Miałam jeszcze kilkanaście kg nadwagi. Potrzebowałam zmienić nawyki żywieniowe i zgubić te kg. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego! (idealnafigura.com/gberes) Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, dzięki temu mój kręgosłup nie jest tak obciążony, a i poprawił się też mój stan zdrowia. Ciesze się że teraz lepiej się czuję i mam mnóstwo energii do życia:)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.