wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jakie choroby komputerowe nam grożą?

123RF
19.08.2013
Skrzywienie kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, uporczywe bóle głowy, zapalenie ścięgien, problemy z oczami i zaburzenia widzenia – to tylko niektóre schorzenia spowodowane przez długotrwałą pracę przed komputerem. O chorobach komputerowych mówi się, że są przekleństwem naszych czasów. Czy faktycznie komputery tak bardzo nam szkodzą i w jaki sposób można ochronić swoje zdrowie?
 
Bez komputerów trudno wyobrazić sobie życie – dla wielu osób to nie tylko miejsce rozrywki czy nauki, ale też narzędzie pracy. Z szacunków wynika, że blisko 75 proc. polskich rodzin ma w domu komputer, z których ponad 70 proc. jest podłączonych do sieci. Chętnie korzystamy także z laptopów (badania dowodzą, że kupujemy ich coraz więcej, podczas gdy komputerów stacjonarnych – coraz mniej) i tabletów.
 
Klawiatura i mysz szkodzą?
Wraz z rozpowszechnieniem komputerów pojawiło się jednak pytanie, czy – i w jakim stopniu – mogą one szkodzić zdrowiu. Uczeni ukuli już nawet termin „choroby komputerowe” na określenie schorzeń spowodowanych przed długotrwałe korzystanie z tego urządzenia. Fachowo nazywa się je RSI (ang. Repetitive Strain Injury) – chodzi o urazy, do których dochodzi na skutek chronicznego przeciążania mięśni i ścięgien.
 
Z RSI zmagają się najczęściej osoby piszące na klawiaturze, często używające myszkę komputerową itp. RSI to efekt długotrwałego utrzymywania jednej pozycji ciała, np. wielogodzinnego siedzenia przy biurku albo wykonywania powtarzających się czynności takich jak obsługa komputera za pomocą klawiatury czy myszy. RSI obejmuje zespół negatywnych objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych spowodowanych pracą przy komputerze.
 
Skutek siedzenia przed biurkiem
Najbardziej szkodliwe jest długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, zwłaszcza gdy jesteśmy zgarbieni, znajdujemy się zbyt blisko monitora itp. Skutkiem może być ból pleców, dłoni, barków, nóg, a nawet skrzywienie kręgosłupa i spowolnienie krążenia krwi (głównie nóg). Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji doprowadza do przemęczenia mięśni. Konsekwencją mogą być poważne stany zapalne ścięgien i pochewek ścięgnistych ręki (bolesne obrzmienia na dłoniach), a także zapalenie mięśni przedramienia.
 
Długotrwała praca z myszką komputerową może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Nazywa się tak stan chorobowy, który powstaje wskutek ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego w kanale nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co z kolei wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości. Zespół cieśni nadgarstka można rozpoznać po drętwieniu, mrowieniu i bólu kciuka, trzech kolejnych palców albo całej dłoni łącznie z nadgarstkiem.
 
Ból oczy i głowy
Długa praca przed komputerem odbija się na naszych oczach. Patrzenie w monitor obniża częstotliwość mrugania, co może prowadzić do zespołu suchego oka, schorzenia wywołanego niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. W zespole suchego oka pojawia się uczucie drapania, piasku pod oczami, szczypanie, ból, pieczenie i zaczerwienienie.
 
Praca przed komputerem (zwłaszcza w nocy, gdy na zmianę wpatrujemy się w znajdujący się blisko, jasny monitor i umieszczone w oddali, ukryte w mroku przedmioty) może doprowadzić do zaburzeń widzenia – oprócz uczucia kłucia, pieczenia i zaczerwienienia oczu, pojawia się widzenie podwójne oraz zamglone.
 
1 2
REKOMENDACJA
2017-09-18 08:21:55
~kasia

suhe oko

2016-06-29 15:16:56
~munia

Mnie dokucza zespół suchego oka, co z kolei powoduje często podrażnienia. Dlatego regularnie stosuję starazolin niebieski, który działa silnie nawilżająco i łagodząco. Pozwala mi to wytrwać w pracy przed komputerem

2016-03-20 17:00:20
~aszkor

cieśń nadgarstka to jest coś okropnego. U mnie pojawiła się w jednej ręce po urazie na nartach, a w drugiej chyba właśnie od pracy biurowej. W obu przypadkach potrzebowałam zabiegu i w obu przypadkach cudowny NFZ dawał mi termin na za dwa lata. Kto miał tę dolegliwość, ten wie, że nie da się tyle czekać. Dlatego zdecydowałam się na leczenie prywatne w Klinice Nadgarstka. Bardzo miło wspominam lekarzy, ból szybko mijal

2013-11-25 23:22:03
~Marcel

Nie jesteśmy skazani na te dolegliwości. Jeśli będziemy stosowali się do kilku prostych zasad korzystania z komputera i ochrony wzroku to nie grożą nam te dolegliwości. Ja zrozumiałem to późno bo dopiero jak zacząłem mieć te problemy ale dzisiaj ich już nie mam, więc to nie jest wyrok. |Oprócz ćwiczeń polecam witaminy i minerały, ja zażywam Vitrum Vision.

2013-08-19 18:55:02
~kode

~koza a co wysyła promieniowanie router czy antena pomyśl dobrze i nie pisz bzdur

2013-08-19 18:51:20
~ObywatelEU

Czy klęczenie przed ołtarzem jest zdrowsze od siedzenia przed kompem śledząc jak świat postępuje na przód ?

2013-08-19 18:41:31
~xn

sieci komórkowe i telefony generują o wiele silniejsze sygnały niż wifi i jakoś halo nikt nie robi

2013-08-19 18:36:27
~Jarek

Najgorszy jest ból OCZY , promieniujący do mózgu osób piszących podobne artykuły

2013-08-19 18:22:05
~KOZA

wystarczy routera przykryć folią aluminiową i po promieniowaniu

2013-08-19 18:15:03
~MooZoo

Ten eksperyment z rzeżuchą jest mało wiarygodny. Może w tym pokoju coś innego szkodziło. Może coś szkodliwego było na tacce. Czy sprawdziły co się stanie jeśli posieją rzeżuchę jeszcze raz w tych samych pomieszczeniach a routery wi-fi przeniosą do drugiego pokoju? Tego już nie napisali.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.