wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Pasty do zębów z fluorem

123RF
29.07.2013
Kilkadziesiąt lat temu świat zachwycił się prozdrowotnymi właściwościami fluoru – głównie faktem, że pierwiastek ten wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Dziś fluor znajdziemy w większości past do zębów, a nawet w wodzie pitnej. Ale specjaliści nie są już tak entuzjastyczni wobec tego mikroelementu. Jego nadmiar może zasiać wiele spustoszenia w naszym organizmie, a nawet doprowadzić do rozwoju groźnych chorób.
 
Pasta do zębów to produkt pierwszej potrzeby. Jej rolą jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń oraz nalotów, ale także ochrona przed próchnicą i chorobami przyzębia, odświeżenie oddechu czy wybielenie zębów. W skład większości past wchodzą m.in. związki chemiczne, środki żelujące i pieniące, substancje przeciwbakteryjne, aromaty, witaminy i zioła. Wśród składników obecny jest fluor, który w odpowiednich ilościach jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju zębów i kości. Dodaje się go do past od lat 50. ubiegłego stulecia.
 
– Powszechnie wiadomo, że fluor wzmacnia zęby; poprawia mineralizację szkliwa, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na próchnicę. Jony fluoru tworzą bowiem na powierzchni szkliwa fluoroapatyty. Struktury te wbudowują się w szkliwo i powodują, że staje się ono bardziej wytrzymałe na działanie kwasów produkowanych przez bakterie – tłumaczy lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki Unident Union Dental Spa we Wrocławiu. 
 
Odkąd do past, a nawet do wody pitnej zaczęto dodawać fluor, liczba młodych osób z próchnicą w Stanach Zjednoczonych spadła o 30 proc.
 
W paście, trutce i lekach
Naturalnym źródłem fluoru są między innymi ryby i inne pokarmy pochodzące z morza, a także niektóre gatunki herbat. Fluorowana może być sól kuchenna, guma do żucia, a nawet mąka. – Równowaga mineralna wymaga, aby w organizmie obecna była odpowiednia ilość fluoru. Z jednej strony jego niedobór może być szkodliwy dla zębów, ale z drugiej stale utrzymujący się nadmiar także osłabi uzębienie – zwraca uwagę lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak.
 
Z analiz amerykańskiego Instytutu Leków i Żywności wynika, że nieszkodliwość fluoru nie została dotąd jednoznacznie potwierdzona. Specjaliści nie kryją, że fluor można łatwo przedawkować – ma on bowiem niewielką rozpiętość pomiędzy ilością zbyt małą a zbyt dużą. Fluor jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego nadmiar uszkadza komórki tworzące szkliwo, utrudnia również jego mineralizację.
 
Warto wiedzieć, że pierwiastkowy fluor, jak i jony fluorkowe są silnie toksyczne. Zaburzają one procesy enzymatyczne w komórkach, hamując oddychanie tkankowe, przemianę węglowodanów, lipidów i syntezę hormonów. Sam fluor i niektóre jego związki działają żrąco, powodując głębokie martwice. Nieprzypadkowo pierwiastek ten jest składnikiem… trutek na gryzonie oraz leków psychotropowych. Ale trzeba też pamiętać, że związki fluorowe w pastach do zębów są bezpieczne. 
 
1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.