wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czyrak - czy jest niebezpieczny?

fot. SPL/EastNews
19.04.2013

Zdaniem niektórych to nawet nie schorzenie, a jedynie kosmetyczny problem. Innych przeraża sama nazwa, która kojarzy im się z chorobami nowotworowymi. Te skrajne opinie pokazują, jak mało wiemy o czyrakach.

To dość powszechny problem, warto więc wiedzieć czym są, co je powoduje, jaki mogą mieć wpływ na zdrowie i jak je leczyć.

O przybliżenie problemu poprosiliśmy specjalistę dermatologa Małgorzatę Kaźmierczak - Oleszczuk, kierownika Kliniki Anti Aging Invicta.
Czyraki to guzki spowodowane ropnym zapaleniem okołomieszkowym z wytworzeniem martwiczego czopa - mówi nasza ekspertka.

 

- Na początku w otoczeniu mieszka włosowego powstaje naciek zapalny i niewielki sinawy guzek. Po kilku dniach na jego szczycie tworzy się krosta, a pod nią wytwarza się martwica. W następnych dniach zmiana się powiększa do czasu pęknięcia krosty i ewakuacji martwiczych tkanek na zewnątrz. Po wygojeniu się powstałej rany, zazwyczaj pozostaje mała blizna. Charakterystycznym objawem tworzenia się czyraka, jest silna bolesność zmiany - wyjaśnia dermatolog.  Zmiana może dotyczyć różnych części ciała i być pojedyncza lub mnoga. - Liczne czyraki, powstające blisko siebie i "zlewające się" w jedną zmianę - tzw. czyraki gromadne lub mnogie - określane są mianem czyraczności. Czyraczność  najczęściej dotyczy karku - mówi lekarka z Kliniki Anti-Aging Invicta.

Jak powstają czyraki?
Czynnikiem powodującym powstawanie czyraków są bakterie gronkowca. - Infekcja jest w największym stopniu rezultatem złej kondycji organizmu. Czyraczność często towarzyszy niektórym chorobom np. cukrzycy, chorobom nerek czy niedoborom immunologicznym, a przede wszystkim ogólnemu wyniszczeniu organizmu - tłumaczy dermatolog.  Pojedynczy czyrak, np. na ramieniu nie jest jeszcze powodem do zmartwienia. Jednak w niektórych miejscach takie zmiany mogą być bardzo niebezpieczne.

 

- Czyraki mogą być groźne jeśli powstaną np. w okolicy ust, oczu lub nosa. Mogą wówczas wystąpić powikłania i przejście zakażenia na zatoki jamiste i opony mózgowe - ostrzega Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk.

 

Kiedy do lekarza?

Powstającą zmianę, szczególnie jeśli tworzy się w takim newralgicznym miejscu, powinno się pokazać lekarzowi. Z wizytą u dermatologa nie należy też zwlekać, jeśli problem pojawia się regularnie lub zmiany są liczne. - W leczeniu najczęściej stosowane są kompresy ichtiolowe i chirurgiczne nacięcie zmiany. W przypadku czyraczności stosowana jest antybiotykoterapia celowana - dobór leku poprzedzany jest pobraniem wymazu ze zmiany i oznaczeniem wrażliwości bakterii - wyjaśnia dr Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk.

- Stosuje się też autoszczepionki i środki ogólnie wzmacniające. O doborze metody leczenia zawsze powinien zdecydować lekarz specjalista dermatolog bądź  chirurg.
 

AD/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-20 13:32:18
~gommi

na czyraka skuteczne są kapsułki z liścia oliwnego podobne jak te http://www.naturala.pl/Produkt/93/l isc_oliwny mi od razu pomogły.

2013-12-03 21:32:58
~wstydmizawas

Pani ekspert, której wypowiedzi są zerżnięte z wikipedii - żenada

2013-04-24 11:46:11
~gosia

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes)

2013-04-22 09:40:41
~Maria

Ten problem miałam w dzięciństwie pamiętam okropny ból też kończyło się interwencją lekarza metody domowe niepomagały .

2013-04-22 06:50:51
~silver

"Z wizytą u dermatologa nie należy też zwlekać" - dobre! U mnie na wizytę u dermatologa czeka się 2 do 3 miesięcy.

2013-04-22 06:28:37
~kaśka

Jasne a za wszytko płać z własnej kieszenie bo nfz nie refunduje żadnej z podanych przez panią dr metod :/ ale cóż to jest 1500 zł dla zwykłego polaka:/

2013-04-22 02:00:52
~jol

Ja miałam czyraka dawno w szkole średniej na udzie.Mój lekarz szkolny skierował mnie do szpitala i nigdy nie zapomnę jak chirurg wycinał mi tego czyraka nożyczkami,prawie nie znieczulając,a było to 40 lat temu i takie metody leczenia.

2013-04-22 00:34:36
~Tukan

(dokończenie) ...życzę udanych kuracji.

2013-04-22 00:32:20
~Tukan

Przed chwilą pisałem o fiołku. Chcę dodać, że to zioło działa na pewno. Czasem do jego stosowania może zniechęcić pozorny brak skuteczności ale to wynika z tego, że fiołek oczyszcza organizm z czyraków w ograniczonym tempie a jeżeli czyrak rozwija się mocniej i szybciej, to wydaje się, że to nie działa. Ale działa na pewno - trzeba tylko zahamować gwałtowność tego zapalenia dodatkowo innymi środkami (np. jodyną, spirytusem itp) lub nawet środkami od lekarza. Życzę

2013-04-22 00:11:19
~Tukan

Leczenie czyraków dobrze wspomaga zaparzony fiołek trójbarwny. Aktywizuje on w organizmie makrofagi, które pochłaniają właśnie tą materię powstającą m.in. w czyrakach. Nie działa on szybko, bo to zioło, ale picie tego fiołka pomaga zwłaszcza w przewlekłych skłonnościach do tego schorzenia. Oczywiście przy większych zmianach trzeba wesprzeć się pomocą lekarza.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.