wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak mózgu - jakie są objawy?

123RF
09.07.2013

Poradnia.pl

Rak mózgu – taka diagnoza zawsze brzmi groźnie, chociaż nie zawsze oznacza najgorsze. Źle jest wówczas, gdy nowotwór ma charakter złośliwy. Szacuje się, że złośliwe nowotwory mózgu występują u około 5 osób na 100 tysięcy. U pacjentów młodych, poniżej 35. roku życia, są chorobą śmiertelną.
 
Nowotwory mózgu nie omijają ani dorosłych, ani dzieci. Rosną szybko lub bardzo powoli. Obok podziału na łagodne i złośliwe istnieje też podział na pierwotne i wtórne guzy mózgu. Pierwotne powstają bezpośrednio z tkanki mózgu, a wtórne są wynikiem przerzutów do mózgu z innych narządów, w których rak się rozwinął, na przykład z płuc lub piersi.
 
Nawet łagodne guzy mózgu bywają jednak również niebezpieczne. Bo choć nie niszczą tkanek, tak jak złośliwe, to jednak rozrastając się wewnątrz czaszki i uciskając na sąsiednie tkanki, mogą stwarzać poważne problemy. Usunięcie łagodnego guza bez naruszenia zdrowej tkanki mózgowej też bywa czasem trudne – wiele zależy od jego lokalizacji.
 
U dorosłych najczęściej występują dwa typy nowotworów mózgu: glejaki i oponiaki. Oponiaki stanowią około 20 proc. guzów i uchodzą za stosunkowo łagodne. Glejaki mają różne stopnie złośliwości. Według czterostopniowej klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do najłagodniejszych glejaków należą między inymi gwiaździak włosianokomórkowy i wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty (I stopień złośliwości), a najgroźniejszym (IV stopień złośliwości) jest na przykład glejak wielopostaciowy, najczęstszy u dorosłych, oraz rdzeniak.
 
Objawy nowotworu mózgu
 
U dzieci:
 • złe samopoczucie, skłonność do irytacji
 • poranne wymioty
 • zaburzenia motoryki, problemy z kontrolowaniem ruchów
 • wodogłowie (gdy nowotwór blokuje normalny przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego)
 
U dorosłych:
 • bóle głowy, szczególnie przy kaszlu, wysiłku lub zmianie pozycji
 • zmęczenie
 • zaburzenia kognitywne, które oznaczają problemy z zapamiętywaniem i koncentracją; demencja
 • zaburzenia widzenia
 • padaczka
 • nieprawidłowy puls
 • problemy oddechowe
 • zawroty głowy
 • w późniejszych stadiach – gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego
 
Nowotwór wywołuje zaburzenia tej części mózgu, w której jest zlokalizowany. Może więc wystąpić zaburzenie czucia lub osłabienie rąk, zmiana osobowości, napady padaczkowe i zaburzenia mowy, a także omamy wzrokowe, słuchowe, węchowe i smakowe. Wszelkie tego typu symptomy trzeba bezwzględnie konsultować z lekarzem!
 
1 2
REKOMENDACJA
2014-06-28 13:47:01
~live liv

ja słyszałam o nowo sprowadzonym urzadządzeniu do Warszawy do walki z nowotworami szyi i głowy. Centrum Gamma Knife laserem przyczynia się do leczenia nowotworów, które w znaczącym stopniu je zmniejszają lub usuwają całkowicie.

2014-06-10 20:23:11
~ana

Nie straszcie bo teraz są nowocześniejsze metody leczenia guza mózgu, którą można leczyć nawet guzy, które nie nadają się do operacji. Trzeba tylko wierzyć w siebie i w Pana Profesora Ząbka z Kliniki GAMMA KNIFE i poddać się zabiegowi, który jest opłacany przez NFZ więc głowa do góry!

2014-04-03 07:28:16
~Andrzej

powiada się, że to wszystko w wyniku palenia papierosów, picia kawy, etd, jednak są osoby, które są całkiem abstynentem, i szybciej się nabawiają nowotworów, jak te które palą

2014-03-16 14:36:25
~pa

Moja cicia miala tez guza mizgu - glejaka. Zmarla 4 miesiace temu.

2014-03-06 11:49:27
~Basia

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2014-01-20 09:40:17
~Gabi

Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Jeśli jest już za późno ,….w ostatniej godzinie życia nie szukaj cudów . Urządzenie oparte na wiedzy niemieckiego fizyka molekularnego Maxa Grossa. Współczuje chorym . Czytaj w necie aktywator wody Atara Golden .

2014-01-14 22:38:52
~kasia

zapraszam na swoją stronę .Jestem po operacji guza mózgu.http://życiezcushingiem.pl/ guz-przysadki-mózgowej

2013-08-11 20:00:11
~janina

tutaj masz forum na temat raka mózgu http://tiny.pl/hbbk4

2013-07-10 22:24:41
~KAMILLLO2

Wysokie Zarobki w Internecie Sprawdzona Metoda Zarabiania Wystarczą chęci i Dostęp do Internetu Użytkownicy z TOP LISTY Programu Zarabiają NAWET 12000 tys.zł Program Nagrodzony W Stanach Zjednoczonych ,,Money Success System nr. 1 ,, Banalny Sposób Na Kasę Wejdź w link i Zarabiaj Mega Kasę ----------x.berith.pl/superza robki

2013-07-10 22:01:03
~poli

W USA stosują zastrzyki w guza z jadu skorpiona podobno przynosi pozytywne efekty guz się zmniejsza a w części przypadków znika całkowicie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.