wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Czy każdy guzek w piersi to rak?

123rf
09.08.2013

Rak piersi jest dla Polek najbardziej zabójczym nowotworem złośliwym. Rocznie wykrywa się go u ponad 14. tysięcy kobiet. Nieleczony, zazwyczaj prowadzi do śmierci i to zaledwie  w ciągu trzech lat. Skuteczność terapii zależy od stadium, w którym rak zostanie wykryty. Niestety, w naszym kraju dzieje się to stosunkowo późno, co ma tragiczne skutki. Badania statystyczne pokazują, że Amerykanki znacznie częściej niż Polki chorują na raka piersi, ale dzięki wczesnemu rozpoznaniu, rzadziej umierają.


Okazuje się, że kobiety w Polsce rzadko odwiedzają gabinety ginekologiczne i decydują się na mammografię czy USG, zaniedbują również samokontrolę. Partnerzy nie tylko nie pomagają paniom w badaniu, ale wręcz unikają rozmów na ten temat. Z badań przeprowadzonych przez specjalistki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej wynika, że unikanie badań jest związane przede wszystkim z lękiem przed chorobą oraz małą wiedzą na ten temat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wykrycie guzka w piersi wcale nie musi oznaczać raka. Około trzy czwarte wszystkich zmian w obrębie piersi to tłuszczaki, torbiele lub włókniaki.


Młode piersi narażone są na powstawanie gruczolakowłókniaków


Gruczolakowłókniaki są niezłośliwymi guzkami, które powstają poprzez rozrost tkanki gruczołowej i włóknistej. Za ich rozwój odpowiadają estrogeny, czyli żeńskie hormony, które u młodych kobiet osiągają najwyższy poziom. Zazwyczaj pojawiają się w górnej połowie piersi, w okolicach brodawki. Zgrubienia są łatwo wyczuwalne, gładkie i wyraźnie oddzielone. Zazwyczaj występują na jednej piersi, ale zdarza się, że pojawiają się w obu. Możliwe, że w jednej powstanie nawet kilka gruczolakowłókniaków.

 

Guzki tego typu nie mają żadnego związku z rozwojem raka piersi, ale ich nadmierny rozrost może sprawiać ból. Dlatego należy uważnie obserwować zmiany i regularnie konsultować się z lekarzem. Jeżeli pojawia się obawa, że rozrastający się guzek będzie mógł uszkodzić przewody mlekowe, to się go usuwa. Zabieg jest mało inwazyjny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na ryzyko ponownego pojawienia się zmian, należy regularnie badać piersi.


Hormonalne zawirowania - masteopatia i torbiele


Organizm kobiety w wieku 30-50 lat narażony jest na pojawiające się zachwiania równowagi hormonalnej. Zbyt wiele estrogenów, w odniesieniu do progesteronu, prowadzi również do zbytniego wzrostu komórek gruczołu piersiowego. Wtedy wystąpić może masteopatia, czyli wiele grudek i zgrubień o nieregularnych kształtach, które są wyczuwalne w jednej lub obu piersiach. Charakterystycznym objawem jest bolesność piersi przed menstruacją, która ustępuje po pojawieniu się miesiączki.

 

Guzki masteopatyczne nie mają związku z rakiem, jednak piersi powinny być pod kontrolą specjalisty. Terapia najczęściej sprowadza się do farmakologicznego przywrócenia równowagi hormonalnej organizmu, co powolnym cofaniem się zmian. Niestety guzki mogą się odnowić, dlatego konieczne jest regularne wykonywanie badań ultrasonograficznych piersi.


Lekarz kontrolujący zmiany masteopatyczne zwraca również uwagę na możliwość pojawienia się cyst i torbieli. Są to elastyczne, okrągłe guzki, które dają się łatwo przesuwać. Zdarza się, że powiększająca się torbiel zaczyna uciskać na nerw, co wywołuje silny, promieniujący ból, idący w kierunku pleców. Torbiele niezwykle rzadko są usuwane chirurgicznie. Zazwyczaj wystarcza ściągnięcie z nich płynu za pomocą strzykawki. Powoduje to natychmiastowe ustanie bólu oraz stopniowe zanikanie guzka. Pomimo tego, że ryzyko pojawienia się raka jest niewielkie, ściągnięty płyn jest badany pod kątem występowania komórek nowotworowych.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-06 11:45:18
~Zoska

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka .Problemy z prostatą męża znikają bo miał wielki stres aby nie zachorować na raka , cukier i cholesterol też spada .

2013-08-11 16:38:53
~kath

Raz na 2-3 lata USG i co miesięczna samokontrola i wszystko będzie dobrze;) Niestety wszystkie zmiany dość szybko rosną dlatego samokontrola jest tak bardzo ważna.

2013-08-10 17:43:44
~ania

Porozmawiaj o raku piersi tutaj: http://rakforum.pl/index.php?/forum /14-rak-piersi/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.