wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Rekonstrukcja piersi po amputacji

01.08.2013

Poradnia.pl

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Ameryce Północnej, Europie, większości krajów Ameryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii oraz Azji Południowo-Wschodniej. Towarzyszył rozwojowi ludzkości od zarania dziejów. Na egipskich papirusach sprzed 5000. tysięcy lat znaleziono zapiski dotyczące tego nowotworu. Starożytna literatura Grecji i Rzymu obfituje w opisy objawów i metod leczniczych ówcześnie stosowanych w raku piersi. 

 

O rekonstruowaniu piersi po amputacjach rozmawiamy z chirurgiem plastycznym dr. Januszem Zdzitowieckim


Ryzyko zachorowania na raka sutka stale wzrasta. Podstawową metodą leczenia tej choroby pozostaje amputacja piersi sposobem Pateya, tzn. odjęcie piersi z zawartością dołu pachowego. Ten zabieg ratujący życie jest – nie da się ukryć, bardzo okaleczający zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Kobiety po zabiegu amputacji piersi często rezygnują z uprawiania sportów, odsuwają się od życia towarzyskiego, czują się gorsze i popadają w depresję. Zdarza się, że są opuszczane przez swoich partnerów. W piśmiennictwie anglojęzycznym stan taki jest bardzo trafnie nazywany half woman complex.


Na szczęście znaczący postęp w chirurgii rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii, udoskonalenie endoprotez i rozciągaczy tkankowych spowodowały, że coraz więcej kobiet poddaje się zabiegom odtworzenia piersi. Zaczęły one stanowić swego rodzaju kolejny etap leczenia choroby nowotworowej. O zabiegach przywracających kobietom normalne życie mówi dr. nauk medycznych Janusz Zdzitowiecki, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Panie doktorze od jakiego czasu w Polsce są wykonywane zabiegi rekonstruujące pierś?


– Od około 30 lat. Jednak dopiero w połowie lat 90. wzrosła liczba zarówno chirurgów, którzy profesjonalnie wykonują takie zabiegi, jak i liczba ośrodków, gdzie można je wykonać. Mimo to ilość operacji odtwórczych piersi jest w Polsce nadal niewystarczająca i odbiega od standardów europejskich. W rozwiniętych krajach Unii Europejskiej średnio około 20% pacjentek poddawanych amputacjom piersi decyduje się na zabiegi ich odtworzenia.

Czy wszystkim kobietom można proponować takie zabiegi?


– Wszystkim, przy czym czas pomiędzy amputacją a zabiegiem odtwórczym nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy. W praktyce do zabiegów rekonstrukcyjnych zgłaszają się panie, które są już kilka lat po zabiegu amputacyjnym.

– Czy można powiedzieć, które spośród nowotworowych pacjentek najczęściej decydują się na operacje odtwórcze piersi?


– Kobiety o silnej motywacji psychicznej, częściej aktywne zawodowo i życiowo, kobiety o wyższym, niż przeciętny, poziomie wykształcenia. Statystycznie więcej jest wśród nich mieszkanek miast niż wsi. Tyle statystyka. Wśród moich pacjentek jest jednak wiele pań na emeryturze, dla których brak piersi był nie do zaakceptowania. Najstarsza pacjentka, której zrekonstruowałem pierś miała 72 lata i jest obecnie pełną werwy kobietą.

 

1 2 3
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:42:51
~Zosia

Po leczeniu moja mama była bardzo osłabiona. Kluczem do odzyskania sił i kilku utraconych kilogramów okazała się dieta, w której bardzo pomógł Nutramil - preparat który piła gdy nie mogła wcisnąć w siebie normalnego posiłku. Dzięki niemu dostarczała do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.