wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

O czym świadczy taki wygląd?

123RF
21.06.2013

Hellozdrowie.pl

Wygląd zewnętrzny może się zmieniać pod wpływem choroby. Ale okazuje się, że to działa w obie strony. Nasz wzrost, a nawet wielkość stopy pozwalają ze sporym prawdopodobieństwem stwierdzić, jakie choroby grożą nam w przyszłości. To nie teoria wróżbitów, ale naukowców, którzy przedstawiają na nią dowody.

Nie masz zmarszczek? Uważaj na zawał!
Praca restauratorki najprawdopodobniej jest bardzo stresująca. Sylwetka Magdy Gessler jest bowiem podręcznikowym przykładem osoby z przewlekłym nadmiarem kortyzolu zwanego hormonem stresu. Ten nadmiar prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się tkanki tłuszczowej. Szczuplutkie ręce i nogi, kobiece kształty tułowia, jędrne policzki i zgrubienie na karku, niesłusznie postrzegane jako skrzywienie kręgosłupa szyjnego – tak właśnie manifestuje się przewlekły nadmiar kortyzolu. Z wyglądu można wyczytać o zdrowiu znacznie więcej.

Zmiany w wyglądzie mogą na przykład zdradzać ryzyko wystąpienia zawału serca – wykazały badania lekarzy z Uniwersytety Kopenhaskiego. Obserwacje 11 tysięcy pacjentów dowiodły, że worki pod oczami, łysienie na skroniach i czubku głowy, brak siwizny włosów i niewielkie zmarszczki to typowe cechy osób zagrożonych zawałem. Zmarszczki i siwizna to objawy starzenia się osób mniej zagrożonych wizytą na ostrym dyżurze kardiologicznym. Różnica jest znacząca – u osób starzejących się w „zawałowy” sposób aż o 57 proc. częściej dochodzi do martwicy wywołanej niedokrwieniem mięśnia sercowego. – Kontrola widocznych oznak starzenia powinna być rutynową częścią każdego badania lekarskiego – uważa prowadząca badania prof. Anne Tybjaerg-Hansen.Wysocy mają gorzej
Anja Rubik (nogi o długości 97 cm) powinna regularnie badać poziom cukru, bo długie nogi są typowe dla predysponowanych do cukrzycy typu 2. Z kolei osoby z mniejszymi głowami częściej niż inne zapadają w podeszłym wieku na demencję.

Tego typu zależności odkryto znacznie więcej. Główny wniosek brzmi: najzdrowsi są przeciętniacy. Wysokie kobiety z dużymi stopami częściej niż inne zapadają na nowotwór piersi i częściej umierają z powodu tej choroby – wykazało kilka badań, m.in. przeprowadzonych w Bristol University. Wszystkie wyjaśnienia tych zależności to jedynie hipotezy. W tym przypadku naukowcy sugerują, że hormon odpowiedzialny za wzrost powoduje także rozrost kanalików mlecznych w piersiach. To z tej tkanki wyrasta większość nowotworów piersi.

Także w wypadku mężczyzn górowanie wzrostem nad innymi wiąże się z ryzykiem. Naukowcy z Bristol University wyliczyli, że każde dodatkowe 10 cm wzrostu to o 4 proc. większe ryzyko raka prostaty. Wysocy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, powinni także kontrolować trzustkę. Co 4 cm prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu tego organu wzrasta o 6–10 proc. – podają badacze z U.S. National Cancer Institute.

Lepiej więc być niskim? Tak, jeśli od raka wolimy zawał. Cztery centymetry wzrostu więcej to 2–3 proc. mniejsze ryzyko niedokrwienia serca – twierdzą naukowcy z Uniwersytet Harwardzki. Być może dzieje się tak dlatego, że niższe osoby mają węższe naczynia krwionośne, które z tego powodu szybciej stają się niedrożne.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-06-25 17:52:45
~kkn

Podywagować znaczy mówić bez sensu i nie na temat. Trzeba znać znaczenie słów, które się używa. WSTYD!

2013-06-25 17:07:20
~ama

brawo, Draka !!! celny komentarz :-))))

2013-06-23 17:34:19
~Jasska

Mój facet jest potwierdzeniem znanego porzekadła, że jak ktoś ma długi nos to ma ogromnego ptaka. On rzeczywiście ma olbrzyma na 26 centymetrów ale jest bardzo delikatny i czuły w związku z czym seks z nim nie jest bolesny a bardzo przyjemny.

2013-06-23 16:03:49
~Duża stopa

A co jeśli niska kobieta ma duże stopy?

2013-06-23 15:32:59
~draka

Przyjrzyj się sobie w lusterku i odpowiedz na pytanie: czy żyjesz? Jeśli tak, to uważaj, bo możesz umrzeć. (porada mniej więcej tak samo durna, jak i te powyżej)

2013-06-23 11:59:54
~pismaku-litości !!!!!!!!!!!!!!!

".. i zgrubienie na karku, niesłusznie postrzegane jako skrzywienie kręgosłupa szyjnego..." ha,ha,ha..litości!! a kto stawia takie rozpoznania?? chyba tylko niedouczony pismak.. RATUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2013-06-23 10:56:53
~Poli

Fajnie, tylko jak chce się zrobić podstawowe badania na NFZ to lekarz rodzinny nie che dać skierowania, bo fundusz nie ma pieniędzy, żeby od tak każdy mógł zrobić badania, żebe sprawdzić czy wszystko jest ok. Trzeba mieć skierowanie od specjalisty, do którego czeka się czasem miesiącami...

2013-06-23 09:49:26
~wąchacz

Ja lubię jak kobieta ma spocone stopy. Takie z aromatem. Mogę takie wąchać i lizać godzinami.

2013-06-22 21:19:24
~lis

zydowki maja stopy podobne do syrenki tzn pletwy

2013-06-22 21:04:26
~ona

O kobyle...

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.