wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Drzazga - jak się jej pozbyć?

fot. SPL/EastNews
02.05.2013

Gdy pod skórę wbije się niewielki i ostry kawałek drewna, szkła czy metalu, możemy go nawet nie zauważyć. Ale dość szybko pojawia się ból i opuchlizna, a niekiedy również zakażenie. Drzazgi trzeba jak najszybciej się pozbyć – zazwyczaj udaje się to prostymi, domowymi sposobami.

Drzazga to powszechny problem; przytrafić się może każdemu. „Zdarzyło mi się to dziś rano. Podczas pracy pod paznokieć wbił mi się kawałek słomki. Wydaje się niegroźne, bo drzazga ma jakieś 2 mm długości, ale bardzo boli. Boję się sam tym zająć” – wyznaje Paweł.

Drzazgi bardzo często wbijają się w skórę dzieciom. „W zeszłym tygodniu mój synek wrócił z przedszkola i zauważyłam na nóżce zaczerwienienie. Z początku myślałam, że to krostka, jednak po bliższym przyjrzeniu się, okazało się, że siedzi tam coś czarnego. Próbowałam nawet wyjałowioną igłą wydłubać, ale niestety dziecko mi na to nie pozwoliło i skończyło się straszną histerią. Doradzono mi w aptece, abym robiła okłady z specjalnym środkiem odkażającym. Robię mu na noc te okłady, jednakże jak do tej pory nie spowodowało to wyjścia drzazgi” – pisze jedna z internautek, mama Kuby.Zanim pojawi się zastrzał
Drzazgami nazywamy niewielkie i ostre kawałki różnych przedmiotów i tworzyw, które wbijają się pod skórę. Może być to np. szkło, drewno, słoma, metal, cierń itp. Drzazgi najczęściej wbijają się w miękką i wrażliwą skórę palców rąk i stóp; nierzadko pod paznokcie. Na początku ból jest niewielki (albo w ogóle go nie odczuwamy). Z czasem jednak staje się coraz silniejszy, utrudnia funkcjonowanie, a wokół drzazgi pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie.

Z usunięciem drzazgi nie ma co czekać, zwłaszcza że problem sam się nie rozwiąże. Obecność drzazgi w ciele może skończyć się zastrzałem. Jest to ropień, który pojawia się dwie, trzy godziny po ukłuciu, a stan zapalny, spowodowany zakażeniem bakteryjnym, szybko atakuje głębsze tkanki. Charakterystyczny jest wtedy skok temperatury części ciała, w której znajduje się drzazga, a także intensywny ból. Mogą pojawić się problemy np. z poruszaniem palcem. Z zastrzałem najlepiej jak najszybciej udać się na pogotowie.

Domowymi sposobami
Aby jednak nie doprowadzić do rozwinięcia się zastrzału, drzazgę należy wyciągnąć jak najprędzej. Sposobów na jej usunięcie jest kilka – warto zdecydować się na jedną ze sprawdzonych, stosowanych od lat metod.

Od czego zacząć?
Przede wszystkim osoba, która będzie wyciągała drzazgę, powinna w pierwszej kolejności starannie umyć ręce. Jeśli drzazga wystaje nad skórę i widać ją gołym okiem, możemy bezpiecznie usunąć ją pęsetką. Ważne, aby zrobić to szybko; jednym zdecydowanym ruchem. W ten sposób będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się drzazgi i zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego bólu. Na końcu miejsce po wkłuciu należy przetrzeć wodą utlenioną albo spirytusem. Można przykleić plaster.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-01-08 05:17:34
~pon

Kto dziś zjada gruz? cygan Tom Cruise

2013-10-30 20:19:39
~drewno

Pisałem już nie jestem cyganem, ale szanuje ich kulturę. Nie będę tolerował rasizmu i bluzgów, jeżeli znajdę takie wypowiedzi od razu wek-usuwam. Mój kanał i robię co chce!!!!

2013-06-10 08:40:03
~Bella

Mam taką pracę,że drzazgi wbijają mi się bez przerwy,więc dobry sposób na usunięcie jej oczywiście pęseta(zawsze mam ją przy sobie ),oraz igła.Miejsca z których nie da się wyciągnąć przykładam aloesem(roślinka którą babcie trzymają w doniczce)owijam i sama wychodzi.Pozdrawiam.

2013-05-09 08:30:52
~SPRAWDZONE

Nie ma to jak dawny stary sposób naszych babć. Palec z drzazgą, zadrą wsunąc pod gorącą wodę i trzymać tak długo jak wytrzymamy, można powtórzyć to kilkakrotnie. gwarantuję, ze bół PRZEJDZIE a drzazga wyjdzie bez problemów :)))

2013-05-09 08:07:07
~sd

ja walę spirytus + kropkę gencjany

2013-05-08 23:49:24
~doktor

cebulę to najlepiej wsadzić sobie w zadek i to bez krojenia,wtedy drzazga i wszystka inne sobie wyjdzie,co więksi idioci mogą próbować z kapustą

2013-05-08 23:34:24
~zzz1

ja juz kilka razy uzywalem pumeksu aby zetrzec skorke. wtedy nawet male dziecko nie panikuje. oczywiscie pumeksowc pod bierzaca woda wtedy efekt jest 100%

2013-05-08 22:57:56
~sybiektywny

maść ichtiolowa-przedtem zdezynfekować miejsce wkłucia się tzw.ciała obcego.(czas ok 4 0 min.)Po zmiękczeniu tkanek wokół tzw.ciała obcego "operacja" jego usunięcia będzie dużo łatwiejsza i mniej bolesna.

2013-05-08 22:45:01
~flet

Jedynym skutecznym sposobem na wbitą drzazgę jest odrąbanie kończyny powyżej miejsca jej wbicia. Nastęnie nalezy starannie przemyć ranę wodą utlenioną a ranę zaszyć.

2013-05-08 18:44:04
~ada

Do "Napalonego" , dzięki dawno się tak nie uśmiałam !!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.