wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Dlaczego bezsenność częściej dotyka kobiety?

123rf
06.09.2013

Kobiety niemal dwukrotnie częściej cierpią na bezsenność niż mężczyźni. Dlaczego mamy gorzej? Jak zasnąć, gdy wkurzy cię facet czy dopadnie menopauza?

Anna:  Jak mnie mąż wkurzy wieczorem, to wiem już, że noc mam z głowy. Oczywiście on zasypia w pięć minut, a ja nadal magluję problem, wytaczam sobie kolejne argumenty, sama ze sobą się kłócę. I tak do trzeciej nad ranem.

Krystyna: Odkąd wkroczyłam w czas przekwitania, mam problem z pęcherzem. Wstaję do toalety co najmniej dwukrotnie w ciągu nocy. Jak się raz wybudzę, długo nie mogę usnąć. Rano jestem bardzo niewyspana, a do pracy muszę wstać o 6.30.

Izabela: Każda noc to dla mnie koszmar. Już przed położeniem się do łóżka, jestem zestresowana, że nie usnę. Po godzinie leżenia zaczyna bardzo boleć mnie kręgosłup. Biorę środek przeciwbólowy. Kręcę się, wiercę, ból jakoś mija, ale sen nie przychodzi. Sięgam po lek nasenny, po czasie zasypiam i budzę się o wiele później niż powinnam. To dezorganizuje mi dzień.

Bezsenność, czyli co?
Nie ma jednej definicji bezsenności, ale najważniejszym wspólnym wyznacznikiem wszystkich tych, które powstały, jest ocena naszego porannego samopoczucia.

Jeśli przez cały dzień czujemy się dobrze, to znaczy, że na bezsenność nie cierpimy, bo niezależnie od czasu, który przespałyśmy, siły zostały zregenerowane.

 

Jeśli natomiast rano czujemy się rozbite, a senność i ból głowy nie mija w godzinach porannych – oznacza to, że mamy problem.   

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na sen każdej z nas jest inne. Gdybyśmy chciały te różnice zmierzyć w godzinach, okazałoby się, że są one na tyle duże, że jedyna odpowiedź na pytanie „ile powinnyśmy spać?” brzmiałaby – „tyle, ile potrzebujemy, by czuć się dobrze”. Dlatego niektórym  z nas wystarczy 5 godzin snu, a inne potrzebują 8 lub 9.

Pomocy u specjalisty powinnyśmy szukać nie wtedy, kiedy śpimy mało, ale wtedy, kiedy w ciągu dnia czujemy się źle z powodu niewyspania.  

Przeszkadzać może wszystko
Tym, którzy nie mają problemów z zasypianiem, wydaje się, że to taka prosta sprawa. Że jak człowiek jest zmęczony, to przykłada głowę do puszki, zasypia, i tyle.

Tymczasem, aby sen przyszedł w określonej kolejności muszą zadziałać odpowiednie mechanizmy, a przy tym wydzielić się specyficzne substancje oddziałujące na mózg. Jeśli cokolwiek zaburzy ten proces, zasnąć jest trudno, a i sen będzie nieefektywny.

 

 

1 2 3
REKOMENDACJA