wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Przechytrzyć nałóg

123rf
31.07.2013

Hellozdrowie.pl

W szybkim pozbyciu się złych nawyków dzielnie wspiera nas mózg. Badania Kyle'a Smitha z McGovern Institute wykazały, że wystarczy poćwiczyć nowe zachowanie, aby centralny układ nerwowy zapomniał stare i przestał nas wpuszczać w maliny (albo na malinówkę).


Psycholodzy behawioralni dodają, że wprowadzenie nowego nawyku zajmuje 20–70 dni, zależnie od częstotliwości powtarzania pożądanego zachowania, motywacji, a także osobistych predyspozycji, w tym osobowości. Po miesiącu pracy będziemy wiedzieć, czy nowe przyzwyczajenie spełnia nasze oczekiwania.


Wskazać winnego


Zanim przejdziemy do naukowych skrótów, musimy spojrzeć prawdzie w oczy – nałóg czy zły nawyk sprezentowaliśmy sobie sami. Wiemy, że nałogowcy nie lubią czuć się winni. „Propagowanie idei pracy nad sobą i doskonalenie kontroli nie jest zbyt popularne. Pacjenci preferują raczej takie podejścia, które zdejmą z nich odpowiedzialność za własne życie” – pisze dr Tomasz Witkowski w „Zakazanej psychologii”. Niestety, jest coraz więcej naukowych dowodów na to, że jednak winę za nasze nałogi ponosimy w 100 proc. my sami.


Traktowanie uzależnionego jak osoby odpowiedzialnej za swoje działanie propaguje m.in. Gene Heyman z Uniwersytetu Harvarda, autor książki „Addiction: A Disorder of Choice”. Zarówno palacze, jak i heroiniści, zaczynają od dobrowolnego, a nie kompulsywnego sięgania po szkodliwe używki. Od ich woli zależy także zerwanie z nałogiem. Większość osób radzi sobie z tym na własną rękę: aż 60–80 proc. osób uzależnionych przed 30. rokiem życia po przekroczeniu tego wieku samodzielnie uwalnia się od nałogów. Podobnie działo się z amerykańskimi żołnierzami, którzy w Wietnamie uzależniali się od narkotyków, a po powrocie rzucali dragi. Jeffrey Schaler w książce „Addiction is a Choice” twierdzi, że aby wyjść z nałogu, trzeba przejąć odpowiedzialność za sposób radzenia, sobie z napięciem czy problemami i kontrolować swoje impulsy.


Tabletki, sesje i potęga mózgu


Jednocześnie pojawiają się coraz skuteczniejsze metody farmakologicznej walki z nałogiem. Jedną z nich odkrył prof. Olivier Ameisen, kardiolog, a także muzyk, uczeń Artura Rubinsteina, który picia omal nie przypłacił życiem. Kiedy zaczął testować na sobie baklofen, środek zwiotczający mięśnie, czyli niwelujący napięcie i lęk, uzależnienie zniknęło. – Olivier Ameisen zasługuje na Nagrodę Nobla za pracę nad zastosowaniem baklofenu w leczeniu uzależnień od substancji chemicznych. Zastosowałem tę metodę u ogromnej liczby pacjentów (nie korzystając z żadnej innej terapii) i jako profesor psychiatrii nie mam wątpliwości, że metoda dr. Ameisena działa znakomicie. W 99,4 proc. przypadków jej zastosowanie kończy się sukcesem – mówi Fred Levin, profesor psychiatrii.


Ci, którzy chcą rzucić palenie, powinni się zainteresować metodą Allena Carra. Z tego sposobu skorzystał m.in. Anthony Hopkins. – To było coś niezwykłego – w jednej chwili byłem wolny od nałogu. Podobnie jak moim przyjaciołom przyszło mi to nie tylko łatwo, ale stało się również źródłem niespodziewanej radości – mówi. To terapia w wersji instant: jedna sesja, która trwa mniej więcej sześć godzin. Uczestnicy zauważają, że utrudniające rozstanie z papierosami przekonania typu „nie będę się cieszyć się życiem i radzić sobie ze stresem”, „będę długo cierpieć, zanim głód nikotyny minie” itp. to złudzenia. Gdyby palenie naprawdę pomagało się odprężyć albo skoncentrować, to palacze byliby mniej zestresowani niż niepalący. Kiedy uczestnik sesji uświadomi sobie, że będzie bardziej cieszył się życiem, lepiej radził sobie ze stresem, że łatwiej będzie mu się skoncentrować i zrelaksować i że nie będzie mu brakowało papierosa, lęk przed rzuceniem znika.


Wymienione metody walki z uzależnieniem są dostępne także w Polsce. Zapisy na sesję metodą Allena Carra prowadzone są na stronie www.allen-carr.pl. Lekarzy stosujących baklofen w leczeniu uzależnień można znaleźć wśród tych, którzy w Internecie ogłaszają się jako stosujący odtruwanie alkoholowe. O zagrożeniach wynikających z traktowania uzależnionych jako całkowicie bezwolnych i chorych do końca życia pisał dr Tomasz Witkowski w książce „Zakazana psychologia”.

 

Autor: Monika Maciejewska, hellozdrowie.pl
 

REKOMENDACJA
2013-08-01 05:05:08
~olo

nie pale 6 lat paliłem 30 po 2 paczki dziennie. przeczytałem książkę Allena cara COŚ W TYM JEST

2013-08-01 02:20:55
~NIE PALACY

rzucilem palenie prawie 5 lat temu i tez duzo palilem(przez13lat)nie stosowalem zadnych plastrow ani dziwnych sposobow mysle ze jesli ktos naprawde chce sie pozbyc nalogu to da rade naprawde trzeba chciec

2013-08-01 00:03:37
~zadowolona z życia

Nie palę już od prawie piętnastu lat ...a paliłam ponad dwadzieścia lat...palenie rzuciłam w najtrudniejszym okresie swojego życia ...czyli w trakcie trwania sprawy rozwodowej...z mężem alkoholikiem ....postanowiłam przestać palić ponieważ doszłam do wniosku ze jeżeli potrafię sama uporać się ze swoim nałogiem to uporam się z uwolnieniem się od osoby która niszczy moje życie ,,,no i udało się !!!

2013-07-31 23:53:45
~Maćko

Nie palę 10 dzień, są jeszcze chwile, że korci mnie, żeby zapalić, ale szkoda mi marnować katuszy pierwszych trzech/czterech dni. Paliłem 20 lat

2013-07-31 22:28:42
~Ewa

rzucającym palenie polecam podjadac niskokaloryczne wild jerky.

2013-07-31 20:56:07
~Aga

Nie palę od 2 tygodni!!Mam chwile że ściska mnie pod żebrami i myślę sobie jeszcze moment i idę kupić papierosy ale opamiętanie przychodzi kiedy miałabym wydać na własne marnowanie zdrowia 13zł dziennie i tego się trzymam!Jestem pewna że mi się uda.

2013-07-31 20:29:08
~Jolanta

Ja nie pale juz od roku (40 lat palenia). Rozstalam sie z papierosami w jednej minucie. Zmienilam tylko swoje nawyki bo glownie one uzaleznialy mnie od papierosow. Po zmianie przyzwyczajen do papierosow wogole mnie nie ciagnelo. Tak wiec to nie nikotyna uzaleznia lecz sytuacje (nawyki) ktore sa zwiazane z sieganiem po papierosa.

2013-07-31 20:24:16
~niepaląca!

Palenie papierosów rzuciłam w jeden dzien zrobiłam to bez wspomagaczy plastrów czy pastylek z nikotyną, wystarczyła mi silna wola banany, czekolada i zwykła guma miętowa. Przytyłam tylko 3 kg ,ale po 3 latach zgubiłam i już 18 lat nie palę a paliłam ze 20 lat w sumie! Jeśli chcemy to możemy rzucic każdy nałóg, trzeba tylko chcieć!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.