wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Rak skóry coraz groźniejszy

123RF
06.06.2013

Nierozsądne eksponowanie ciała na słońcu i częste wizyty w solarium sprawiają, że rak skóry staje się coraz powszechniejszym zagrożeniem. W naszym kraju umiera także największy odsetek osób, u których wykryto czerniaka. U progu sezonu wakacyjnego warto o tym pamiętać.

W Polsce czerniak wykazuje niebywałą dynamikę zachorowań. Liczba nowych przypadków raka skóry podwaja się co osiem lat, a w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła o 300 proc.! Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku chorobę diagnozuje się u ok. 3 tys. osób. Jednak zdaniem specjalistów z powodów biurokratycznych te dane są znacznie zaniżone i prawdziwa liczba jest przynajmniej 2-3 razy wyższa.

Duża śmiertelność

Niestety, w Polsce rośnie także liczba osób umierających z powodu czerniaka. Szacuje się, że ten dramatyczny los spotyka 40 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór. Nasz kraj ma największy w Europie wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań na raka skóry.


Główną przyczyną wysokiej śmiertelności jest późne wykrycie problemu. Gdy grubość zmiany nowotworowej nie przekracza milimetra, mamy bardzo dużą szansę na wyleczenie. Udowadniają to statystyki amerykańskie, gdzie czerniak diagnozowany jest zazwyczaj we wczesnej fazie rozwoju, a odsetek pacjentów wracających do zdrowia przekracza 90 proc. Szybkie wykrycie zmiany nowotworowej często nie wymaga nawet poważnych zabiegów chirurgicznych czy stosowania terapii farmakologicznej, która w Polsce jest bardzo kosztowna.

Jednak na razie nasza wiedza na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz profilaktyki tego nowotworu jest bardzo mała. Świadczą o tym przeprowadzone dwa lata temu badania TNS OBOP, z których wynika, że 74 proc. osób mających na ciele przynajmniej jedno niepokojące znamię, nigdy nie poszło go przebadać do lekarza.

Solarium? Lepiej nie

Polacy często lekkomyślnie prowokują problemy, zapominając, że ponad 90 proc. nowotworów skóry powoduje promieniowanie UV. Nie tylko naturalne, którego źródłem jest słońce, ale także sztuczne – w solariach. Specjaliści przypominają, że zainstalowane tam lampy emitują dziesięć razy więcej niekorzystnego promieniowania niż słońce w gorący, letni dzień. Skóra nie potrafi się przed nim obronić. Średnia wieku osób uczęszczających do solariów wynosi 17 lat, choć zdarzają się znacznie młodsze – nawet 8-latki.

W Australii i niektórych krajach UE wprowadzono zakaz korzystania z łóżek opalających dla osób przed 18 rokiem życia lub wymagana jest do tego zgoda rodziców. W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących solariów. Rzadko kto spotyka się z odmową odnośnie korzystania z solarium lub z pytaniem o przeciwskazania do opalania. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi choruje na czerniaka. Ich skóra jest bowiem bardzo podatna na uszkodzenia, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:44:04
~Ania

Bardzo istotne jest żywienie szczególnie w trakcie i po leczeniu onkologicznym. Dzięki Nutramilowi mój dziadek był w stanie nawet podczas leczenia dostarczać do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych co pozwoliło mu uniknąć silnego osłabienia

2014-01-20 09:50:21
~Gabi

Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Jeśli jest już za późno ,….w ostatniej godzinie życia nie szukaj cudów . Urządzenie oparte na wiedzy niemieckiego fizyka molekularnego Maxa Grossa. Współczuje chorym . Czytaj w necie aktywator wody Atara Golden .

2013-06-11 01:30:36
~open

Warunkiem ze organizm zwyciezy jest dostateczna ilosc wit D.Ci co mowia nie opalac sie, primo -sa niekompetentni,secundo-slowami celowo godza w wasze zdrowie.

2013-06-10 23:37:58
~wap

lekarz ignoruje roznego rodzaju dziwne zgrubienie na nodze gdzie przy dotyku boli,i mowi ze to krosta,w zaden sposob nie mozna znalesc dobrego lekarza,dentysta zas nie chce zdrapac mnie kamienia z zebow prywatnie,za moje pieniade bo mowi ze to niepotrzebne chyba chca mnie zywcem zamordowac ,bo co innego moge sadzic?,nie wspomne juz o ginekologu .prywatnych bo ledwie uprosilam aby cytologie mnie zrobil za moje pieniadze,i to wszystko w jednej malej dziurze chyba bede musiala jechac ,gdzies

2013-06-10 17:41:41
~emanuelab6

Gdzie jest mój wpis .To co napisałam sama stosuję i to działa więc wyświetlcie go.Niech ludzie też zobaczą czy im pomoże i sami zdecydują czy go zażywać czy nie .

2013-06-10 17:31:34
~emanuelab6

Plamy zmniejszają się zażywając tran z rekina i siemię lniane.

2013-06-09 01:45:12
~zed

no tak nie badają się bo albo nie wiadomo gdzie iść, albo jak wiadomo to kolejka, a lekarz rodzinny większość pytań o podejrzane pieprzyki ignoruje..

2013-06-08 21:50:03
~matar

Taaak jak już wykryjecie tego czerniaka to spróbujcie się szybko wyleczyć - powodzenia w kolejkach

2013-06-08 07:31:33
~oh

nie rozsądne jest pchanie chemii do wszystkiego od artykułów spożywczych kończąc na kosmetykach i lekach a nasze ciało tego nadmiaru nie wytrzymuje jest grupa leków która wręcz zabrania nam przebywanie na słońcu i o tym powiedzieć winien lekarz lub aptekarz

2013-06-07 22:46:40
~Joker

Co za piękna propaganda. Zobaczcie jak to cudowne państwo martwi się o swoich obywateli Namawia ich do profilaktyki przeciw rakowej a ludzie ( aż 74% ) nie idą się badać. Zapomnieli jedynie dodać że na wizytę w poradni onkologicznej czeka się przeważnie 6 miesięcy. Jak usłyszałem o tym terminie to uśmiałem się do słuchawki serdecznie i grzecznie podziękowalem pani w rejestracji owej poradni. Śmiech na sali i kpina z ludzi moi drodzy. Wszystko na niby.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.