wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co się kryje w papryczkach chili?

22.05.2009

Istnieje wiele, bo ponad 1000 odmian papryki, które różnią się między sobą kształtem, wielkością, grubością, kolorem i przede wszystkim ostrością. Papryka nie zawiera wiele kalorii, natomiast jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Jedną z odmian papryki jest chili.

Wśród tych maleńkich papryczek rozróżnia się około stu gatunków. Bez ostrych papryczek chili nie może obejść się wiele kuchni etnicznych, trudno wyobrazić sobie bez nich kuchnię arabską, czy meksykańską.  Chili występuje w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Są chili okrągłe, podłużone, stożkowate, czy w kształcie pąka lub gruszki; zielone, białe, czarne, czerwone, żółte, pomarańczowe oraz brązowe.

Niektóre z nich są stosunkowo łagodne, inne wręcz palące. W roku 1912 austriacki farmaceuta Scoville opracował tzw. skalę Scoville'a mierzącą  koncentrację kapsaicyny, czyli czynnika odpowiadającego za pikantność różnych gatunków papryk - im więcej punktów, tym ostrzejsza papryka.

Źródło smaku
Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny. Została wyodrębniona oraz zbadana po raz pierwszy w drugiej połowie XIX wieku. Warto wiedzieć, iż kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, a więc po zjedzeniu bardzo pikantnej potrawy, nie należy ratować się szklanką wody, ponieważ może to przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Natomiast rozpuszcza się w tłuszczach oraz alkoholu, dlatego ulgę po zjedzeniu ostrej rzeczy przyniesie wypicie szklanki tłustego mleka. Reakcją organizmu na to pieczenie jest wytworzenie endrofin. Jest to hormon, który nie tylko wywołuje dobry nastrój i samopoczucie, ale także uśmierza odczuwanie bólu.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-05-22 17:05:02
~buck

boli tylko kiedy oddycham (chinatown)

2009-05-22 16:56:04
~MP

KTO TO MÓWI PIOTR CZY ADAM??

2009-05-22 16:54:07
~ad

JESZ I WIESZ ŻE ŻYJESZ POTEM WINKO!!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.