wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Szybkie bicie serca

123RF
30.07.2013
Serce powinno bić równo i regularnie. Zaburzenie nazywane migotaniem przedsionków polega na tym, że przedsionki kurczą się kompletnie chaotycznie. Nawet od 240 do 360 razy na minutę. Po prostu szaleją. 
 
W skrócie wygląda to tak: serce jest napędzane impulsami elektrycznymi. W prawym przedsionku znajduje się węzeł zatokowy, będący źródłem impulsów, które następnie są rozprowadzane najpierw do przedsionków, potem do komór. To te impulsy sprawiają, że serce bije. Problem migotania przedsionków zaczyna się wtedy, gdy takie same impulsy powstają w komórkach znajdujących się poza węzłem zatokowym. 
 
Wtedy czynność serca – zarówno jego rytm bicia, jak i siła skurczu – staje się nieregularna, zupełnie chaotyczna. Ma to swoje konsekwencje. Serce pracuje wtedy słabiej, więc wyrzuca za mało krwi. Ponieważ ten niedobór krwi w krwioobiegu jest znaczny – pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia. A ponieważ krew nie jest wyrzucana z odpowiednią siłą – w przedsionkach serca łatwo dochodzi do powstawania skrzepów. 
 
Ta skrzeplina może przepłynąć z krwią do komory, a potem do naczyń, które mogą zostać przez nią zatkane. Ryzyko udaru mózgu, które u osób cierpiących na migotanie przedsionków wzrasta aż siedmiokrotnie,  jest najdramatyczniejszym powikłaniem tego schorzenia.
 
Przyczyny niekoniecznie w sercu
Migotanie przedsionków może mieć różne przyczyny. Po pierwsze – wady w budowie serca (np. wada zastawki mitralnej) lub jakiegoś rodzaju nieprawidłowości, na skutek których powstają w sercu dodatkowe szlaki wiodące impulsy elektryczne. 
 
Po drugie – skłonność do migotania mają osoby po zawałach, cierpiące na chorobę niedokrwienną serca czy nadciśnienie. Po trzecie – do rozregulowania serca mogą się przyczynić problemy zdrowotne, nie związane z sercem, np. przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, niski poziom potasu lub magnezu, nadczynność tarczycy, przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka. 
 
Dlaczego? Bo w procesach transportu tlenu do tkanek poza sercem, uczestniczą także płuca, cały układ naczyniowy, nerki, mięśnie, układ nerwowy, hormony. Cokolwiek szwankuje w każdym z tych ogniw, może się przyczynić do chaotycznej pracy serca.
 
Męczące objawy
Najważniejszym objawem migotania jest duszność. Potem: kołatanie serca, uczucie ciągłego zmęczenia, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, omdlenia, czasami kaszel. Te objawy nie muszą występować w jednakowy sposób u wszystkich osób z migotaniem przedsionków. Czasami chorzy nie mają świadomości problemu do czasu, gdy nie wystąpi tzw. czynnik zaostrzający i gwałtowne pogorszenie samopoczucia. 
 
Migotanie przedsionków diagnozuje się na podstawie badania krwi i badania EKG. Tyle że jeśli zaburzenia rytmu występują rzadko i trwają krótko, trzeba wykonać zapis aparatem Holtera. Zakładany jest on na całą dobę, by nieustannie monitorować sposób pracy naszego serca. 
 
Leczenie migotania przedsionków jest kwestią indywidualną, dość złożoną i wymykającą się jednoznacznym opisom. Może opierać się na farmakoterapii, może wymagać zabiegu operacyjnego. Wszystko zależy nie tyle od objawów, ale od zagrożenia, jakie stwarza to zaburzenie u konkretnego pacjenta. Poza tym – migotanie wymaga leczenia przede wszystkim przyczyny, dopiero później wyboru strategii leczenia samego problemu. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2018-04-14 14:07:45
~Sandra

Jednym z bardzo ważnych elementów profilaktyki chorób serca jest dbanie o odpowiednią zawartość kwasów omega 3 w diecie. Ja stosuję suplement Gold omega 3 - dzięki niemu jedną kapsułką zapewniam sobie odpowiednią ich ilość

2013-08-01 09:24:10
~ert

Miałem problem z napadowym migotaniem serca , od kilku lat nic takiego się nie wydarzyło. W pewnym momencie zauważyłem, że to pojawia się kiedy zjadam pewną potrawę - pączki. Odkąd zrezygnowałem z tej potrawy nie mam tych problemów. Myślę że trzeba bardzo uważać na to co się spożywa.

2013-08-01 09:22:05
~karamba

ja tez miałem tak jak ty od chlania alkoholu! ale mi nie robili tak jak tobie defibrylatorem :P okazało sie ze mam uszkodzona wątrobie od chlania :/ pare razy lądowałem w szpitalu z kołataniem serca ale teraz juz nie pije i biorę tabletki na wątrobę ale raz na jakiś czas (1-2 w miesiącu lub na 2 miesiące) mam przez kilka sekund szybkie bicie serca trwa to 2-3 sekundy. Prawie codziennie mam szybkie tętno a cisnienie normalne a tętno 85-95-100 :/

2013-08-01 09:10:20
~janka

Czy szybkie bicie serca może być skutkiem miażdżycy lub nerwicy?

2013-08-01 08:54:32
~jaskiniowiec2000

ja mam migotanie z powodu nerwów.... nie do wykrycia bo to jest max 30 sek. i chwyta nagle, np. raz na 2-3 miesiące;

2013-08-01 08:40:30
~zdołowany

Ten artykuł powinni przeczytać przede wszystkim lekarze, ponieważ tak nieudolnie leczyli to schorzenie u mojej mamy w wyniku czego doznała udaru mózgu, a przez powikłania tym spowodowane już jej nie ma wśród nas. Dziękuję wam za to niedouki konowały. Oczywiście przyczyną śmierci była jak zwykle niewydolność układu oddechowego, a to jest przecież tylko tragiczny finał pracy naszych pseudo doktorów.

2013-08-01 08:39:14
~zed

290 mln $ do wygrania w amerykańskiej loterii Powerball. Zagrać można na lotterypartner.eu

2013-08-01 08:35:34
~An.

Moje serce bije w rytm zysków/ Wygrywam obecnie ponad 20000zł na miesiąc dzięki stronie: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować . Dzięki

2013-08-01 08:22:53
~adas

NAJDZIWNIEJSZE FRYZURY CIPEK ZDJECIA W linkU + 18 LAT uchwycono.pl

2013-08-01 08:22:21
~wiem_miałem

niezdiagnozowana cukrzyca

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.