wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Afty w jamie ustnej

123RF
19.04.2013

Pojawiają się nagle i zwykle znikają po kilkunastu dniach, ale w tym czasie potrafią uprzykrzyć życie. Afty są nie tylko bolesne, ale także często utrudniają jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny. Medycyna wciąż szuka przyczyny owrzodzeń jamy ustnej. Na szczęście istnieje sporo sposobów na złagodzenie dolegliwości.

Małe i bolesne owrzodzenia pojawiają się zazwyczaj w miękkiej fałdzie, gdzie wewnętrzna strona policzków styka się z dziąsłami. Afty atakują często także podniebienie miękkie, język, a nawet migdały. Czasami pojedynczo, w innych wypadkach pojawia się kilka lub kilkanaście zmian skórnych, które początkowo stanowią niewielkie, czerwone plamki. W ciągu 1-2 dni w ich środku tworzy się żółty lub biały „krater”.

Afty mają zwykle średnicę 3-12 milimetry. Mogą być na tyle bolesne, że w pierwszych dniach przeszkadzają w jedzeniu, mówieniu i przełykaniu śliny. U niektórych osób chorobie towarzyszy niewielka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i kiepskie samopoczucie.

Ach, ten stres…
Medycyna wciąż nie odkryła przyczyny powstawania tych zmian. Pozostają przypuszczenia. Z doświadczenia lekarzy wiadomo, że pojawienie się aft jest często związane ze zmęczeniem, stresem, niewłaściwą dietą (przede wszystkim spożywaniem produktów z dużą zawartością konserwantów i substancji poprawiających smak), a także wyniszczeniem fizycznym, spowodowanym przez inną chorobę. Na owrzodzenia skarżą się często osoby cierpiące na AIDS czy nowotwory, u których następuje osłabienie układu odpornościowego. U kobiet afty często występują tuż przed miesiączką.


Dużą rolę odgrywa także czynnik genetyczny. Co trzecia chorujący na aftozę ma w rodzinie kogoś borykającego się z podobnym problemem. Jeśli zaś u obydwojga rodziców pojawiają się owrzodzenia, istnieje 90 procent ryzyka, że chorować będzie również ich dziecko.

Niedopasowany aparat
Afty mogą mieć także przyczyny fizyczne – podrażnienie spowodowane zbyt energicznym szczotkowaniem zębów, niewłaściwie dopasowaną protezą czy aparatem ortodontycznym. Owrzodzenia często pojawiają się u osób wykazujących skłonności do nagminnego przygryzania warg czy wewnętrznych stron policzków. Powstawanie aft przyspiesza również palenie papierosów, choć u palaczy bardziej prawdopodobna jest leukoplakia – grube, białawe plamy, które dość szybko przekształcają się w nowotwór.

Afty przypominają czasami pęcherzyki wywołane zakażeniem wirusem opryszczki. Jeśli przebyliśmy je wcześniej, zmiany opryszczkowe mogą powrócić w tym samym czasie, kiedy pojawiają się afty.

Przypalanie afty
Nawroty choroby są częste, ale większość goi się w ciągu dwóch tygodni bez pozostawiania blizn. Afty łatwo rozpoznać na podstawie oględzin. Czasem, w celu odróżnienia ich od zmian charakterystycznych dla opryszczki i wtórnego zakażenia bakteryjnego, należy wykonać badanie przesiewowe.

Wizyta u lekarza zazwyczaj nie jest konieczna, choć przy szczególnie dokuczliwej afcie warto odwiedzić stomatologa, który wykona zabieg tzw. przyżegania. Takie „przypalenie” owrzodzenia uważa się za najszybszą i najskuteczniejszą metodę leczenie afty.

Dolegliwości możemy również łagodzić domowymi sposobami. W aptekach dostępne są leki bez recepty w różnej postaci – kropli, maści, nawet niewielkich plasterków czy specjalnych pałeczek do pędzlowania zmienionych chorobowo miejsc. Jeśli choroba przewleka się lub często nawraca, zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem tetracykliny, co zwykle łagodzi ból.

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-11-20 11:16:56
~Magda

Na afty najlepszy Septoral w żelu.

2016-07-10 21:52:49
~Ela

Długo szukałam leku na afty, który by faktycznie działał. Te tabletki Lipsu działają cuda. Trzeba ich dość dużo łykać, ale działają i to najważniejsze. Dobra jakość za niską cenę

2016-06-15 13:09:34
~Ewa

fajny artykul o aftach http://lifeandhealth.pl/dezaftan-me d-na-afty/ Pozdrawiam

2016-06-09 21:26:21
~Dagmara

Niska cena o niczym nie świadczy... Czy produkt musi być drogi aby działa ? My używamy u synka płynu do płukania Lips jest na prawdę skuteczny, ma słodki, przyjemny szałwiowy smak. Najważniejsze że nie ma problemu z nim nasza pociecha.

2016-05-09 18:01:56
~Monika

Widziałam tą maść w aptece... zraziłam się niską cena ale skoro polecacie to trzeba spróbować.

2016-04-10 23:12:09
~Teresa

Również polecam Lips. Jest do dobry produkt na zajady/afty w dobrej cenie. Cena w aptece około 10 zł w aptece. W tamach linii Lips jest jeszcze maść i pomatka na zajady afty i pękające konciki ust o smaku waniliowym.

2015-08-31 21:21:04
~Anna

Lips w formie tabletek do doskonała propozycja dla osób które mają zajady i afty i nie lubią maści. Produkt ten jest na bazie naturalnych składników takich jak: ekstrakt z szałwii lekarskiej i witamina B2. Dodatkowym atutem jest cena bo kosztuje on w aptece około 6 zł.

2015-01-31 23:48:19
~karolina

Co najważniejsze to nie zjadam tego razem z jedzeniem ale utrzymuje się przez długi czas. I nie boli mnie jak jem. Jupi!

2015-01-31 23:47:45
~karolina

Ja nie jestem zwolenniczka wypalania aft mocnymi plukankami. Afty wyglądają różnie. Jedne sa większe, jedne mniejsze. Moim zdaniem każdą aftę trzeba potraktować indywidualnie a nie płukanka. Stosowałam te wszystkie rozne zele, ktore po sekundzie spływały i je zjadalam. Czasami miałam takie afty, ze nie mogłam buzi otworzyć. Natknęłam sie na Urgo afty w aptece. Smaruje sie cienka warstwę na afte i robi się taka ochronna otoczka która trzyma się bardzo długo na afcie.

2014-02-04 18:17:33
~metamorphosis

Dzisiaj po ponad tygodniu męczenia się z aftami i stosowaniu DEZAFTANmed poszukałem w internecie alternatywnego rozwiązania i znalazłem VAGOTHYL. Działa to tak: bierzemy na patyczek, przykładamy do afty, chwilę trzymamy(piecze jak cholera), płuczemy usta wodą i po ok. 5 minutach nie czujesz ani pieczenia ani afty, możesz normalnie jeść itd. POLECAM to rozwiązanie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.