wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

O czym świadczą powiększone węzły chłonne?

fot. SPL/EastNews
17.06.2013

Gdy węzły chłonne stają się nabrzmiałe i bolesne, wiele osób wpada w panikę. Powiększenie węzłów faktycznie świadczy niekiedy o nowotworze, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to niegroźna infekcja wirusowa – szczególnie u dzieci, u których węzły powiększają się znacznie częściej niż u dorosłych. Sprawdź, co to może oznaczać i co wtedy robić.

Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego (chłonnego), który spełnia dwa główne zadania – w każdym miejscu organizmu zapewnia funkcjonowanie mechanizmów obronnych skierowanych przeciwko chorobom oraz przenosi tłuszcze i inne związki chemiczne.

Węzły zazwyczaj mają kształt fasoli, występują pojedynczo lub w skupiskach wzdłuż naczyń limfatycznych. Otoczone są torebką łącznotkankową, a w tkance węzła chłonnego widoczne są białe krwinki. Różnią się rozmiarem. Mogą mieć wielkość główki od szpilki albo oliwki. Węzły w układzie odpornościowych pełnią podwójną rolę. Powstają w nich limfocyty, czyli komórki produkujące przeciwciała. W węzłach wychwytywane jest ponadto wszystko, co może stanowić zagrożenie dla organizmu, np. bakterie i cząsteczki obce (jady, pyły itp.).

W organizmie człowieka węzłów chłonnych jest bardzo dużo – często są ukryte. Ich główne skupiska znajdują się na szyi, w pachwinach, pod pachami, pod żuchwą oraz za uszami. Tylko w obrębie szyi jest ich ok. 250.

Dlaczego się powiększają?
Niekiedy jednak węzły chłonne się powiększają, co zwykle budzi u nas niepokój. Obrzmiałe i widoczne węzły świadczą o tym, że w organizmie powstał stan zapalny, a węzły biorą udział w zwalczaniu zakażenia. Mogą wówczas lekko boleć. W dotyku najłatwiej wyczuć węzły chłonne szyjne, podżuchwowe, pachowe oraz te, które znajdują się w pachwinach.

Powiększenie węzłów chłonnych fachowo nazywa się limfadenopatią. Określa się tak bolesne obrzęki węzłów spowodowane infekcją i niebolesne powiększenie węzłów, które jest następstwem pojawienia się w nich komórek nowotworowych.

Co to może oznaczać:

 

- W dziewięciu na dziesięć przypadków powiększenie węzłów chłonnych świadczy o uogólnionej infekcji wirusowej. Obrzmiewają wtedy przede wszystkim węzły na szyi, pod pachami, w pachwinach. Możesz czuć się chory i mieć gorączkę.

 

Zalecenia: odpoczywaj, pij dużo wody i przyjmuj paracetamol. Jeśli po 4-5 dniach nie będzie poprawy, skontaktuj się z lekarzem.

 

 

- Powiększenie pojedynczej grupy węzłów chłonnych (np. na szyi) najczęściej oznacza lokalną infekcję – np. stan zapalny miazgi zęba. Pojawia się gorączka i ogólne rozbicie. Mogą temu towarzyszyć również inne objawy takie jak kaszel, ból gardła lub ucha i katar.

 

Zalecenia: postępuj jak w przypadku uogólnionej infekcji wirusowej – odpoczywaj, dużo pij i poczekaj parę dni. Jeśli nie zauważysz poprawy, udaj    się do lekarza.

- Jeśli powiększeniu węzłów chłonnych w okolicach żuchwy towarzyszy zaczerwienienie gardła, powiększenie migdałków, gorączka, poczucie rozbicia, a z migdałka wydobywa się ropa, może być to zapalenie migdałków.

Zalecenia: skonsultuj się z lekarzem, który przepisze antybiotyki. Częste nawroty tej choroby mogą być przesłanką do leczenia chirurgicznego u laryngologa.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-06-19 07:17:13
~Kasia

Brzmi jak paradoks, ale aby schudnąć trzeba jeść-w jaki sposób to nie tajemnica poczytaj porady na idealnafigura.com/zwagi i poznaj w czym tkwi sekret zdrowego odżywiania. Organizm syty chudnie szybciej. To naturalny proces warto go uruchomić i nie martwić się co nam wolno a czego nie wolno jeść. Tu jesz to co lubisz i chudniesz. Zapraszam do odwiedzenia w słusznej sprawie to nie spam. To możliwość pomocy.

2013-06-19 07:16:21
~Rysia

ZDROWE I CZYSTE JELITA TO SZYBSZY metaBOLIZM-na tym programie odżywiania zregenerujesz i oczyścisz z toksyn układ pokarmowy co spowoduje systematyczną utratę wagi ok 1-1,5 kg na tydzień bez jej nawrotu. Jeżeli kogoś to zainteresuje to powinien odwiedzić tą stronę (idealnafigura.com/zwagi)

2013-06-19 02:07:07
~aca

nie chodźcie do lekarzy,bo to i tak skończy się tym co ma być a ścierwa od Was tylko kasę przed śmiercią wyciągną

2013-06-19 01:49:34
~Anna

polecam R1 albo R7 Dr Rekowego, pomaga! ja juz bylam na zabieg wyciecia skierowana, kiedy mi fizjoterapeuta leki homeopatyczne przepisal

2013-06-19 00:44:59
~75SXN

Hej ludki, mnie wyrypało węzła na szyi, myślałem, że to jakieś zawianie, poszedłem na usg, niby torbiel to była, wycieli zbadali histopatologicznie i okazało się, że to rak, przerzutyz tarczycy. Nie ignoryjcie takich zajwisk, chyba, że wam w życiu już nuda powiewa :D

2013-06-18 23:37:10
~kuku

Przestańcie straszyć. Mój pierwszy węzeł chłonny powiększył mi się10 lat temu, raz się chował, raz wychodził, ale zawsze bolał, to dobrze. Od roku już się nie chowa i niekoniecznie boli, ale to przecież nie oznacza, że zaraz człowiek ma raka, ogarnijcie się trochę.

2013-06-18 23:36:41
~Dzons

mi się coś powiększa na widok mojej pięknej kobiety/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować na etacie za 2400 netto/ Pozdrawiam

2013-06-18 23:01:56
~pp

U mojego teścia też zaczelo sie od powiekszonych wezlow chłonnych, dzieki "udolnym" lekarzom przerodzilo sie to w raka i zmar po pol roku meczarni. lepiej to leczcie dobrze!

2013-06-18 22:48:07
~Dziimi

A mi się coś powiększa na widok mojej pięknej kobiety/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować na etacie za 2400 netto/ Pozdrawiam/

2013-06-18 22:41:42
~Maria

Mam na imię Maria mam 29 lat i jestem matką dwójki dzieci. 6 letniego Bartka i 4 letniego Roberta. Mieszkam w Skłudzewie <kujawsko - pomorskie>. Maż zginął w wypadku niecały rok temu. Bardzo trudno mi się samej utrzymać z dwójką dzieci, często nie starcza nawet na podstawowe rzeczy i jedzenie. Dlatego jestem zmuszona prosić o jakąkolwiek pomoc.Nie proszę dla siebie lecz dla synów. Błagam o nawet drobne finansowe wsparcie... Będę bardzo wdzięczna ludziom dobrego serca.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.