wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Astma – ćwicz na zdrowie

20.04.2009

Jeszcze do niedawna uważano, że wysiłek fizyczny ujemnie wpływa na stan zdrowia chorych na astmę. Dzieci i młodzież zwalniano z lekcji wychowania fizycznego. Obecnie jednym z zaleceń lekarskich dla osób cierpiących na astmę oskrzelową jest – aktywność ruchowa.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Przebiega z napadami kaszlu, duszności oraz świszczącym oddechem. Słowo „astma” pochodzi z języka greckiego i oznacza „oddychać z trudem”. U astmatyków stwierdza się zmniejszenie przepływu powietrza w drogach oddechowych, które jest odwracalne samoistnie lub pod wpływem leków, a także nadreaktywność oskrzeli. Drogi oddechowe chorych są bolesne i objęte stanem zapalnym. Reagują na każdy czynnik podrażniający. Astma występuje u około 10-15% dzieci oraz u 5-10% dorosłych.Jeszcze w poprzednim pokoleniu osobom chorym na astmę oskrzelową nie polecano żadnych zajęć sportowych w obawie przed negatywnymi konsekwencjami. W rezultacie większość osób dotkniętych tą dolegliwością prowadziła życie mało aktywne, a ich kondycja fizyczna stopniowo się pogarszała, to zaś odbijało się na wydolności układu oddechowego. I chociaż wysiłek fizyczny prowokuje napady astmy, to systematyczna aktywność ruchowa jest zalecanym elementem postępowania wspomagającego przewlekle leczenie chorego. Współcześni lekarze doskonale rozumieją znaczenie ćwiczeń fizycznych dla całego organizmu, zachęcając wszystkich, w tym także astmatyków, do regularnych ćwiczeń.

Dobór aktywności
Osobom cierpiącym na astmę oskrzelową zaleca się przede wszystkim pływanie, następnie sporty zespołowe (piłka ręczna, siatkowa i wodna), kajakarstwo, dyscypliny rzutowe, tenis, golf i skoki. Szczególnie zalecane są formy aktywności zwiększające objętość płuc, np. pływanie. Ma to duże znaczenie podczas napadów duszności.

1 2 3
REKOMENDACJA
2015-06-11 23:29:47
~Kamil

Oprócz treningów sztuk walk stosuję jeszcze nawilżacz powietrza Boneco bo pomaga w zwiększeniu wydolności i gdyby nie wilgotne powietrze to robił bym wolniejsze postępy.

2009-06-28 20:15:04
~martyna

Mam astme i codziennie jeżdzę na rowerze wyczynowo- takze mozna z tym życ normalnie:)

2009-06-28 18:14:34
~wega

jad kiełbasiany czyli botoks pomaga w antmie

2009-05-05 05:44:41
~ola

astma to coraz częstsza choroba u dzieci- powinno się edukować nauczycieli, żeby wiedzieli, jak dobrać ćwiczenia dla astmatyka. Niewiedza pod tym względem jest ogromna, a problem niestety się szerzy.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.