wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Komórki macierzyste - czy warto je pobierać?

123RF
23.04.2013

Ostatnio temat komórek macierzystych, ich pobierania i przechowywania staje się coraz bardziej powszechny. Właściwie każda kobieta spodziewająca się dziecka, staje dziś przed dylematem - przechowywać komórki macierzyste z krwi pępowinowej noworodka czy nie?

 

Tak naprawdę niewiele jednak o nich wiemy. Nie do końca zdajemy sobie sprawę czym są, po co i dlaczego warto je przechowywać i w jaki sposób mogą być wykorzystane. 

 

Rodzaje komórek macierzystych

- Komórki macierzyste mają szczególne właściwości – są to pierwotne komórki o ogromnej zdolności do namnażania się, które mogą przekształcić się w inne komórki organizmu. Z uwagi na pochodzenie wyróżnia się embrionalne komórki macierzyste (ESC) i somatyczne (dorosłe) komórki macierzyste - mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.

 

- Komórki embrionalne - wyprowadzone z komórek embrionu - mogą być  totipotentne albo pluripotentne. Te pierwsze pochodzą  z kilkukomórkowego zarodka, mają zdolność do przekształcenia się w dowolny typ komórki, w tym łożysko. Komórki pluripotentne pochodzą z węzła zarodkowego blastocysty i również mogą dać początek każdemu innemu typowi komórki, poza komórkami łożyska - wyjaśnia prof. Łukaszuk.  Komórki somatyczne, które można znaleźć w tkankach dorosłych organizmów, dzielą się na multipotentne i unipotentne.

 

- Komórki multipotentne mogą dać początek kilku rodzajom komórek, na ogół o podobnych właściwościach i genezie np. komórki krwiotwórcze. Tymczasem komórki unipotentne mogą przekształcić się w jeden określony typ komórek, np. komórki satelitarne mięśni - tłumaczy prof. Krzysztof Łukaszuk. 

 

Komórki macierzyste mogą być pobrane zarówno od noworodka, jak i osoby dorosłej. W przypadku komórek krwiotwórczych możliwe jest pobieranie ich ze szpiku lub krwi obwodowej. - Jest to metoda dość trudna w realizacji. W przypadku krwi obwodowej, konieczne jest najpierw sprowokowanie organizmu do "wyrzutu" komórek macierzystych do krwi, potem pobranie materiału - wyjaśnia kierownik Kliniki Leczenie Niepłodności Invicta.


Inną metodą - o której zazwyczaj myślą przyszli rodzice - jest pobranie, zawierającej komórki macierzyste, krwi pępowinowej przy narodzinach dziecka. - Sam zabieg nie jest inwazyjny i nie grozi w żaden sposób zdrowiu noworodka. Pobranie wymaga zabezpieczenia krwi ze sznura pępowiny w specjalnym zestawie, a następnie przekazania jej do banku komórek macierzystych. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają jednak ograniczone zastosowanie m.in ze względu na ich niewielką ilość - mówi prof. Łukaszuk. 

 

Czy warto pobrać krew pępowinową po porodzie?

Zazwyczaj motywacją rodziców, którzy decydują się na pobranie krwi pępowinowej swojego malucha, jest troska o zdrowie ich dziecka lub innych członków rodziny. Większość osób jest przekonana, że jeśli noworodek za 10 lat zachoruje np. na raka, dzięki zabezpieczonym komórkom macierzystym, będzie go można wyleczyć. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-23 12:43:43
~Ada

Słuchajcie odchudzam się prawie 2 miesiące i zgubiłam 12 kg bez głodowania:) fajna dieta:) ale najważniejsze jest to że teraz czuję się o wiele lepiej! Jeszcze pociągne tą dietkę bo efekty są i na wiosne będę nową Kobietą:) oczywiście lekkie treningi też stosuje:) jest fajnie:) Namiar na Pana znalazłam w necie. Chętnych odsyłam może wam też pomoże. dietatrening@wp.pl Warto naprawde:*

2013-04-23 12:36:50
~jhj

totalna ściema z tą krwią pempowinwą, nabijanie kasy lekarzom !! nic to nie pomaga, wystarczy poczytać zagraniczne publikacje !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.