wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Gdy w ustach piecze, czyli tajemnica glossodynii

Thinkstockphotos
22.05.2013

Niewiele chorób jest tak trudnych do zdiagnozowania. Ból języka, uczucie suchości w ustach, kłucie i mrowienie czy nadwrażliwość na słone lub kwaśne potrawy mogą być objawem wielu innych chorób. Kiedy są symptomem glossodynii, zwanej także zespołem piekących ust?

Dolegliwość ma wiele nazw. Zespół piekących ust, stomatodynia, glossodynia czy glosalgia – to tylko niektóre z określeń choroby, której pierwsze opisy pojawiły się już w XIX wieku. Słynny francuski badacz Aristide Auguste Stanislas Verneuil w 1879 r. wyodrębnił objawy i połączył je w odrębną jednostkę chorobową.

Mimo upływu lat medycyna wciąż bywa jednak bezradna wobec tego schorzenia, które doskwiera sporej grupie mieszkańców naszej planety. Według różnych badań, z powodu zespołu piekących ust może cierpieć od 2 do nawet 15 proc. populacji. Dolegliwość dotyczy głównie kobiet po okresie menopauzy oraz w 5-7 dekadzie życia. Rzadko obserwuje się przypadki choroby u osób przed 30 rokiem życia. Glossodynia omija też dzieci.Nieprzyjemne doznania

Czym objawia się choroba? Przede wszystkim uczuciem palenia lub pieczenia w obrębie jamy ustnej, występującym mimo braku jakichkolwiek patologicznych zmian błony śluzowej. Dolegliwości umiejscawiają się głównie na języku, szczególnie w jego przedniej części. Mogą również występować na podniebieniu, wargach, policzkach i dnie jamy ustnej.

Pieczeniu towarzyszy często uczucie kłucia, drętwienia i mrowienia, zaburzenia smaku i wrażenie suchości w ustach. Niektórzy skarżą się również na uczucie ciała obcego w ustach, a także nadwrażliwość na pokarmy słone, kwaśne lub gorzkie.

Wielu chorych kojarzy pojawienie się objawów z wizytą u stomatologa lub laryngologa i związanym z tym stresem. Te nieprzyjemne doznania często zmniejszają się lub ustępują całkowicie podczas jedzenia.

Co wywołuje chorobę?

Przyczyny zespołu piekących ust pozostają dużą zagadką dla medycyny. Zdaniem badaczy problem mogą wywołać czynniki biologiczne bezpośrednio drażniące błonę śluzową (zakażenia grzybicze, wirusowe, bakteryjne) lub mechanicznie (źle dopasowana proteza). Dolegliwości powoduje niekiedy alergia na materiały i preparaty stosowane przed dentystów, np. polimetakrylan metylu, nikiel, eugenol czy amalgamat.

Niektórzy specjaliści podkreślają negatywną rolę alergenów pokarmowych, w tym środków konserwujących stosowanych w wielu produktach spożywczych. Miejscowy wpływ na wywołanie glossodynii mają także nieprawidłowości zębowo-zgryzowe oraz kłopoty z wydzielaną śliną (bywa jej zbyt mało lub ma niewłaściwy skład chemiczny).

Do przyczyn ogólnoustrojowych zalicza się głównie niedobór witamin z grupy B i PP oraz niskie stężenie kwasu foliowego, żelaza oraz cynku w organizmie. Ważne znaczenie odgrywają czynniki endokrynologiczne, zaburzenia metaboliczne oraz dolegliwości przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, alergie pokarmowe).

 

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.