wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

A wszystko te hormony...

22.04.2009

Nieuniknione, a jednak wstydliwie przemilczane nadejście menopauzy (w przypadku kobiet) i andropauzy (w przypadku mężczyzn) to problem, z którym samotnie zmagają się kobiety i mężczyźni w starszym wieku.

Nadchodzi nowe dla kobiet

Pojawia się między 40. a 50. rokiem życia. Duszności, nagłe uderzenia gorąca, poty, zmienność nastroju, rozdrażnienie, bezsenność i stany depresyjne. Do tego dochodzą  problemy z koncentracją, obniża się potrzeba aktywności seksualnej, pojawiają się również uciążliwe problemy z nieotrzymaniem moczu (zmaga się z tym ok. 25 proc kobiet!). Zaczyna się od zaniku miesiączkowania, okres staje się nieregularny, aż w końcu zupełnie zanika, a jajniki przestają wytwarzać jajeczka. Zmieniają się również narządy płciowe kobiety. Zmniejsza się wydzielanie śluzu w pochwie, co powoduje dyskomfort w postaci uczucia suchości. Zaburzona zostaje równowaga flory bakteryjnej narządów płciowych, co może wywoływać zapalenia. Osłabione są również mięśnie miednicy, co może powodować jej opadanie A wszystko to z powodu żeńskich hormonów – estrogenów, których poziom w organizmie gwałtownie spada.

Dla kobiet jest to bardzo trudny czas. Wstydzą się mówić o swoich problemach, nie wiedzą, co dzieje się z ich organizmem, ale nie szukają też pomocy lekarza. Tymczasem istnieje wiele możliwości pomocy, które są w stanie złagodzić objawy menopauzy. Warto pamiętać o tym, że klimakterium, podobnie jak wszystkie inne etapy życia kobiety (jak pierwsza menstruacja, ciąża itd.), jest naturalnym elementem, kolejną fazą życia. Każda kobieta przechodzi je inaczej, niektóre szczególnie ciężko odczuwają jego objawy.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-04-24 07:39:49
~Zdik

No cóż........ problem jak wiele innych. Recepta? Aktywność fizyczna - rower, tenis, golf itd.

2009-04-24 07:30:34
~ewus

Mam 53 lata i ciagle regularnie miesiączkuje a lekarz stwierdził, że muszę uważać bo mogę zajść jeszcze w ciążę. . Czy jest ze mną coś nie tak? W tym wieku powinnam już być po menopauzie.

2009-04-24 07:26:53
~HERA

To nie andropałza tylko wciekła pałza!!! męzczyzna który ma dzieci z małolata która jest starsza o rok od córki to juz jest KAZIROCTWO!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.