wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Japonki niszczą zdrowie

123RF
09.08.2013
Noszenie japonek może zakończyć się deformacjami stóp, urazami i zwichnięciami, a w cięższych przypadkach również schorzeniami kolan, bioder, kręgosłupa czy szyi. Klapki zmuszają nas do zmiany sposobu chodzenia i nadwyrężają stopy. Eksperci zalecają, aby japonki nosić jedynie na krótkie dystanse i zmieniać je co kilka miesięcy. A najlepiej sprawić sobie solidne, wyprofilowane klapki, które zapewnią nam zdrowie i komfort.
 
Japonki to bardzo popularne klapki, które chętnie nosimy latem. Są świetne na plaży, basenie, hotelu czy podczas spaceru. W japonkach chodzili już mieszkańcy starożytnego Egiptu, choć to właśnie w Japonii, której zawdzięczają swoją nazwę, przetrwały stulecia i do dziś zakładane są do tradycyjnych ubrań. Japonki, w Kraju Kwitnącej Wiśni zwane „zori”, zyskały największą popularność po II wojnie światowej, kiedy to razem z powracającymi żołnierzami trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dziś noszą je ludzie na całym świecie.
 
Eksperci alarmują
Japonki to faktycznie buty tanie, lekkie, dobre na upały. Wystarczy wsunąć w nie stopy – i tyle. Nie mają niepotrzebnych klamerek, suwaków, pasków. Ale, paradoksalnie, właśnie to jest ich największą wadą. Amerykański instytut zajmujący się zdrowiem stóp (Institute for Preventive Foot Health) w 2012 roku opublikował raport „National Foot Health Assessment”, z którego wpłyną zatrważające wnioski. Wynika z niego, że aż 78 proc. osób powyżej 21. roku życia doświadczyło przynajmniej jednego schorzenia stóp. W wielu przypadkach odpowiedzialne były za to japonki.
 
Japonki mają płaską, miękką podeszwę, co fatalnie wpływa na podbicie stóp. Stopa nie ma żadnego wsparcia i amortyzacji, co doprowadza do jej nienaturalnego wygięcia. Często noszenie niewyprofilowanych klapek może skończyć się nawet płaskostopiem albo dodatkowo je pogłębić. Ponieważ japonki nie usztywniają kostki, w czasie ich noszenia skręca się ona do wewnątrz. Stopa nie jest stabilna. Może to doprowadzić nie tylko do zwichnięcia kostki, ale także do deformacji całej stopy.
 
Bolesne skutki
Na urazy narażona jest zwłaszcza pięta – naukowcy alarmują, że co czwarte schorzenie spowodowane noszeniem japonek dotyczy tylnej części stopy. Ponieważ podeszwa japonek jest płaska i niewyprofilowana, pięta nie ma żadnej stabilizacji i ochrony. Brak równowagi mięśniowej i przeciążenie stóp może doprowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Pojawia się wtedy ból stopy, przede wszystkim w pięcie, a czasem także w okolicach podbicia. Ból nasila się o poranku, ustępując w czasie chodzenia. Może być ostry w jednym punkcie lub promieniować na całej długości rozcięgna.
 
 
Więcej na: infografika.wp.pl
 
1 2
REKOMENDACJA
2017-07-29 17:35:43
~Anna

Mnie na upały dobrze robi woda z Jonolitem. Elektrolity lepiej niż napoje gazowane i izotoniki nawadniają organizm.

2013-08-25 14:50:36
~dar

japonki u kobiet są aseksualne

2013-08-13 11:45:49
~Big Milk

Najzdrowiej jest chodzić boso (tam gdzie można) albo w dobrych butach. Japonki za pare złotych nadają sie tylko basen, plaze.

2013-08-13 07:48:19
~ja

to znaczy ,ze boso tez nie zdrowo chodzić|? bo przeciez stopa nie ma żadnego oparcia ani nie usztywnia nic kostki!

2013-08-13 06:20:09
~viola

Bzdura!!! ja cale zycie nosze japany i mam piekne nozki

2013-08-12 18:13:50
~Anna

a mój syn chodził w klapkach ze skóry i wyprofilowane a lekarz ortopeda mówił ,żeby japonki kupic i palce lużno puścic no i teraz właśnie po 1 miesiącu pękają mu pięty.

2013-08-12 16:03:41
~marmolada

To niestety prawda o tych kaczych butach-japonkach.Jeszcze do tego trzeba dodac baleriny.To juz szpilki sa zdrowsze!

2013-08-12 11:23:13
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2013-08-09 19:17:54
~megi

co za durny artykuł

2013-08-09 18:24:16
~płaskostopie

co z idiota to pisał, a jeszcze większy idiota wkleił to w portal???

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.