wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Powikłania niewyleczonych infekcji

123RF
29.07.2013
Niewyleczone infekcje do czasu uchodzą nam płazem. Jednak w pewnym momencie zlekceważenie zwykłego przeziębienia czy typowej w objawach infekcji intymnej może się skończyć groźnymi powikłaniami oraz długą i kosztowną terapią.
 
Ile razy zdarza się tak, że z bolącym gardłem, ropnym katarem chodzimy do pracy, bo szkoda nam czasu na leżenie w łóżku? Ile razy samodzielnie leczymy upławy i świąd miejsc intymnych, bo przecież „coś podobnego już miałyśmy”? Odpowiedź prawdopodobnie brzmi: często. Raz, drugi udaje nam się przechytrzyć chorobę. Ot, źle się czułyśmy przez kilka dni, miałyśmy stan podgorączkowy, ale minęło; w miejscach intymnych piekło i swędziało, ale przestało. Tyle że za którymś razem może się okazać, że z pozoru banalna infekcja nie minie sama, a przerodzi się w schorzenie, które przyjdzie nam leczyć miesiącami. Co nam właściwie grozi?
 
Niedoleczona grypa, niewychorowana angina
Najczęściej niedoleczamy przeziębień i infekcji grypopochodnych. Gdy po dużej dawce środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych gorączka nam spada, a ból głowy i mięśni mija – uważamy, że wszystko jest już w porządku. Tymczasem powikłania infekcji grypopodobnych są poważne. 
 
Najczęstszym jest pogrypowe bakteryjne zapalenie płuc, najrzadszym, ale najgroźniejszym – zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Pogrypowym powikłaniem może być także zapalenie mięśnia sercowego lub zaostrzenie objawów astmy na skutek uszkodzenia  przez wirusa nabłonka oskrzelowego. 
 
Dalej – angina. Powinna być leczona antybiotykami. Kiedy nie jest lub podany antybiotyk jest źle dobrany, może doprowadzić do sytuacji, w której bytujące w gardle paciorkowce przedostaną się do krwi. Wtedy mogą wywołać reumatyczne zapalenie serca, które uszkadza wsierdzie, osierdzie i sam mięsień tego narządu.
 
Paciorkowce mogą także umiejscowić się w stawach, powodując paciorkowcowe zapalenie stawów, a także w przewodzie słuchowym. Wtedy bywają przyczyną  częściowego, ale niestety nieodwracalnego, częściowego ubytku słuchu.
 
1 2
REKOMENDACJA
2018-10-24 22:41:11
~Czeska

Można zadzwonić na infolinię - nr można znaleźć na stronie LekatrzObok w zakładce Wideo konsultacje z lekarzem.

2018-10-22 21:05:13
~bartosz

A w jaki sposób można się umówić na taka konsultację?

2018-10-20 19:24:55
~Elżbieta

lekarzObok ma teraz tez możliwość konsultacji online z lekarzem, za małe pieniądze, bez wychodzenia z domu.

2018-05-30 15:14:44
~agata

Ja ostatnio zrezygnowałam całkowicie z NFZ, bo to tylko strata czasu i faktycznie ten LekarzObok działa świetnie. Serwis jest łatwy w obsłudze, płaci się online i nie trzeba długo czekać na wizytę.

2018-05-29 06:56:57
~Majka

Najlepiej mimo wszystko konsultować się z lekarzem jak najszybciej i dlatego u mnie świetnie się sprawdza serwis LekarzObok, zawsze lekarz dociera na umówioną wizytę.

2016-11-09 11:55:18
~tema

O, fosidal rzeczywiście cuda działa. Przekonałam się o tym niedawno, jak mnie paskudna infekcja dopadła i nie mogłam się wykurować przez dłuższy czas. Dopiero jak zaczęłam brać fosidal, to infekcja odpuściła. Pomagała też pyralgina, która skutecznie zbijała wysoką gorączkę

2016-10-26 13:14:44
~teresa

U mnie skończyło się zapaleniem oskrzeli. Musiałam brać podwójną dawkę antybiotyku, a do tego jeszcze przeciwzapalny fosidal, żeby jak najszybciej stan zapalny zlikwidować

2013-08-01 01:42:25
~ama

nie chce mi sie czytac calosci, to reklama badan czy lekow ?

2013-08-01 00:33:13
~slawek

Przychodzi chlop do lekarza i mowi: "Jedra mnie bola, panie doktorze". A lekarz czuly na poprawna wymowe sie go zapytal: "Jak pan mowi?" A roztropne chlopisko odpowiada: "Nie jak mowie ale jak p...le". Moral z tego taki. Trzeba chodzic do specjalistow jak cos dolega ale trzeba sie poprawnie wyslawiac. :D

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.