wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak mózgu - jakie są objawy?

123RF
09.07.2013

Poradnia.pl

Rak mózgu – taka diagnoza zawsze brzmi groźnie, chociaż nie zawsze oznacza najgorsze. Źle jest wówczas, gdy nowotwór ma charakter złośliwy. Szacuje się, że złośliwe nowotwory mózgu występują u około 5 osób na 100 tysięcy. U pacjentów młodych, poniżej 35. roku życia, są chorobą śmiertelną.
 
Nowotwory mózgu nie omijają ani dorosłych, ani dzieci. Rosną szybko lub bardzo powoli. Obok podziału na łagodne i złośliwe istnieje też podział na pierwotne i wtórne guzy mózgu. Pierwotne powstają bezpośrednio z tkanki mózgu, a wtórne są wynikiem przerzutów do mózgu z innych narządów, w których rak się rozwinął, na przykład z płuc lub piersi.
 
Nawet łagodne guzy mózgu bywają jednak również niebezpieczne. Bo choć nie niszczą tkanek, tak jak złośliwe, to jednak rozrastając się wewnątrz czaszki i uciskając na sąsiednie tkanki, mogą stwarzać poważne problemy. Usunięcie łagodnego guza bez naruszenia zdrowej tkanki mózgowej też bywa czasem trudne – wiele zależy od jego lokalizacji.
 
U dorosłych najczęściej występują dwa typy nowotworów mózgu: glejaki i oponiaki. Oponiaki stanowią około 20 proc. guzów i uchodzą za stosunkowo łagodne. Glejaki mają różne stopnie złośliwości. Według czterostopniowej klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do najłagodniejszych glejaków należą między inymi gwiaździak włosianokomórkowy i wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty (I stopień złośliwości), a najgroźniejszym (IV stopień złośliwości) jest na przykład glejak wielopostaciowy, najczęstszy u dorosłych, oraz rdzeniak.
 
Objawy nowotworu mózgu
 
U dzieci:
 • złe samopoczucie, skłonność do irytacji
 • poranne wymioty
 • zaburzenia motoryki, problemy z kontrolowaniem ruchów
 • wodogłowie (gdy nowotwór blokuje normalny przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego)
 
U dorosłych:
 • bóle głowy, szczególnie przy kaszlu, wysiłku lub zmianie pozycji
 • zmęczenie
 • zaburzenia kognitywne, które oznaczają problemy z zapamiętywaniem i koncentracją; demencja
 • zaburzenia widzenia
 • padaczka
 • nieprawidłowy puls
 • problemy oddechowe
 • zawroty głowy
 • w późniejszych stadiach – gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego
 
Nowotwór wywołuje zaburzenia tej części mózgu, w której jest zlokalizowany. Może więc wystąpić zaburzenie czucia lub osłabienie rąk, zmiana osobowości, napady padaczkowe i zaburzenia mowy, a także omamy wzrokowe, słuchowe, węchowe i smakowe. Wszelkie tego typu symptomy trzeba bezwzględnie konsultować z lekarzem!
 
1 2
REKOMENDACJA
2015-03-18 12:08:12
~bella

dobrze, że guz Twojego taty nie przekracza 4 cm, bo to właściwie wykluczałoby go z możliwości skorzystania z leczenia tą metodą.

2015-03-03 10:32:03
~justyna

Skierowanie to nie problem, mój tata dostał od razu od swojego lekarza prowadzącego. Też czeka na zabieg gamma knife, czuje się tak sobie, ale guz ma 2 cm średnicy to jest szansa na zupełne wyleczenie.

2015-02-06 11:18:46
~olka

No ale trzeba mieć skierowanie do gamma do warszawy od lekarza prowadzącego aby mieć zabieg za darmo.

2015-02-02 12:30:15
~bella

powinnaś w pierwszej kolejności zrobić sobie badania i tym pakietem udać się do gamma knife, mając badania w warszawie możesz leczyć się za darmo.

2015-01-27 23:02:00
~moni_ka

jakie zatem badanie należało by zrobić, żeby czegokolwiek się dowiedzieć?

2015-01-27 22:58:41
~moni_ka

a czy musze wczesniej mieć zrobione badania diagnostyczne czy oni już tam wszystko robią? Jesli powinnam zrobić to jakie? Ból troche ustąpił, jednak trochę obawiam się, że może to być coś złego. Daletego wolę to zbadać.

2014-08-19 10:17:53
~tamara

radziłabym Ci udać się do Gamma Knife, możesz się tam leczyć zarówno państowow jak i prywatnie musisz sieć tylko wszystkie badania, jest to nowoczesne centrum leczenia nowotworów głowy i szyi, w przypadku tej choroby trzeba mieć 100% pewność, wiec nie zwlekaj i czym prędzej umów się an wizytę, wszelkie informacje znajdziesz na ich stornie gammknife.pl

2014-08-18 15:51:05
~monika_ka

ja bym chciała uniknać pomyłek. Słuchajcie mam olbrzymie bóle głowy które coraz bardziej mi dokuczają. Neurolog w przychodni olał sprawę i powiedział że to od kręgosłupa i zalecił mi ćwiczenia, ale ja jednak wiem, że mam wszystkie objawy, które mówią zupełnie coś innego. Co robić? Gdzie sie udać do porządnego lekarza? Może być prywatnie tylk chcę mieć zrobione wszystkie badania w tym kierunku,.

2014-08-05 20:11:37
~viki

w jaki sposób można się leczyć w tym centrum, tylko prywatnie czy w ramach NFZ też można.

2014-06-28 13:47:01
~live liv

ja słyszałam o nowo sprowadzonym urzadządzeniu do Warszawy do walki z nowotworami szyi i głowy. Centrum Gamma Knife laserem przyczynia się do leczenia nowotworów, które w znaczącym stopniu je zmniejszają lub usuwają całkowicie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.