wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co warto mieć w urlopowej apteczce?

123RF
16.08.2013
Apteczka na urlopie to bardzo ważna sprawa, chociaż tak jak spakowanie walizki, przysparza nam wielu problemów i dylematów przed wyjazdem. 
 
Mimo iż w każdym kraju, do którego się udamy jest apteka i możliwość zakupu medykamentów, warto w pewne rzeczy zaopatrzyć się przed wyjazdem.
 
Zestaw ratunkowy
Przede wszystkim istotne jest, by mieć ze sobą komplet opatrunkowy. Skaleczenia to częsty problem na wakacjach, szczególnie, gdy czas spędzamy w lesie bądź w górach. Obowiązkowy jest też preparat do odkażania, najlepiej w formie żelu, łatwiej go wtedy aplikować. W takim zestawie należy mieć ze sobą: plastry z opatrunkiem, kompresy jałowe, bandaże i opaski elastyczne, w razie urazu stawów. 
 
Pęcherze i odciski
Spędzając czas na zwiedzaniu, chodzeniu po górach możemy się nabawić pęcherzy na stopach bądź odcisków, nie należy ich jednak mylić ze sobą. Kiedy chodzimy w niewygodnych lub za ciasnych butach na naszych stopach mogą się pojawić otarcia albo pęcherze, na które najlepiej nałożyć plastry hydrożelowe przyspieszające gojenie. 
 
Odcisk natomiast to zgrubiały naskórek powodujący dyskomfort. Możemy go zlikwidować przez przyklejenie plastra zawierającego kwas salicylowy, który złuszcza martwy naskórek.
 
Dolegliwości żołądkowe
Jednym z częstszych dolegliwości na urlopie, bez względu na to gdzie jedziemy, są dolegliwości żołądkowe. Z reguły spowodowane są zmianą kuchni lub odmiennym sposobem przyrządzania pokarmów. W przypadku zwykłej niestrawności, wystarczy zastosować krople żołądkowe. Poprawią one trawienie, zniwelują wzdęcia i bóle brzucha. Ulgę przyniosą nam także zioła: mięta lub rumianek. 
 
Jeśli przy zmianie kuchni pojawi się zgaga, bóle żołądka, niezawodny będzie preparat z ranitydyną bądź omeprazolem, które hamują wydzielanie kwasów żołądkowych. Jeśli stołujemy się w restauracjach, a jedzenie jest nieświeże, mogą nas dotknąć zatrucia pokarmowe objawiające się biegunką bądź wymiotami. 
 
W cięższych przypadkach zatruć, szczególnie produktami zawierającymi jajka, mleko, przy ostrych bólach brzucha należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 
Uwaga, zatrucie!
Nieco inaczej wygląda sprawa zatruć, gdy wyjeżdżamy do krajów afrykańskich, azjatyckich, bądź śródziemnomorskich. Tak zwana "zemsta faraona" powoduje silną biegunkę, gorączkę i złe samopoczucie. Spowodowana jest głównie odmienną florą bakteryjną panującą w tamtych rejonach. Zabezpieczyć się można dużo wcześniej, przyjmując kapsułki z bakteriami flory bakteryjnej, przynajmniej tydzień przed wyjazdem. 
 
Na miejscu należy przede wszystkim pić wodę butelkową, ponieważ większość zakażeń spowodowane jest zanieczyszczoną wodą. Gdy nie uda nam się ustrzec przed infekcją, zabrane ze sobą tabletki przeciwbakteryjne zawierające nifuroksazyd, rozprawią się z uciążliwymi bakteriami, a płyny dostarczone w dużej ilości nawodnią organizm.
 
1 2
REKOMENDACJA
2018-03-14 14:16:18
~Diana

Ja również biorę ze sobą ten preparat - żaden inny preparat probiotyczny nie jest tak skuteczny. Kolonbiotic działa bardzo szybko przywracając w jelitach równowagę

2018-01-04 21:53:02
~basia

Zabieram ze sobą Kolonbiotic 7GG - jest bardzo skutecznym probiotykiem i zapobiega zaburzeniom flory bakteryjnej jelit które mogą skutkować biegunką i innymi dolegliwościami

2017-11-08 19:52:20
~Karina

Ja nauczyłam się brać ze sobą nutramil. Zdarzyło mi się złapać zatrucie pokarmowe będąc w Egipcie i koleżanka go miała. Ogromne szczęście bo był jedynym co byłam w stanie przyjąć nie zwracając i szybciej wróciłam do siebie

2016-06-09 20:59:59
~Wojtek

Dla mnie niezbędnikiem na urlopie są środki przeciwko komarom i kleszczom. Ja używam Comare. Comar jest idealnym lekiem dla uczulonych na ukąszenia. Lek z witaminą B po kilku dni stosowania zmniejsza ilość ukąszeń. Nawet jak komar ukąsi to bąbel nie swędzi i dużo szybciej się goi.

2014-06-26 11:32:09
~Kaja

Przede wszystkim test pozwalający zbadać czy kleszcz który ugryzł nas ablo nasze dziecko czy też psa był chory na Boreliozę i czy stanowi dla nas zagrożenie. info na botick.pl

2013-08-19 10:42:53
~Ivsant

A mi ostatnio urlop uratowalo zabranie soli fizjologicznej, jak dzieciak sypnął sobie piachem po oczach, POLECAM kazdemu

2013-08-19 09:31:37
~mojezlecenia

Zapraszamy do korzystania z serwisu www.mojezlecenia.pl Szukasz najtańszych usług ? dodaj swoją ofertę Szukasz zleceń ? Szukja z nami Dołącz do nas na facebook i startuj w konkursach i promocjach MojeZlecenia.pl to giełda zleceń budowlanych, transportowych i reklamowych, dzięki której w prosty i przejrzysty sposób znajdziesz rzetelną firmę, która, wykona Twoje zlecenie. Wykonawcy sami zgłoszą się do Ciebie, a Ty sam wybierzesz najlepszą z ofert, dopasowaną do Twoich potr

2013-08-19 01:17:15
~ama

srodki przeciwbolowe i antykoncepcyjne, bo moga byc problemy z kupieniem :-)

2013-08-18 14:56:36
~turystykastudencka.pl/p/23

Wakacje w pełni. Studenci mają je do końca Września. A jak się jedzie w nieznane dobrze mieć solidnie zaopatrzoną apteczkę. Moja uratowała z opresji nie jednego lekkomyślnego turystę. W podróży zawsze może coś się wydarzyć.

2013-08-18 08:20:03
~dg

Koniec wakacji a wy mówicie co zabrać na wyjazd?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.