wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Komórki macierzyste - czy warto je pobierać?

123RF
23.04.2013

Ostatnio temat komórek macierzystych, ich pobierania i przechowywania staje się coraz bardziej powszechny. Właściwie każda kobieta spodziewająca się dziecka, staje dziś przed dylematem - przechowywać komórki macierzyste z krwi pępowinowej noworodka czy nie?

 

Tak naprawdę niewiele jednak o nich wiemy. Nie do końca zdajemy sobie sprawę czym są, po co i dlaczego warto je przechowywać i w jaki sposób mogą być wykorzystane. 

 

Rodzaje komórek macierzystych

- Komórki macierzyste mają szczególne właściwości – są to pierwotne komórki o ogromnej zdolności do namnażania się, które mogą przekształcić się w inne komórki organizmu. Z uwagi na pochodzenie wyróżnia się embrionalne komórki macierzyste (ESC) i somatyczne (dorosłe) komórki macierzyste - mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.

 

- Komórki embrionalne - wyprowadzone z komórek embrionu - mogą być  totipotentne albo pluripotentne. Te pierwsze pochodzą  z kilkukomórkowego zarodka, mają zdolność do przekształcenia się w dowolny typ komórki, w tym łożysko. Komórki pluripotentne pochodzą z węzła zarodkowego blastocysty i również mogą dać początek każdemu innemu typowi komórki, poza komórkami łożyska - wyjaśnia prof. Łukaszuk.  Komórki somatyczne, które można znaleźć w tkankach dorosłych organizmów, dzielą się na multipotentne i unipotentne.

 

- Komórki multipotentne mogą dać początek kilku rodzajom komórek, na ogół o podobnych właściwościach i genezie np. komórki krwiotwórcze. Tymczasem komórki unipotentne mogą przekształcić się w jeden określony typ komórek, np. komórki satelitarne mięśni - tłumaczy prof. Krzysztof Łukaszuk. 

 

Komórki macierzyste mogą być pobrane zarówno od noworodka, jak i osoby dorosłej. W przypadku komórek krwiotwórczych możliwe jest pobieranie ich ze szpiku lub krwi obwodowej. - Jest to metoda dość trudna w realizacji. W przypadku krwi obwodowej, konieczne jest najpierw sprowokowanie organizmu do "wyrzutu" komórek macierzystych do krwi, potem pobranie materiału - wyjaśnia kierownik Kliniki Leczenie Niepłodności Invicta.


Inną metodą - o której zazwyczaj myślą przyszli rodzice - jest pobranie, zawierającej komórki macierzyste, krwi pępowinowej przy narodzinach dziecka. - Sam zabieg nie jest inwazyjny i nie grozi w żaden sposób zdrowiu noworodka. Pobranie wymaga zabezpieczenia krwi ze sznura pępowiny w specjalnym zestawie, a następnie przekazania jej do banku komórek macierzystych. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają jednak ograniczone zastosowanie m.in ze względu na ich niewielką ilość - mówi prof. Łukaszuk. 

 

Czy warto pobrać krew pępowinową po porodzie?

Zazwyczaj motywacją rodziców, którzy decydują się na pobranie krwi pępowinowej swojego malucha, jest troska o zdrowie ich dziecka lub innych członków rodziny. Większość osób jest przekonana, że jeśli noworodek za 10 lat zachoruje np. na raka, dzięki zabezpieczonym komórkom macierzystym, będzie go można wyleczyć. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-23 13:26:58
~mama

A my zapłaciliśmy 5 tyś za 5 lat,przechowywanie w dwóch kastkach,w jednej jest taniej.Na początek płaci się 500zł i jak jest coś nie tak to ta kwota przepada a nie jak ktoś poniżej napisał 2tyś.

2013-04-23 13:22:17
~lek

takie komórki pomagają polskim chorym dzieciom już od 1989 roku

2013-04-23 13:08:27
~Nick

EEE...., a co się stało z tymi krytycznymi opiniami, które były jeszcze przed chwilą??

2013-04-23 13:05:27
~Nickt

ściema i nabijanie w butelkę , po pierwsze nikt nie potrafi w Polsce przewidzieć ile krwi jest wystarczające do przechowania w banku komórek dla medycznej przydatności i pobierają położne bez doświadczenia trzeba zapłacić 2 tys na początek , potem dostaje się odpowiedź że w krwi było za mało komórek i pobrany materiał nie nadaje się do przechowywania więc rozwiązują umowę, a 2 tys poszły się ....

2013-04-23 13:03:18
~fd

szkoda że ta krew na głowę nie pomaga polakom !!

2013-04-23 13:01:58
~Ktoś

Ohydne, wulgarne zdjęcie

2013-04-23 12:56:40
~adas

ZDJECIA OFIAR KATASTROFY W SMOLENSKU KACZYSNKI I INNI BEZ CENZURY Z DN. 20.04.13 link DO ZDJĘĆ super-zdjecia.xaa.pl

2013-04-23 12:52:17
~zrana

Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę "za chlebem" na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religi

2013-04-23 12:48:18
~AAYBA

Naciąganie. TOTALNE.

2013-04-23 12:45:16
~anka

Cennik podany przez Państwa jest znacznie zawyżony. My w PBKM za pobranie, spreparowanie, i przechowywanie krwi przez 18 lat zapłaciliśmy 5 tys. To znacznie mniej niż Państwo sugerujecie. Takie artykuły wprowadzają w błąd.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.