wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Żywność modyfikowana genetycznie

29.04.2009

Dożyliśmy czasów, kiedy wizje rodem z filmów science fiction stały się prawdą. Osiągnęliśmy szczyty możliwości ludzkiej techniki i nauki: można wręcz powiedzieć, że posiedliśmy rodzaj władzy przynależny do tej pory tylko Bogu.

Możliwość modyfikacji genetycznej budzi skrajne uczucia: jedni widzą w niej światełko w tunelu i otwarcie nowych możliwości, inni nie chcą o niej słyszeć i są przerażeni. O co cały ten spór?GMO – co to?
GMO to organizmy modyfikowane genetycznie. Ich nazwa pochodzi od angielskiego skrótu genetically modified organisms. Są to organizmy żywe,  których kod genetyczny został celowo zmodyfikowany przez działanie człowieka. Pierwszy GMO powstał w roku 1973 za sprawą działalności naukowej Stanley Cohena i Herberta Boyer'a – dwóch amerykańskich naukowców, którzy poznali się rok wcześniej na konferencji na Hawajach.

Pierwsze zmodyfikowane genetycznie rośliny pojawiły się na rynku około 15 lat temu. W latach 1996 – 2002 ich ilość wzrosła aż 35 krotnie. Największą część upraw transgenicznych stanowi soja (62%). Zaraz po niej plasuje się uprawa kukurydzy (21%),  bawełny (12%) oraz rzepaku (5%). Największym producentem transgenicznych organizmów jest kolebka modyfikacji genetycznej - Stany Zjednoczone.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2012-11-29 02:38:07
~Hunter

Nawiązali do insuliny. Znowu ściema, koncerny farmaceutyczne znają lek na cukrzycę, ale nie wprowadzą go do obrotu, bo po co wyleczyć, jak można przez kilkadziesiąt lat zarabiać na diabetyku. To zwyczajnie się nie opłaca koncernom. GMO to inny rodzaj chciwości, w tym przypadku chciwości koncernu Mosanto.

2012-10-10 17:00:14
~Krzysiek

Cała prawda o Gmo - www.stopcodex.pl

2011-11-02 09:39:43
~Draco

NIestety teraz wieszkosc produktor jest modyfikowana genetycznie i nic na to poradzic nie mozna, ale zawsze mozna znalezc jakas alternatywe i sposob na zdrowe odzywianie... polecam konsultanta do spraw diety ktory mi pomogl znalezc sposob na zdrowe i pelno wartosciowe odzywianie jak i zrzucenie paru zbednych kilogramow... wyszczuplajaco.pl

2009-06-23 10:17:53
~vit - old

13 maja słyszałem w radio 1 - ce wypowiedż pani naukowiec z SGGW że od kwietnia tego roku Niemcy wprowadzili zakaz obrotu modyfikowanej żywności. W Austri myszy doświadczalne karmione tą żywnością w trzecim pokoleniu BARDZO chorują i się nie rozmnażają. K O M E N T A Ż Z B Y T E C Z N Y

2009-05-06 22:32:25
~gretg

oprócz problemu głodu na ziemi jest ważniejszy- problem przeludnienia gdyby murzyni czy żółci nie namnażali się jak króliki to zniknie i jeden i drugi problem, chociaż biali też powinni się ograniczać

2009-05-02 18:37:28
~Czytający

do Douger Człowieku jeśli tak było by naprawde jak piszesz to tak natomiast rzeczywistość jest inna wpisz w przeglądarce http://www.youtube.com/watch?v=jowe Z6uM5iY&feature=related a otworzysz oczy :)

2009-05-02 12:23:45
~Douger

Jeżeli badania nad roślinami, które załóżmy potrzebują 80% wody do wzrostu, co umiżliwia ich uprawę w klimacie nawet półpustynnym, nazywacie jak nazwywacie to ja podziękuje. śmieszą mnie wypowiedzi ignorantów, którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia, nie mają żadnej wiedzy na dany temat, a najgłośniej produkują sie na kązdym forum.

2009-05-02 12:12:37
~endriu

Zgadzam się z "biochemikiem", że warto poszukać rzetelnej wiedzy na temat sposobów i skutków modyfikacji roślin oraz wpływu tych modyfikacji na organizm człowieka. Jeden przykład: aby uchronić się przed atakiem szkodników, roślina zmodyfikowana genetycznie wydziela toksynę zabijającą robaki. Zysk: nie ma potrzeby używać środków owadobójczych, strata: dzieci jedzące płatki kukurydziane z tak zmodyfikowanej kukurydzy mają statystyczne mniejszą wagę mózgu. Shs:

2009-05-02 11:55:39
~biolog

Wprowadzanie nowych zmanipulowanych genotypów jest przestępstwem wobec Ziemi , wszystkich żywych organizmów i ludzkości. Śmiem twierdzić ,że powinny być ścigane tak jak zbrodnie przeciwko ludzkości. Oczywiści ,,obrońcy " twierdzą,że ludzie i rośliny, zwierzęta, które zjadamy mają inne genotypy i niemożliwe jest wpływ modyfikacji na genotyp naszego gatunku. Ale z doświadczenia wiemy ,ze często tzw.nauka i jej teorie po latach okazuje się pseudonauka a teorie tylko o

2009-05-02 11:49:29
~biolog

manipulacje genetyczne w celu modyfikacji genotypów organizmów żywych jest idiotyzmem za które zapłacą przyszłe pokolenia. Ktoś kto pisze ,że modyfikacje mają służyc ludzkości bo otrzymamy więcej żywności , zdrowszej , odporniejszej na szkodniki ..itp jest zwyczajnym kłamstwem. GMO nie rozwiąże problemu głodu na Ziemi tak jak tego nie zrobiła ,,zielona rewolucje". Dalej umiera z głodu kilkadziesiąt milionów ludzi , a zarabiają tylko wielkie koncerny.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.