wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Kolka - poznaj wroga wysiłku

123rf
09.09.2013

Ostry ból pod żebrami pojawiający się podczas wysiłku fizycznego, a przede wszystkim biegu, zna prawie każdy z nas. Istnieją sposoby, by go uniknąć.

 

To nieprzyjemne doznanie, które momentami aż zatyka dech w piersiach, zniechęca do treningu znacznie bardziej niż zmęczenie czy ból mięśni. Nie warto jednak rezygnować z ruchu z tak błahego powodu. Lepiej poznać wroga i nauczyć się sobie z nim radzić. 

 

Czym więc jest kolka, jak walczyć z bólem, a przede wszystkim zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia?

 

- Kolka to gwałtowny ból umiejscowiony zwykle po prawej stronie pod żebrami. Pojawia się najczęściej podczas intensywnego wysiłku fizycznego, typowo podczas biegania - wyjaśnia Agnieszka Wasik, specjalistka chorób wewnętrznych z kliniki Invicta. - Przyczyn jego powstania lekarze dopatrują się w skurczu przepony lub mięśni gładkich tworzących inne wewnętrzne narządy. Podczas aktywności fizycznej uruchamiają się różne partie mięśni, a narządy wewnętrzne narażone są na wstrząsy, które skutkować mogą takimi skurczami. Może też dochodzić do połykania powietrza - część powietrza dostaje się wówczas do przewodu pokarmowego zamiast do płuc.

 

 

Kontroluj oddech

Choć kolka częściej towarzyszy niewprawnym biegaczom, zmagają się z nią także zawodowcy. Jednak kondycja, siła mięśni i wytrenowanie sprawiają, że dotyka nas ona rzadziej i łatwiej ustępuje. Dzieje się tak dlatego, że osoby, które często trenują, nie popełniają podstawowych błędów zwiększających ryzyko pojawianie się kolki.

 

- Kolce sprzyja kilka czynników: trening bez przygotowania, niewłaściwa dieta (niedobory niektórych pierwiastków w organizmie), rozpoczęcie ćwiczeń na krótko po spożyciu posiłku, nieodpowiedni sposób oddychania - mówi dr Wasik. - Przy gwałtownym oddychaniu podczas wysiłku, może dochodzić do połykania powietrza wdychanego. Gromadzi się ono w przewodzie pokarmowym, powodując jego rozciąganie i wywołując ból oraz utrudniając dalszy wysiłek. By zapobiec połykaniu powietrza, należy  kontrolować oddech - tzn. oddychać w wypracowanym rytmie, nie łapać powietrza gwałtownie ,,haustami’’ poprzez usta  i dostosować  intensywność wysiłku do naszego poziomu wytrenowania - radzi lekarka.

 

 

1 2
Tagi: kolkabólbieganieoddychanie
REKOMENDACJA
2013-11-16 22:19:54
~Mirek

Najbardziej zadziwia mnie to, że do tej pory nie wiadomo co tak na prawdę powoduje kolkę. Bo wysiłek to nie jest przyczyna. Teorii jest kilka: http://gastryczne.pl/kolka/czym-jes t-kolka-co-ja-powoduje/

2013-09-14 15:33:07
~sadjwfjsd

tak zwolnij bieg i przejdz do marszu szczegolnie wtedy gdy gram mecz i musze biec za przeeciwnikiem

2013-09-14 15:21:12
~MAX

TO CO WCIAGAĆ POWIETRZE SZYBKO CZY WOLNO SAMI SOBIE PRZECZYCIE TAKIE NIEUDACZNE PISMAKI

2013-09-14 13:30:22
~ja

Nasze ciało i to jak ono wygląda świadczy o naszym zdrowiu, kondycji fizycznej i psychicznej oraz o tym czy jesteśmy zadbani. Nadmiar tłuszczu w naszym ciele strasznie obciąża nasze organizmy. Jeżeli chcesz się zmienić wpisz na facebooku słowa dieta trening suplementacja.

2013-09-14 11:47:17
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2013-09-14 11:20:28
~adam

suplementy , dobre suplementy się kłaniają

2013-09-14 11:15:16
~mentol

OMG do tego aby wiedzieć jak poradzić sobie z "kolką" nie potrzeba artykułu na 2 strony. 1. Nie obżerać się przed wysiłkiem, 2 . Oddychać regularnie . Wszystko.

2013-09-14 11:01:55
~Mai

wystarczy parę razy schylić się tak, żeby "ścisnąć" pod prawymi żebrami. Przechodzi samo i natychmiast. :)

2013-09-14 09:26:01
~adam

NAJWIĘKSZY PENIS NA ŚWIECIE 48 CM FOTO W linkU uchwycone24.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.