wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zatkane ucho - co robić?

123RF
20.05.2013

Słuch to jeden z najważniejszych dla człowieka zmysłów. To, że słyszymy wydaje nam się zupełnie naturalne i nie doceniamy tego zjawiska. Dopiero gdy zdarzy się coś, przez co nagle ten zmysł przestaje dobrze funkcjonować, uświadamiamy sobie jak jest dla nas istotny. 

 

Z przytkanym uchem spotkał się chyba każdy. Dochodzi do niego np. w samolocie lub szybko jadącej windzie. W takich sytuacjach za "zatkane" uszy odpowiada nagła zmiana ciśnienia - do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza i na chwilę ją zwęża. Choć uczucie to nie jest przyjemne, trwa najczęściej tylko kilka minut i łatwo sobie z nim poradzić. Wystarczy kilka szerokich ziewnięć lub żucie gumy. Niektórzy na czas startu samolotu wkładają też do uszu zatyczki. 

 

Bardziej dotkliwe i przede wszystkim długotrwałe zatkanie uszu dopada nas zazwyczaj w przypadku silnego, przewlekłego kataru. W czasie infekcji pojawia się obrzęk śluzówek nosa, który nierzadko rozprzestrzenia się także na przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza. Jeśli obrzęk jest duży, przewody słuchowe zostają zamknięte, a objawem takie stanu rzeczy jest wyraźne pogorszenie słuchu. Część osób ma w takiej sytuacji uczycie, że uszy pełne są wody lub powietrza.


Obrzęk śluzówki spowodowany infekcją, choć sam w sobie nie jest groźny, może prowadzić do komplikacji. Jeśli zaniedbamy nasz stan i nie zdecydujemy się na leczenie, może dojść do zapalenia trąbki Eustachiusza i trwałej niedrożności przewodu słuchowego za sprawą zbierającej się w nim gęstej wydzieliny.  Nie tylko katar czy zmiana ciśnienia mogą spowodować kłopoty ze słuchem, szumy, ból czy uczycie zatkanego ucha.

 

Bardzo często winowajcą jest woskowina, czyli naturalna substancja chroniąca przewód słuchowy. Zazwyczaj organizm produkuje je dokładnie tyle ile potrzeba, a ewentualny nadmiar usuwamy myjąc uszy wodą i wycierając je ręcznikiem.

Wielu specjalistów przestrzega przed używaniem do czyszczenia uszu patyczków kosmetycznych, a część z nich nadmierne ich stosowanie wymienia jako jeden z czynników powodujących zatykanie uszu.


Nadmiar woskowiny może powstawać bez wyraźnej przyczyny, z powodu skłonności organizmu do nadmiernej jej produkcji lub być spowodowany stanem zapalnym w okolicach uszu albo przebywaniem w zapylonych pomieszczeniach.


Gdy woskowinowy czop już powstanie, użycie patyczka jest najgorszym co możemy zrobić, gdyż zazwyczaj wpychamy woskowinę głębiej do przewodu słuchowego.  Problem możemy spróbować rozwiązać w domu. Najlepiej do tego celu użyć kropli do rozpuszczania woskowiny. Przeczytajmy jednak dokładnie przeciwwskazania do stosowania tego typu preparatów. Zazwyczaj są nimi: ból ucha, świąd, czy wyciek płynu. Czop można spróbować wypłukać także ciepłą wodą (około 37°C).

 

Jeśli zatkane ucho czy też szumy uszne towarzyszą katarowi, spróbujmy rozwiązać problem odtykając przede wszystkim nos. Sprawdzą się tu krople lub spraye do nosa obkurczające śluzówkę. Warto też zrobić sobie inhalacje z olejków eterycznych lub ziół (np. herbatki rumiankowej). Kilka kropli olejku lub torebkę z ziołami wystarczy zalać w misce gorącą wodą, zarzucić na głowę ręcznik i w takim "namiocie" przez kilka minut wdychać bardzo ciepłe opary. 

 

Domowych sposobów odetkania ucha nie należ jednak przeciągać w nieskończoność. Jeśli po 4 - 5 dniach okażą się one nieskuteczne, czeka nas wizyta u laryngologa. Terapia zależy oczywiście od przyczyny problemu. Jeśli w przewodzie słuchowym zalega woskowinowy czop, lekarz go usunie (najczęściej woskowina jest wypłukiwana).

W przypadku zapalenia trąbki Eustachiusza, najczęściej aplikowane są krople zmniejszające obrzęk śluzówki, czasem jednak konieczne jest nacięcie błony bębenkowej.


Najważniejsze, by tego "błahego" zdawałoby się problemu nie zignorować. Wówczas narażamy się bowiem na poważne konsekwencje zdrowotne, ze stałym niedosłuchem, a nawet głuchotą włącznie.
 

AD/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-16 15:58:04
~Johny

Świecowanie uszu to bzdura. Jest nieskuteczne i co najwyżej może zaszkodzić a nie pomóc. Przebadano ten zabieg dokładnie. Okazało się, że nawet opisywane korzenie tej metodo to fikcja i reklama. Po prostu szarlataneria dla naiwnych.

2014-01-12 23:30:56
~iwonka

śrubkę to sobie mozesz wlożyc w d....kę

2013-10-01 21:32:46
~ucho

A gwoździem też można?

2013-05-22 00:43:42
~św.Zmuleksy

ja tam mam od lat niezawodnysposób na zatykanie się uszu. mam zawczasu przygotowaną śróbkę, która to czyszczę sobie usdzy. wychodzi wszystko a nadodatek śróbka fajnie drapie kiedy swedzi w środku ucha. trzeba tylko robić to delikatnie i z czuciem. Nie ma lepszego narzędzia na to.

2013-05-22 00:03:17
~TAAAAAKIIIII

My pOLACY żyjemy sobie, ale co to za życie 1000 zł na miesiąc albo 1200 to jest przecież przemoc. Podatki w górę, wszystko nam podnoszą, za...ebane ch..je ale sobie premie umieją dać. Większość z nich nie wie nawet kiedy weszliśmy do unii co gimnazjaliści mają to na egzaminie. Trzeba zrobić rewolucję, bo pozwolą sobie robić z nas jeszcze bardziej białych murzynów niż teraz. A TO RZĄD MA SIĘ NAS BAĆ A NIE MY JEGO. OBEJRZYJCIE FILM ,,V JAK VENDETTA" A ZROZUMIECIE CA

2013-05-21 19:15:42
~Maria

często alergia bywa przyczyną głuchoty i ciągłego zapalenia ucha środkowego. a lekarze nie wiedzą o co chodzi.

2013-05-21 00:46:44
~abccba

fiuta se naświecuj baranie

2013-05-20 23:48:57
~jerzy brum

Dlaczego brak informacji o skutecznej metodzie świecowania uszu ?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.