wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zakrzepica – podstępna choroba żył

SPL/EastNews
03.07.2013
Obrzęk nóg, zaczerwienienie i napięcie skóry, ból w czasie chodzenia i stania, duszności, stan podgorączkowy albo wysoka temperatura, problemy z oddychaniem – uważaj, to może być zakrzepica żył głębokich, podstępna choroba polegająca na powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym; najczęściej w kończynach dolnych. Zakrzepicy nie wolno lekceważyć, ponieważ może prowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
 
Z szacunków wynika, że w Polsce rocznie występuje blisko 60 tys. przypadków zakrzepicy żył głębokich. – Zakrzepica żylna kończyn dolnych związana jest z zaburzeniem funkcji przepływu krwi. U chorego zaczyna dominować mechanizm krzepnięcia krwi, a w efekcie w układzie żylnym pojawiają się zakrzepy – tłumaczy lek. med. Jacek Olejniczak, specjalista chirurgii ogólnej z poznańskiego szpitala Med Polonia.
 
Co sprzyja chorobie?
Krew z kończyn dolnych jest odprowadzana dwoma układami naczyń – żyłami powierzchniowymi oraz głębokimi. W obu mogą powstawać zakrzepy i na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje tej choroby. – Pierwsza to zakrzepica żylna powierzchniowa, ściśle związana z występowaniem żylaków. Groźniejszą postacią tej choroby jest jednak pojawienie się zakrzepów w żyłach głębokich nóg. Wymaga ona pilnego leczenia, ponieważ grozi niebezpiecznymi powikłaniami – ostrzega lek. med. Jacek Olejniczak.
 
Główne czynniki sprzyjające rozwojowi zakrzepicy to długotrwałe unieruchomienie, stan po zabiegach operacyjnych (np. ortopedycznych), ciąża i okres połogu, a także zakażenie i sepsa. – Zakrzepica żylna może dotyczyć osób, które na przykład w wyniku wypadku czy urazu są zmuszone przez dłuższy czas leżeć lub mają długotrwale unieruchomioną w opatrunku gipsowym kończynę – mówi specjalista ze szpitala Med Polonia. I dodaje, że do rozwoju tej choroby mogą przyczynić się także długotrwałe zabiegi chirurgiczne, zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego, operacje kostne, korekcyjne i ginekologiczne, a także zabiegi artroskopowe.
 
To jeszcze szkodzi
W znacznej części przypadków zakrzepica żylna jest następstwem bądź powikłaniem innych schorzeń. – Wystąpieniem tej choroby są zagrożone przede wszystkim osoby zmagające się z nadkrzepliwością krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi lub żylakami. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej zwiększają także obciążenia genetyczne i występowanie tej choroby u członków rodziny – podkreśla lek. med. Jacek Olejniczak.
 
Do grupy ryzyka należą chorujący na nowotwory złośliwe, którzy są narażeni na pojawienie się zakrzepicy żylnej ze względu na obecność guza mogącego wpływać na zwiększenie krzepliwości krwi. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy zwiększają także choroby serca. 
 
Czujność muszą zachować osoby zdrowe, które odbywają długie podróże, na przykład spędzając kilka, kilkanaście godzin w jednej pozycji w samolocie czy autobusie. W takich sytuacjach, jak zaznacza specjalista, często dochodzi nie tylko do nasilenia objawów niewydolności żylnej, ale i zakrzepicy żylnej kończyn dolnych.
 
Zakrzepicy sprzyja również noszenie zbyt ciasnych ubrań, zakładanie nogi na nogę w czasie siedzenia, otyłość, skłonność do używek oraz dieta bogata w cukry i tłuszcze.
 
Jak leczyć zakrzepicę?
Objawy charakterystyczne dla zakrzepicy żylnej kończyny dolnej to m.in. obrzęk i powiększenie obwodu nóg, a także ich zaczerwienienie i ból. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie symptomy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Lek. med. Jacek Olejniczak zwraca uwagę, że zdiagnozowanie zakrzepicy żylnej umożliwia USG kończyn dolnych z podwójnym obrazowaniem i oceną przepływu krwi (USG Doppler). Pomocne jest także przeprowadzenie badania parametrów krzepnięcia krwi, D-dimer. 
 
Jeśli zakrzepica żylna zostanie zdiagnozowana, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie – w przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczne powikłania. Terapia najczęściej polega przede wszystkim na podawaniu heparyny w postaci zastrzyków, zwykle w fałd skórny na brzuchu. Możliwe jest także stosowanie leków doustnych.
 
Leczenie jest na bieżąco monitorowane przez lekarza. Jeśli wcześniej pacjent nie zmagał się z zakrzepicą, terapia zwykle trwa trzy miesiące. W cięższych przypadkach przeprowadza się operację – do wnętrza żyły wprowadzany jest specjalny filtr, którego zadaniem jest wychwycenie oderwanych części zakrzepu.
 
1 2
REKOMENDACJA
2015-04-30 21:35:32
~zrozpaczona

Witam ,mam pytanie do PACJENTA , jaka to pani doktor ? Mąż ma zakrzepicę i szukam dobrego hematologa w Poznaniu , proszę o pomoc.

2015-02-12 11:28:49
~pacjent

Mało który lekarz zna się na krzepnięciu, w Poznaniu jest jedna Pani Profesor hematologii, która jest guru w tym temacie. Ordynatorem oddziału hematologii z kolei jest partacz, który zapewne nawet nie słyszał o temacie

2014-03-06 11:57:26
~Basia

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2014-01-20 09:43:18
~Gabi

Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Jeśli jest już za późno ,….w ostatniej godzinie życia nie szukaj cudów . Urządzenie oparte na wiedzy niemieckiego fizyka molekularnego Maxa Grossa. Współczuje chorym . Czytaj w necie aktywator wody Atara Golden .

2013-11-09 23:19:10
~lili

Zakrzepice mogą wywołać niestety też pigułki antykoncepcyjne. Moja koleżanka zachorowała na to i zdaniem lekarzy wina może leżeć po stronie antykoncepcji hormonalnej. Pytałam mojego lekarza o to i on polecił suplement harmonella, jako jedyny ma dobra opinie Towarzystwa Badan nad Miażdżycą. Stosuję go od 2 mies, rzeczywiście w składzie same witaminy, a nie zioła, które nie wiadomo na co działają.

2013-09-11 19:49:22
~Romek

Przy zakrzepicy bardzo pomaga aparat VENOWAVE. Jest trochę drogi, ale za to więcej można zaoszczędzić na lekach.

2013-08-21 16:53:57
~miska

Ja rowniez mam zakrzepice. Czesto noga puchnie boli trudno na nia stanac,dostalam 10 zastrzykow w brzuch ktore pomogly.

2013-07-08 23:11:08
~lekarz

dlaczego autor pominąl proste badanie w celu wykluczenia choroby żylno-zatorowej: d- dimery ?

2013-07-08 20:59:06
~aw

Czytam komentarze i widać,że dla niektóych to żartowanie sobie z choroby,oj oby te osoby nie miały z tym problemów,np. operacja ,o której lekarze często mówią ,ze to tylko zabieg wyrostka ,a skutki mogą być poważne,może zakonczyc sie zakrzepicą żył ,a potem praktycznie całe zycie leki przeciwzakrzepowe i niestety ogromne ryzyko zatorowości płuc. Kierowcy też są narażeni ,jadąc po kilka godzin i nie wiele trzeba. a z dietą to ostrożnie,zielonych warzyw ostrożnie ,wit,K

2013-07-08 17:40:02
~kobieta

Dziwne że autor artykułu nawet się nie zająknął o środkach antykoncepcyjnych. A każde z nich mogą przyczyniać sie do rozwoju zakrzepicy. W ulotce pisze jak byk. Ale taaa... noga na noge którą sobie macham i w sumie pobudzam krązenie w ten sposób jest z pewnością bardziej szkodliwa niż hormony. A może ktoś sponsoruje ten artykuł?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.