wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Dzień Łapania za Biust

123RF
05.07.2013
5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To nietypowe „święto” postanowili wykorzystać organizatorzy kampanii „Rak. To się leczy!”. Przypominamy dziś wraz z nimi wszystkim kobietom oraz mężczyznom, którym leży na sercu zdrowie kobiet o konieczności badania piersi.
 
Rak piersi jest chorobą, która diagnozowana jest u coraz większej liczby kobiet. Według danych za rok 2010 w Polsce rak piersi to 22,4 proc. wszystkich nowotworów występujących u kobiet i stanowi 12,8 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów wśród Polek. W 2010 roku w naszym kraju zanotowano 15 784 nowych przypadków raka piersi i 5 226 zgonów z powodu tego nowotworu. Na świecie (dane z 2008 roku: ok. 1 384 000 zachorowań, dane za 2006 r.: w USA  - 212 920 zachorowań). W Europie zachorowalność wynosi ok. 332 000 (dane z 2008 r.), a śmiertelność sięga 89 000. 
 
Niestety, w Polsce raka piersi wykrywa się na dość zaawansowanym poziomie. Liczba przypadków wczesnego wykrycia tej choroby oscyluje w granicach 15 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 80 proc.  
 
10 minut to naprawdę niewiele
By samodzielnie badać piersi, nie potrzeba wiele – wystarczy zacisze własnej łazienki i 10 minut dla siebie.
 
Najczęściej zachorowania na nowotwory piersi pojawiają się u kobiet pomiędzy 45. a 69. rokiem życia. Nie oznacza to, że młodsze panie nie są zagrożone. Kontrola i badanie piersi powinny być wpisane na listę obowiązków, bowiem w leczeniu raka piersi najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie niepokojących zmian i odpowiednio szybka reakcja.
 
- Jedną z najpowszechniejszych form profilaktyki raka piersi jest ich comiesięczne samobadanie – mówi Marek Dawicki, specjalista ginekolog, położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety Invicta. - Dzięki niemu kobieta może, poprzez dotyk i ucisk badanych miejsc, sama ocenić swój stan zdrowia.
Badanie najlepiej wykonywać bezpośrednio 2-3 dni po miesiączce, najpóźniej w tydzień po menstruacji. 
 
Jak takie badanie wygląda w praktyce?
- W pierwszym etapie należy uważnie obejrzeć piersi w lustrze, najlepiej przytwierdzonym do ściany lub innej płaskiej powierzchni. W trakcie takiej obserwacji kobieta powinna zwrócić uwagę na zmianę ubarwienia skóry i ocenić brodawki, np. zastanowić się, czy nie są wciągnięte, czy nie wycieka z nich wydzielina – tłumaczy Marek Dawicki. 
 
- Kolejnym krokiem jest ocena kształtu piersi. Należy przyjrzeć się, czy nie uległy one deformacji, nie zmieniły się na przestrzeni miesiąca. Podczas tych czynności, ręce powinny być uniesione do góry, nad głowę, a później oparte na biodrach, następnie należy spuścić je swobodnie wzdłuż tułowia– w tych pozycjach możliwe jest dokładne obejrzenie piersi i ewentualne zidentyfikowanie zmian w ich symetrii.
 
Badanie palpacyjne, czyli przez dotyk, to następny etap oceny. Należy sprawdzić uważnie oba gruczoły piersiowe, macając i uciskając piersi, starając się wyczuć czy nie pojawiły się w ich tkance zgrubienia lub guzki. Badanie najlepiej przeprowadzić w pozycji leżącej, z prawą, a następnie lewą ręką podłożoną pod głowę.
 
Podczas badania należy mocno uciskać pierś i wykonać dłonią kolejno następujące ruchy:
  • Rotacyjne – dłoń zatacza kręgi od brodawki w kierunku zewnętrznym oraz z powrotem. 
  • Promieniste – od brodawki na zewnątrz, miejsce po miejscu oceniana jest tkanka całej piersi i sutka
  • Góra – dół – dłoń porusza się na przemian w górę i w dół, zataczając małe koła, aż zbadana zostanie cała pierś.
  • W ostatnim etapie kobieta bada okolicę nadobojczykową i pachową, sprawdzając czy nie wyczuwa powiększonych węzłów chłonnych.

 

 

Więcej na: infografika.wp.pl

 
Gdy dzieje się coś niepokojącego
Stwierdzenie jakichkolwiek zmian w obrębie tkanek sutka, obecność wydzieliny z brodawki (szczególnie krwistej) i powiększenie węzłów w okolicach dołów pachowych to niepokojące sygnały i powód do pilnej konsultacji z lekarzem. 
 
- Samobadanie piersi to najprostsze działanie profilaktyczne – może uchronić przed poważną chorobą, a nawet uratować życie. Powinno się przeprowadzać je regularnie. Raz w roku warto, by piersi zbadał także lekarz ginekolog – dotyczy to zwłaszcza pań stosujących antykoncepcję hormonalną – tłumaczy Marek Dawicki.
 
Panie nie powinny też unikać mammografii. To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego, przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Badanie jest proste, nie wymaga znieczulenia. Pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium - wykrywa guzki o średnicy około 0,5 cm i zmiany tzw. bezobjawowe. Po 40. roku życia mammografię trzeba wykonywać regularnie co 1-3 lata.
 
Przestańmy się wstydzić!
Samobadanie piersi w Polsce nie ma dobrej promocji, co podkreślają członkinie Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Kobiety nie wykonują go systematycznie ze strachu przed wykryciem choroby („lepiej nie wiedzieć”), a często po prostu nie wiedzą, jak je prawidłowo przeprowadzić. Pewne zainteresowanie tą metodą zaobserwować można tylko przy okazji kampanii społecznych oraz gdy upublicznione zostają świadectwa kobiet po leczeniu raka piersi, wystawy zdjęć do kalendarza Amazonek czy fotografii artystycznych kobiet zrzeszonych w organizacjach pacjenckich – przypominają organizatorzy kampanii „Rak. To się leczy!”
 
W Stanach Zjednoczonych samobadanie propagowane jest przez lekarzy od lat 30. XX wieku. W czasach, gdy technologia medyczna zaczęła się intensywnie rozwijać, lekarze uznali,  że samobadanie to relikt przeszłości. Współcześnie jednak sami specjaliści podkreślają jej ważność, ponieważ dzięki tej metodzie kobiety poznają swoje ciało, uczą się interpretować zachodzące w nim zmiany i w związku z tym mogą szybciej zareagować na pierwsze oznaki raka. 
 
Promocja samobadania przez lekarzy, akcje i kampanie społeczne może wpłynąć na wzrost wskaźników wczesnego wykrycia raka piersi, a więc również wzrost liczby wyleczonych kobiet. 
 
Organizatorzy kampanii „Rak. To się leczy!” stworzyli akcję edukacyjną PiersiBadacze, łącząca walory edukacyjne (filmy instruktażowe, aplikacja, happeningi) z szerokim dotarciem za pośrednictwem mediów masowych (kampania telewizyjna, internet) do osób, które tej wiedzy najbardziej potrzebują. Specjalna aplikacja PiersiBadacze ma nauczyć kobiety właściwego wykonywania samobadania piersi oraz przypominać o regularnym stosowaniu tej metody w ramach profilaktyki nowotworowej. 
 

ad/monica dubec/ese

REKOMENDACJA
2014-03-06 11:50:43
~Zoska

Warto wiedzieć jak postępować w profilaktyce antyrakowej i nie tylko … Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka .Problemy z prostatą męża znikają bo miał wielki stres aby nie zachorować na raka , cukier i cholesterol też spada .

2013-07-14 20:57:37
~jaaaaaaaaaaaaaaa

A czy Wy ludzie już nie macie nic lepszego do roboty jak tylko straszenie chorobami??To nie jest średniowiecze.

2013-07-07 11:55:48
~do udajacego madrego--z wp

Dlaczego eunuchu kasujesz komentaze , ktore nikogo nie obrazaja? Gnojku wiesz co powinienes kasowac? wlasnie takie cos co teraz czytasz a nie wszystko co tobie prywatnie sie nie podoba-- pisowski bozku

2013-07-07 11:34:12
~HYCEL

zaraz pedze,-- bede wszystkie sliczne kobiety z obfitym biustem lapal i testowal.Ciekawe jak dlugo policja mi na to pozwoli,-- i co ksiadz o tym pozniej bedzie opowiadal.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.