wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Potas dobry na kołatanie serca i stres

123rf
27.09.2013

Niepokoisz się nieregularnym biciem serca i puchnięciem nóg? Wzmożona aktywność fizyczna wywołuje skurcze twoich mięśni? Czujesz permanentne zmęczenie? Tego typu dolegliwości mogą być efektem niedoboru potasu. Jak uzupełnić jego braki?

Potas to jeden z najbardziej niedocenianych „pomocników” naszego organizmu. Choć często o tym zapominamy, nieprzypadkowo nazywany jest „pierwiastkiem życia”. Wraz z chlorem i sodem tworzy skład elektrolitów, które rozpuszczają się w wodzie, transportują składniki odżywcze do wnętrza komórek i pomagają w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii.


Odpowiednia dawka potasu reguluje napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi, pracę nerek i rytm serca. Dotleniając mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe. Pierwiastek pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek.


O potasie często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczyna go brakować. Na jego niedobór organizm potrafi reagować bardzo gwałtownie.

Gdy brakuje potasu…
Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej to minimum 100 mg potasu. Jeszcze większej dawki wymagamy w czasie zwiększonej aktywności fizycznej, gdy razem z potem pozbywamy się także cennych elektrolitów. Potas szybciej wypłukujemy również nadużywając środków przeczyszczających i moczopędnych. Gwałtownie pozbywamy się go w wyniku przewlekłych wymiotów czy biegunek.


Jak objawia się niedobór pierwiastka? Najczęściej pojawiające się dolegliwości to nieregularne bicie serca i puchnięcie nóg. Braki potasu przejawiają się często skurczami mięśni nóg (zwykle podczas wysiłku fizycznego). U niektórych osób pojawiają się zaparcia oraz skurcze jelit.


Problemowi towarzyszy też ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie i zdenerwowanie, a niekiedy również ból głowy. Brak potasu może skutkować „atakiem” trądziku bądź wysypki.


Na niedobór potasu zwany hipokaliemią najbardziej narażone są osoby dotknięte chorobami sercowo-naczyniowymi, np. nadciśnieniem, zmuszone do stosowania leków zwiększających wydalanie pierwiastka z organizmu. Podobne konsekwencje wywołują choroby jelit oraz niedoczynność nadnerczy. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby stosujące diety odchudzające.

 

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-10-04 23:21:23
~Anita

Anita, trudno się dziwić, że żadnych efektów nie zauważyłaś. Magne b6 to totalny syf. Zawiera mleczan magnezu który z reguły zamiast się wchłaniać drażni tylko śluzówkę żołądka.

2017-10-04 23:19:56
~Anita

Ja stosowałam inny preparat z magnezem i nawet głównych objawów niedoboru nie udało mi się wyeliminować (skurczów)... Łykałam kilka tabletek magne b6 dziennie i NIC!

2017-10-04 23:18:42
~Krysia

Ja zaczęłam stosować magnez bo mnie skurcze łydek łapały. Po kilku tygodniach stosowania chela-mag b6 okazało się, że skurcze zniknęły, a ponadto stało się coś, czego się nie spodziewałam. Coś zaczęło się zmieniać w moim otoczeniu - sytuacje które wcześniej łatwo wyprowadzały mnie z równowagi, teraz znoszę z cierpliwością i spokojem. Niedobór magnezu był powodem zmniejszonej tolerancji na stress, teraz, gdy go wyrównałam czuje się o niebo lepiej!

2014-11-22 16:05:23
~danuta

KTO TO PISAL ? DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE NA POTAS WYNOSI 2000 ÷3000 mg dla doroslej osoby , a nie jak autor pisze 100 mg !!! Co za bzdura !!

2014-03-06 11:40:33
~Basia

Oj widzę , że ktoś napisał o aktywatorze wody Aqua Lyros Atar Golden, to wspaniałe urządzenie mam już od czterech lat . Mogę powiedzieć , że efekty są realne - cudowne - nie do uwierzenia. Basia z Wrocławia

2014-02-10 08:04:09
~klemensa

również słyszałam o tym, ze potas może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, sama przyjmuję go w postaci suplementu ketalin+ ponieważ ostre treningi wypłukały ten pierwiastek w dużych ilościach z mojego organizmu, a do soku pomidorowego czy innych warzyw jakoś nie mogę się przekonać, zawsze byłam i niestety wciąż jestem dużym warzywnym niejadkiem ;/

2014-01-17 07:55:35
~konwalia

ida is olga,s baby olga and wiesia are too polite for their own good olga,s mobile provider is really testing her patience. ida sits on olga,s head olga and jeff live in their own magical world olga is thankful for ida

2013-12-27 07:15:36
~yyyy

Hiperkaliemia jest to podwyższenie stężenia potasu we krwi a nie niedobór, jak tu autorzyna tego słabego tekstu napisał.

2013-12-22 11:20:42
~kermit

sam walczę z niedoborem potasu, który został spowodowany częstymi i intensywnymi treningami... przyjmuję teraz suplement ketalin+ oraz jem dużo owoców i warzyw

2013-11-29 08:51:19
~mirek30

ja mam dopiero 30 lat a już odczuwam problemy z sercem i ciśnieniem, wszystko przez stres i prace na dwóch etatach, już jakiś czas temu usłyszałem o właściwościach potasu i dlatego przyjmuję regularnie suplement Katelin+ by uzupełnić poziom potasu w organizmie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.