wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Złamanie nadgarstka - i co dalej?

123rf
31.07.2013

Poradnia.pl

Zdarza się u ludzi w każdym wieku, ale przede wszystkim u osób starszych, głównie u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Ich kości, osłabione przez osteoporozę, bardzo łatwo ulegają złamaniom. Co robić? Przede wszystkim poddać się rehabilitacji. To zapobiegnie zniekształceniom i innym powikłaniom.

Dzięki nadgarstkowi możliwe jest poruszanie dłonią.


Sam nadgarstek jest zbudowany z ośmiu kości: łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, grochowatej, czworobocznej mniejszej, czworobocznej większej, główkowatej i haczykowatej.


Złamania kości nadgarstka dotyczą najczęściej kości łódeczkowatej (jest to maleńka kość, umiejscowiona między kością promieniową a kciukiem). Często też dochodzi do tak zwanego złamania Collesa.


Przyczyny

Złamanie nadgarstka to przede wszystkim efekt upadku – przy jednoczesnym podparciu się wyprostowaną dłonią o podłoże (złamanie Collesa) i przy upadku na grzbiet dłoni (złamanie Smitha) – oraz urazu (głównie u sportowców wyczynowych, na przykład hokeistów czy narciarzy).

 

Objawy

Do najczęstszych objawów należy ból oraz widoczne zniekształcenie, a także obrzęk i krwiak w miejscu urazu. Żeby upewnić się, czy to rzeczywiście złamanie, trzeba wykonać zdjęcie RTG.


Leczenie

Leczenie zależy od rodzaju złamania:

 

  •  złamanie kości łódeczkowatej – kończynę unieruchamia się w gipsie na około 1,5 miesiąca.
  •  złamanie Collesa – ponieważ istnieje ryzyko przemieszczeń, dlatego najpierw trzeba nastawić elementy kostne, a potem założyć gips. Leczenie    trwa mniej więcej tydzień dłużej niż przy złamaniu kości łódeczkowatej.
  •  złamanie Smitha – leczy się operacyjnie. Po zdjęciu gipsu konieczna jest także rehabilitacja. To poprawi ukrwienie oraz zmniejszy bolesność   miejsca urazu.

    

Rehabilitacja
W przypadku złamań kości nadgarstka lekarz najczęściej zaleca krioterapię. Polega ona na działaniu ciekłym azotem lub skroplonym dwutlenkiem węgla na miejsce urazu, co ma wpływać przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Zaleca się także różnego rodzaju ćwiczenia, które – wielokrotnie powtarzane – mają przywrócić nadgarstkowi utraconą sprawność.


Rehabilitacja jest bardzo ważna. Przeciwdziała powstaniu ewentualnych przykurczy, zniekształceń, poważnych ograniczeń ruchomości dłoni, uniemożliwiających na przykład ubieranie się.

W serwisie poradnia.pl polecamy: Zespół cieśni nadgarstka

 

 

REKOMENDACJA
2016-02-21 14:19:31
~koddy

u mnie po złamaniu pojawiła się cieśń nadgarstka, którą uporczywie wszyscy nazywają chorobą biurową. W Klinice Nadgarstka mi pomogli. Także jeśli odczuwacie ból, który nie pozwala wam funkcjonować normalnie to możliwe, że to to

2014-02-08 21:45:31
~czytelniczka

cały artykuł należy wziąć w wielki cudzysłów, ponieważ jest przekopiowany http://www.poradnikzdrowie.pl/zdro wie/kregoslup/zlamania-kosci-nadgar stka-nierozpoznane-moga-prowadzic-d o-powstania-stawu-rzekomego_38554.h tml

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.