wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Mleczaki są ważne!

123RF
01.08.2013

Poradnia.pl

Mleczaki to pierwsze ząbki. Proces ich wyrzynania się zaczyna się już w wieku sześciu miesięcy i trwa do około trzydziestego miesiąca życia. Zaczynają wypadać, kiedy dziecko ma 6–7 lat. Obecność zębów mlecznych jest konieczna m.in. dlatego, aby stałe zęby wyrosły prawidłowo i były zdrowe. Co robić, żeby tak się stało? Należy odpowiednio o nie dbać.
 
Budowa
Zęby mleczne są zbudowanie podobnie jak zęby stałe. Odróżnia je jednak obecność tak zwanej obręczy, która powstaje wokół korony mleczaka. Poza tym ich korzenie są cienkie i słabsze, ale za to szerzej rozstawione, szczególnie w przypadku trzonowców.
 
Liczba
Dorosły człowiek ma 32 zęby stałe. Zębów mlecznych jest zaledwie 20 – brakuje zębów przedtrzonowych, a trzonowe są tylko dwa. Mleczaki z czasem wypadają, robiąc miejsce zębom stałym. Jeżeli wypadną zbyt wcześnie – mogą się pojawić wady zgryzu.
 
Wypadanie
Ten proces występuje między 6. a 13. rokiem życia. Między 6. a 11. rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Zdarza się, że niektóre mleczaki zostają na całe życie.
 
U każdego dziecka proces wypadania mlecznych zębów może przebiegać indywidualnie. W większości przypadków bywa jednak tak:
  •     między 6. a 7. rokiem życia – wypadają przyśrodkowe siekacze w szczęce i żuchwie
  •     między 7. a 8. rokiem życia – wypadają boczne siekacze w szczęce i żuchwie
  •     między 9. a 12. rokiem życia – wypadają kły w szczęce górnej
  •     między 10. a 12. rokiem życia – wypadają kły w żuchwie
  •     między 9. a 11. rokiem życia – wypadają pierwsze trzonowce
  •     między 10. a 12. rokiem życia – wypadają drugie trzonowce
 
 
Mity
Wciąż pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Wielu rodziców twierdzi ponadto, że słabe zęby są sprawą dziedziczną i dlatego niewiele można z tym zrobić. Prawda wygląda jednak tak, że zaatakowane przez próchnicę mleczaki mogą wypaść zbyt wcześnie, robiąc zbyt dużo miejsca w szczęce dla zębów stałych. Dlatego te ostatnie mogą wyrosnąć krzywe.
Poza tym zaatakowany próchnicą ząb mleczny zakaża wyżynający się ząb stały. Próchnica to bowiem choroba infekcyjna, która może się przenosić wraz z bakteriami na zdrowe zęby!
 
Profilaktyka
Tę powinniśmy zacząć tuż po narodzinach dziecka, jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Skutecznie chroni dziąsła przemywanie ich wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Wadom zgryzu zapobiegnie odpowiednio dobrany smoczek czy butelka, a także prawidłowe ułożenie dziecka do snu.
Kiedy maluch będzie miał 6–8 ząbków, można już przyzwyczajać go do szczoteczki. W sklepach można kupić takie nakładane na palec, odpowiednie do nauki prawidłowego mycia.
 
Dobór pasty
Ważna jest jedna zasada – jeśli maluch nie umie jeszcze przepłukać ust, nie kupujmy mu pasty z fluorem.
 
Kiedy do dentysty?
Kiedy dziecko skończy 3 lata, warto zacząć oswajać go z gabinetem dentystycznym. Lekarz przejrzy uzębienie i w razie czego, podejmie odpowiednie leczenie. Nie należy czekać na moment, kiedy ząbki zrobią się czarne od próchnicy lub zaczną boleć. Takie doświadczenie może zniechęcić do wizyty u dentysty na wiele lat!
Statystyki pokazują, że odpowiednia profilaktyka może o 40 proc. zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy.
 
Leczenie
Niewielkie ubytki boruje się, używając specjalnych żeli przeciwbólowych. Jeśli sprawa jest poważniejsza, podaje się znieczulenie.
Jeśli próchnicą zniszczona jest spora część zęba, stosuje się tak zwane lapisowanie. To ostatnie polega na impregnacji zębiny azotanem srebra. Zabieg pozwala na zatrzymanie próchnicy i w większości przypadków ratuje zęba przed usunięciem. Jedynym jego minusem jest czarne zabarwienie ząbka. Jest ono spowodowane wytrącającym się srebrem.
 
W serwisie poradnia.pl polecamy: Wysypka u dzieci

 

 

 

 

 

REKOMENDACJA
2018-10-15 16:22:32
~Dorota

Od trzeciego, sugeruję zwiększyć profilaktykę. U mnie dużo dało kontrolowanie szczotkowania zębów. Dzieciaki potrafią myć zęby tylko dziesięć sekund, za to opychać się słodyczami w nieskończoność. Dentifix jest dobrym sprzymierzeńce w walce o zdrowe zęby.

2018-09-23 11:15:46
~katja

dorota, a od jakiego wieku te tabletki acidolac na zęby można podawać? Bo u mojej córki ostatnio pojawiła się malutka próchnica i chciałabym uniknąć większych problemów i wzmocnić jej zęby

2018-09-06 11:21:21
~dorota

Zdrowe mleczaki to nie tylko właściwa higiena i wizyty u stomatologa, ale też zdrowa dieta. My też dodatkowo jeszcze podajemy naszym dzieciom takie tabletki acidolac dentifix kids, żeby była lepsza mineralizacja ząbków i żeby były mocniejsze

2013-08-07 05:01:37
~zuza

ważne jest by dzieci jadły zdrowe jedzenie , niestety w sklepach chemia nabijajaca kase dentystom , ja od 4 miesiaca dostawałam kozie mleko gdy byłam w I klasie to okazało sie iz nie mam ani jednej dziury w mleczakach zreszta stałe tez sa rewelacyjne, gdy urodziłam syna tez dostawał mleko kozie nie sklepowe lecz od rolnika, oczywiscie zamiast słodyczy dostawał marchew , kalarepke do chrupania , suszone owoce zima , orzechy oczywiscie , że zje batonika czy lizaka lecz tez nie ma dziu

2013-08-07 01:12:24
~Kasia

W temacie mleczaków warto jeszcze dodać, że warto zadbać, aby dziecko jak najwcześniej (oczywiście w granicach rozsądku) kiedy ma już ząbki mleczne przyzwyczajać do gryzienia twardych rzeczy. Niezastąpiona jest np. surowa marchewka. Mamy niestety coraz częściej przedłużają okes podawania papkowatych i drobionych posiłków. Efekt? Mleczaki kiepsko się ustawiają - za ciasno, a później stałe zęby, które są szersze, nie mają dość miejsca i wychodzą krzywo, a wówczas poz

2013-08-07 01:11:07
~jak?

Opinie = )? Przecież juz czytałem opinie to jak to jest?

2013-08-07 00:48:31
~3kanałyzęba=800 zł

Sado macho i perwersja Wirtualnej Polski.pl Co nam oferuje NFZ w temacie STOMATOLOGIA, W TYM DLA DZIECI? A dziecko to nie tylko berbeć, ale i gimnazjalista i uczeń szkoły sredniej! W dobie pazernego, polskiego kapitalizmu zdecydowana większość społeczeństwa po prostu nie stać na leczenie zębów!!! A do tego jeszcze profilaktyka zawodzi. Co tu ględzić. Jest problem i łatwiej będzie jak wymrze część społeczeństwa wg rachuby UE?

2013-08-07 00:10:29
~maciej

Błagam was o pomoc potrzebuję jak najszybciej 50000zł na spłatę domu który zajął komornik muszę mieć te pieniądze jeszcze dziś! Straciłem pracę jestem w katastrofalnej sytuacji jestem bez środków do życia błagam was pomóżcie mi!! 19 1090 1258 0000 0001 2083 3562 PROSZĘ O chociaż część tej kwoty 50, 100, 200, 500 czy 1000zł każda pomoc się dla mnie liczy muszę mieć te pieniądze jak najszybciej muszę je dać komornikowi. jeśli macie pytania odnośnie szczegółów

2013-08-07 00:09:20
~stopCodex

fluor jest dobry dla zębów , ale jest tłumikiem mózgu ...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.