wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Niebezpieczna antykoncepcja

Thinkstockphotos
18.04.2013

Doniesienia o tragicznych skutkach stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawiają się coraz częściej. Do sądów na całym świecie trafiają pozwy przeciwko producentom leków, które zamiast chronić przed niechcianą ciążą, doprowadziły do śmierci stosujących je kobiet. W Polsce stosuje ją ok. 20 proc. kobiet. Dla kogo terapia hormonalna może okazać się groźna? W jaki sposób pigułki mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie kobiety? Co zrobić, by stosując antykoncepcję nie ryzykować życia? Na te i inne pytania odpowiada Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Invicta w Gdańsku.
 
- Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjentki. Co możemy zrobić, by zabezpieczając się przed ciążą, nie ryzykować życia?

- Przede wszystkim rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Podczas wizyty specjalista wykona badanie ginekologiczne i przeprowadzi wnikliwy wywiad medyczny. Najczęściej zleci też wykonanie odpowiednich badań krwi, które pozwolą ustalić, czy taka forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, będzie najlepszym rozwiązaniem. Duże znaczenie ma w tym kontekście wywiad rodzinny w kierunku występowania zaburzeń krzepnięcia. Ważna jest też ocena stanu piersi i wykluczenie występowania ewentualnych guzków czy zmian.

- To znaczy, że nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej?

- Zdecydowanie. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tego rozwiązania. Po preparaty hormonalne nie powinny sięgać panie,  u których występują krwawienia z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia, kobiety w ciąży i karmiące (w uzasadnionych przypadkach w trakcie karmienia możliwe jest zastosowanie tabletek gestagennych), a także osoby, które są długotrwale unieruchomione. Antykoncepcja tego rodzaju jest niewskazana także w przypadku występowania u pacjentki ciężkich schorzeń wątroby i nerek, chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca oraz nowotworów hormonozależnych (m.in. estrogenowrażliwych jak rak piersi czy rak endometrium) lub silnych predyspozycji do tych nowotworów. Dodatkowo lekarz odradzi tą metodę paniom, które przebyły choleostazę ciężarnych lub epizody zatorowo-zakrzepowe, palącym papierosy (szczególnie po 35 roku życia), cierpiącym na migreny lub znacznego stopnia otyłość.


Warto też zdawać sobie sprawę, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej mimo istniejących przeciwwskazań może być bardzo groźne. Może się wiązać ono z wystąpieniem szeregu powikłań, w tym w szczególności rozwoju procesów zakrzepowo-zatorowych (m.in. zatorowość płucna, udary mózgu), a także zaburzeń czynności wątroby i nerek oraz nasileniem dolegliwości migrenowych.

- Z doniesień medialnych wynika, że najwięcej problemów zdrowotnych, a nawet zgonów powodują nowoczesne środki antykoncepcyjne. To prawda?

- Badania przeprowadzone w Francji i w USA potwierdziły dwukrotnie wyższe narażenie na procesy zakrzepowo-zatorowe przy stosowaniu pigułek III i IV generacji. Wykorzystanie tych preparatów wymaga bardzo dokładnego określenia czynników  mogących stanowić zagrożenie. Istotne jest rozważenie informacji wynikających z wywiadu rodzinnego (występowanie chorób układu krążenia, szczególnie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów mózgowych, zatorowości płucnej) oraz ocena układu krzepnięcia. Warto też wykonać badanie genetyczne w kierunku mutacji genu V Leiden, sprzyjającej nasileniu procesów krzepliwości.

- Czyli przed rozpoczęciem kuracji niezbędny jest szczegółowy wywiad lekarski i drobiazgowe badania medyczne. Czy to wystarczy? Czy w trakcie stosowania antykoncepcji konieczna jest jeszcze dodatkowa kontrola naszego stanu zdrowia?

- Bezpieczne stosowanie  antykoncepcji hormonalnej wiąże się z okresowymi badaniami ginekologicznymi i oceną stanu piersi. Ważne są również regularne badania układu krzepnięcia i wskaźników wątrobowych. Dodatkowo konieczne są regularne badania cytologiczne. Panie, które decydują się na antykoncepcję hormonalną powinny też zrezygnować z palenia papierosów. Dodatkowo należy też pamiętać o tym, że stosowanie tej metody zapobiegania ciąży wymaga konsekwencji – pacjentka nie może zapomnieć o regularnym zażywaniu tabletek i musi uważać na sytuacje, kiedy działanie preparatu może być ograniczone. Pigułka może być nieskuteczna podczas równoległego stosowania niektórych innych leków, jak również w przypadku biegunek bądź wymiotów.
Nie należy jednak antykoncepcji hormonalnej demonizować. Prawidłowo dobrana, przy właściwym jej stosowaniu i regularnych badaniach kontrolnych, jest skuteczna i bezpieczna.

 

AD/mmch/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2016-10-16 16:59:44
~amanda

Po tabletkach Belara czuje sie naprawde dobrze. Do tego zauwazyłam ze poprawił sie stan mojej skóry. Jest dobrze.

2016-06-06 14:21:43
~wiolka

Tak naprawde jesli dobrze lekarz dobierze Wam tabletki to nie macie sie o co martwic. Ja przyjmuje juz wspomniana tu Belara i naprawde nie tyje, od 2 lat przyjmowania niczego takiego po tabletkach nie zauważyłam.

2016-05-26 22:34:47
~paulina

A ja biore tabletki Belara i naprawde dziewczyny jest wszystko jak najbardziej ok.

2016-05-14 10:51:52
~inka

Ja tez jestem zadowolona z antykoncepcji jaką jest wkładka hormonalna Levosert. To co tez jest plusem o cena. Wydaje mi sie ze jest bardzo atrakcyjna jak na taki rodzaj antykoncepcji.

2016-02-25 15:06:12
~emilia

Moze po prostu musisz zmienic swoje tabletki, najlepiej porozmawiajcie o tym z lekarzem i same sie przekonacie ze jednak wyglada to inaczej. Ja z mojego doświadczenia polecam tabletki Belara.

2016-01-23 22:05:01
~anka

Ja teraz tez postanowiłam ze przejdę na wkładkę hormonalną. Nie chcemy miec dzieci juz wiecej, a tabletki nie zawsze mi odpowiadały. Wiec ta wydaje sie być idealna metodą dla mnie.

2016-01-16 23:12:26
~nikola

Ja teraz poszłam do swojego ginekologa wlasnei z taką prośba zeby przepisał mi tabletki antykoncepcyjne ale też chciałałam aby te tabletki pomogły mi przejśc przez problem zwiazany z bolesnymi owulacjami. Mam nadzieje ze te tabletki własnie mi w tym pomogą.

2015-10-06 15:03:14
~kaja

Nie ma niebezpiecznej antykoncepcji moim zdaniem. Jest tylko po prostu zle dobrana. Ja od 2 lat biore tabletki Belara i czuje sie naprawde dobrze. Wiec nie mozna tu mówić ze coś jest niebezpieczne.

2015-09-02 11:27:03
~monika

Ja akurat bym sie z tym nie zgodziła, bo sama wiem po sobie jak też wazne jest to aby lekarz też odpowiednio dobrał nam tabletki czy sama metodę. Ja akurat przyjmuje tabletki - Belara i jestem bardzo zadowolona.

2013-05-17 14:40:04
~juwenalia

Właśnie dlatego nie jestem zwolenniczką tabletek. Zdecydowanie wolę metody naturalne i takie też stosuję. Pomagam sobie Cyclotestem. Zdrowo, bez skutków ubocznych a co najwazniejsze - skuteczność wysoka jak tabletki

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.