wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Skąpomocz może świadczyć o chorobie

123RF
10.07.2013
Układ moczowy pracuje nieustannie. Filtruje i usuwa ciekłe „odpady” produkowane przez organizm, reguluje objętość i skład płynów w organizmie. Objętość moczu wydalanego w ciągu doby nie jest stała i zależy od ilości przyjętych płynów. Czasem zdarza się, że organizm wydala niewiele moczu. Może mieć to związek np. z wymiotami czy gorączką, choć niekiedy świadczy to o poważnym schorzeniu nerek, wymagającym leczenia.
 
Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty. Usuwają płyny i uboczne produkty metabolizmu z krwi, tworząc mocz, który przedostaje się z nerek do pęcherza moczowego za pomocą dwóch cienkich przewodów zwanych moczowodami.
 
W klimacie umiarkowanym człowiek produkuje i wydala powyżej 2,5 l moczu w ciągu doby. Mocz w ok. 95 proc. składa się z wody i rozpuszczalnych w wodzie substancji zbędnych lub szkodliwych, które wytwarzane są podczas procesów metabolicznych. Ma słaby zapach, który staje się mocniejszy, kiedy jest bardziej stężony.
 
Czasem jednak pojawiają się problemy z układem moczowym. Mogą się one objawiać np. zbyt małą produkcją moczu. Gdy organizm wydala mniej niż 300-400 ml moczu dziennie, mówimy o nieprawidłowości zwanej skąpomoczem lub oligurią (u niemowląt skąpomocz oznacza wydalanie mniejsze niż 1 ml na kilogram masy ciała w ciągu godziny, natomiast u starszych dzieci – 0,5 ml na 1 kg na godzinę).
 
To może być choroba
Skąpomocz może mieć różne przyczyny – nie zawsze oznacza chorobę. Stan ten może być m.in. spowodowany za małą ilością przyjmowanych płynów, uporczywą biegunką, intensywnymi wymiotami, nadmiernym poceniem, niskim ciśnieniem lub utratą znacznej objętości płynu (np. na skutek krwotoku). Wszystkie te czynniki powodują bowiem zmniejszenie produkcji moczu w celu zatrzymania wody w organizmie. Oliguria może mieć również miejsce u osób gorączkujących.
 
Czasem jednak jest ona oznaką choroby nerek lub niedrożności hamującej normalny odpływ moczu. Skąpomocz może być objawem ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, torbielowatości nerek, choroby naczyń krwionośnych, pojawia się także w wodonerczu – nazywa się tak rozszerzenie miedniczki i kielichów nerkowych z zanikiem miąższu nerki. Wodonercze może się rozwijać przez wiele lat, nie dając żadnych objawów ze strony układu moczowego.
 
Skąpomocz trzeba leczyć
Leczenie skąpomoczu zależy od jego przyczyny. Czasem wystarczy podać odpowiednią ilość płynów, aby wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie leków diuretycznych (moczopędnych). Działanie diuretyków polega na zwiększaniu ilości produkowanego moczu. Zdecydowana większość leków tego typu działa na etapie produkcji moczu w nerkach. Ich zadaniem jest zwiększenie ilości wody pozostającej w świetle kanalika poprzez zahamowanie jej wchłaniania. Leczenie skąpomoczu zazwyczaj trwa krótko i odbywa się w szpitalu.
 
W zapobieganiu skąpomoczowi warto przyjmować duże ilości płynów (2-3 litry dziennie), a także unikać stresów. Warto wiedzieć, że adrenalina powoduje skurcz zwieraczy pęcherza moczowego – długotrwały stres może mieć zatem wpływ na skąpomocz.
 
Podstępne schorzenia nerek
Uwaga – jeśli ilość wydalanego moczu spadnie poniżej 100 ml na dobę, mówimy o bezmoczu (anurii). Bezmocy oznacza niezdolność do całkowitego opróżnienia pęcherza; wówczas zalegający mocz może powodować infekcje. Bezmocz jest niebezpiecznym dla zdrowia i życia stanem patologicznym, spowodowanym np. przez uszkodzenie lub chorobę nerki, ucisk, zatkanie kanalików nerkowych czy zaburzenie krążenia nerkowego krwi. Anurię leczy się farmakologicznie, a w skrajnych przypadkach może wymagać ona dializy zewnątrzustrojowej lub przeszczepu nerki.
 
Dobrze jest również pamiętać, że choroby nerek przez wiele lat mogą rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Jednak powodują nieodwracalne zmiany w układzie moczowym. Najlepiej temu zapobiegać, raz w roku robiąc podstawowe badanie moczu, a w przypadku niepokojących sygnałów ze strony organizmu, takich jak np. skąpomocz, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i jeśli to konieczne, podjąć leczenie.
 

Ewa Podsiadły-Natorska/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-20 09:38:36
~Gabi

Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Jeśli jest już za późno ,….w ostatniej godzinie życia nie szukaj cudów . Urządzenie oparte na wiedzy niemieckiego fizyka molekularnego Maxa Grossa. Współczuje chorym . Czytaj w necie aktywator wody Atara Golden .

2013-07-15 00:43:22
~Uczeń

afrykaner ciemnoto mocz wydziela się też przez skórę dlatego tak śmierdzisz gdy się nie umyjesz o matko....(oczywiście nie litry moczu przez skórę bo są jeszcze produkty przemiany materii ).

2013-07-12 23:11:48
~afrykaner

nie jestem medykiem i aktualnie zyje w afryce. Z moich obserwacji wynika, ze jakkolwiek przyjmuje plynow okolo 3 litrow dziennie, to wydalam przez mocz nie wiecej niz 0.5 litra na dzien. Skoro trwa to juz 30 lat, to wydaje mi sie, ze opinia autora ww tekstu jest nieco bledna. Proponowalby jednak dalsze badania.

2013-07-12 22:46:32
~mizio

Sprawdzona Metoda Zarabiania Wystarczą chęci i Dostęp do Internetu Użytkownicy z TOP LISTY Programu Zarabiają NAWET 12000 tys.zł Metoda Nagrodzona W Stanach Zjednoczonych 100% Wypłacalności Skopiuj link i Zarabiaj Mega Kasę ---goo.gl/EiVn0

2013-07-12 22:34:14
~zarabiaj mega kasę

.PRACA ZDALNA PRZED KOMPUTEREM Sprawdzona Metoda Wystarczą chęci i Dostęp do Internetu Użytkownicy z TOP LISTY Programu Zarabiają NAWET 12000 tys.zł Metoda Nagrodzona W Stanach Zjednoczonych 100% Wypłacalności Skopiuj link i Zarabiaj Mega Kasę ------x.berith.pl/superzarobk i

2013-07-12 18:58:03
~oj

co tam politycy rząd ZUS nas wszystkich wyleczą ,zacznij tylko chorować to pieniędzy na leki zabraknie a z czego żyć i opłacać rachunki

2013-07-12 12:41:54
~adas

DRASTYCZNE ZDJĘCIA Z KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ POROZSZARPYWANYCH CIAŁ uchwycone.xaa.pl

2013-07-11 11:27:17
~pati

Odporność zwiększymy zdrowo się odżywiając. Jeść więcej owoców, warzyw, białka. A nie świństwa, przez które organizm jest słaby i podatny na infekcje. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie , dające energie a co najważniejsze białko i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes

2013-07-11 08:10:46
~Dzon34

Piję piwo i sikam/ Raduję się życiem bo wygrywam ponad 20000zł miesecznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować za granicą ...

2013-07-11 08:10:39
~eradycator

odfiltrowywanie MANGANU z wody wodociągowej to zamach na populacje w tym kraju - po co i dlaczego wodociągi wyposazane są w filtry manganu ? z jakiego sufitu są obowiązujące normy ? ludzie sanepidu nie mają pojęcia o badaniu wody ani sprzętu zeby np zbadać wartościowość jonów.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.