wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Koronawirusy - jak się przed nimi chronić?

wikipedia/PD
11.07.2013
Występujące dotąd w krajach Bliskiego Wschodu koronawirusy dotarły do Europy. W maju, we Francji, zmarł 65-letni mężczyzna zarażony ich nowym szczepem. Wykryto je również w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
 
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wirusy te, wywołujące śmiertelne zakażenia dróg oddechowych, mogą stanowić zagrożenie dla całego świata. Kto jest najbardziej podatny na zarażenie i czy można się przed nimi chronić?
 
Mężczyzna, który zmarł we Francji, do szpitala trafił po powrocie z Dubaju. Powód – problemy z układem pokarmowym. Niedługo potem 65-latek zaczął również mieć poważne problemy z oddychaniem. Na początku maja lekarze stwierdzili, że zaraził się on nowym szczepem podobnym do wirusa wywołującego SARS – zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. Jest to rodzaj nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w 2002 roku na południu Chin. 
 
O innym przypadku śmiertelnego zakażenia koronawirusem na terenie Europy wcześniej, bo w marcu, poinformowały niemieckie służby medyczne. W Monachium zmarł 73-letni mężczyzna, który przyjechał na leczenie do Bawarii z Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 
Co nam zagraża?
– Koronawirusy to rodzaj drobnoustrojów z podrodziny Coronaviridae. Do tej grupy należy wiele zarazków, od tych wywołujących niegroźne przeziębienie po SARS. Koronawirusy, grupa RNA-wirusów, odpowiedzialne są za występujące od kilku lat cykliczne epidemie infekcji dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Szacuje się, że odpowiadają za 10-20 proc. wszystkich przeziębień – tłumaczy lek. med. Joanna Soszyńska, internista i pulmonolog z poznańskiego szpitala Med Polonia.
 
Ich nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa „corona”. – Oglądając je w dużym powiększeniu, można zauważyć, że otoczki wirusów mają kształt przypominający koronę – dodaje specjalistka.
 
Z Bliskiego Wschodu do Europy
Szczep koronawirusów, o którym obecnie głośno, nie występował wcześniej u ludzi. Tę nową infekcję nazwano MERS (Middle East Respiratory Syndrome), czyli zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu. To właśnie w tym regionie zarejestrowano pierwsze przypadki zachorowania i głównie tam wirusy na razie się rozprzestrzeniają. Do większości zakażeń doszło na terenie Arabii Saudyjskiej, a także w Katarze, Jordanii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koronawirusy dotarły jednak już także do Europy. 
 
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 17 czerwca 2013 roku na świecie zarejestrowano i potwierdzono laboratoryjnie 64 przypadki MERS; 38 chorych (głównie z Półwyspu Arabskiego) zmarło. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2013-07-13 18:02:47
~Ola

Najpierw trzeba zacząć od porządku we własnym domu :) http://zakupoweszalenstwo.pl/pl/c/G ADZETY-DO-WNETRZ/80

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.