wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

123RF
30.09.2013

Hellozdrowie.pl

Większość past do zębów zawiera fluorek sodu. Od zawsze wpajano nam, że pasta do zębów powinna zawierać fluor, bo wzmacnia on zęby. Co jeszcze wiemy, a czego nie wiemy o fluorze?


Na początek trochę regulacji prawnych. Fluor jest dopuszczalny do stosowania w pastach do zębów, ale tylko w ograniczonym stężeniu. W produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej jest obowiązek umieszczenia ostrzeżenia: „zawiera fluorek sodu”. I nazywa się to ostrzeżeniem, a nie informacją czy wyróżnieniem zalety produktu.

 

Są też inne obowiązkowe ostrzeżenia, jak np. dotyczące stosowania pasty przez dzieci: „U dzieci poniżej sześciu lat stosować ilość pasty wielkości ziarnka grochu pod kontrolą dorosłych, aby zminimalizować ryzyko połknięcia”. Pasta do zębów dla dzieci do trzeciego roku życia nie powinna w ogóle zawierać fluoru, ze względu możliwość jego przedawkowania przy połknięciu pasty. Komisja Europejska wydała specjalną dyrektywę dotyczącą bezpieczeństwa stosowania fluorku sodu. Czyżby więc była to substancja niebezpieczna?


Na popularnym płynie do płukania jamy ustnej widnieje jeszcze inne ostrzeżenie: „Skonsultuj się z dentystą, jeśli używasz innych preparatów zawierających fluor”. Konia z rzędem temu, kto poszedł do dentysty i konsultował z nim skład swoich produktów do higieny jamy ustnej.

 

Paradoks fluoru polega na tym, że w niewielkich ilościach wzmacnia szkliwo, ale jego nadmiar jest bardzo szkodliwy – wywołuje fluorozę, groźną chorobę powodującą kruchość szkliwa.

 

Różnica pomiędzy małą a dużą ilością fluoru jest niewielka. Fluor jest dodawany do wody w kranie, występuje w pożywieniu, jest także produktem ubocznym przemysłu chemicznego. Zawiera go wreszcie pasta do zębów. Gdy zsumujemy ilości fluoru ze wszystkich tych źródeł, może się okazać, że jest go zdecydowanie za dużo.

 

Jakie mogą być konsekwencje? Już w latach 70. ubiegłego stulecia w Finlandii przeprowadzono badania, z których wynika, że nadmiar fluoru u osób starszych powoduje spontaniczne łamanie kości.


Pasta do zębów – zrób to sam!
Naukowcy spierają się, czy fluor faktycznie jest niezbędny w profilaktyce przeciwpróchniczej. Zdaniem niektórych próchnica nie jest chorobą związaną z niedoborem fluoru i wciąż brakuje jednoznacznych dowodów wskazujących na korzystne działanie fluoru w tym zakresie. Przyjęta koncepcja fluoru niebezpiecznie bagatelizuje ryzyko związane z niewłaściwą dietą, która negatywnie wpływa na nasze zęby.

 

Słodkie napoje, soki owocowe, cukier czy białe pieczywo mogą okazać się dużo bardziej szkodliwe. Lepiej więc zadbać o właściwą dietę, zamiast bezgranicznie wierzyć, że pasta do zębów z fluorem uchroni nas przed niemiłą wizytą u dentysty. Żadna z ekologicznych firm kosmetycznych, które unikają szkodliwych składników, nie produkuje past do zębów z fluorem. Jeżeli nie chcemy całkowicie z niego rezygnować, możemy stosować na przemian pastę z fluorem i bez.


Możemy też samodzielnie zrobić pastę do zębów bez żadnych kontrowersyjnych składników. Starym wypróbowanym sposobem na białe zęby jest ich szczotkowanie z użyciem sody oczyszczonej. Jednak sama soda bywa często zbyt ostra dla delikatnego szkliwa. Dlatego możemy zmieszać sodę oczyszczoną pół na pół z olejem kokosowym. Do tej mieszanki dodajemy kilka kropli olejku eterycznego (eukaliptusowego lub grejpfrutowego) i mamy gotową pastę do zębów. Można też zmieszać sodę oczyszczoną z solą morską (jedna łyżeczka sody i pół łyżeczki drobno zmielonej soli morskiej) i dodać kilka kropli wody oraz olejku eterycznego (miętowego lub cytrynowego). I gotowe!

 

Dominika Chirek, hellozdrowie.pl
 

REKOMENDACJA
2017-04-30 10:12:15
~Michal

ja polecam dwie pasty, dla dzieci http://bit.ly/2pwRoVW i dorosłych http://bit.ly/2piJsqJ

2016-12-01 07:33:21
~goete

Pasta ajona jest super, ona mi pomogła, a u nas fluor nie ma w domu od lat. Kluczowe znaczenie ma zawsze podstawowa pielęgnacja, a nie jakieś tam dziwne metody. Rozumiecie?

2016-08-04 07:32:50
~hortes

Również od lat za każdym razem pasta bez fluoru i absolutnie nic złego się nie dzieje. Wręcz przeciwnie - zęby mamy w optymalnej kondycji bez stosowania cudownych metod. Zatem da się...

2016-07-06 07:37:34
~kortes

Potwierdzam. Fluor nie daje kompletnie nic na plus. Od kilku lat używam ajony bez niego i jakoś zęby mam w bardzo dobrej kondycji, lepszej niż wyglądało to dotychczas. Zatem chyba da się...

2016-05-17 07:41:20
~gorte

Popieram. Od kilku lat myję wyłącznie pastą bez fluoru i jakoś to wygląda. Cudów od razu nie uzyskacie, ale jeśli tylko podejście będzie zdrowe i systematyczne, to fajna zmiana powinna być zauważalna.

2016-04-13 11:05:36
~olek

Ja kupuję tylko pasty do zębów bez fluoru zarówno dla dzieci jak i sobie. Trzeba dokładnie czytać skład bo niektórzy producenci produkują pasty bez fluoru, ale mają za to SLS. Nie wiem co gorsze. Polecam sklep www.ecoswiat.pl Tam są tylko bezpieczne pasty bez fluoru i innych świństw...

2016-03-18 07:34:34
~kerdalk

Ajona i systematyczność - zdecydowanie to wystarczy dla uzyskania fajnego efektu. Wiadomo, że dojście do czegoś poważniejszego wymaga czasu, ale pasty bez fluoru rzeczywiście efekty przynoszą.

2015-11-02 07:47:17
~jostka

Myślę, że najważniejsze jest systematyczne działanie, odpowiednia pielęgnacja, bo to właśnie tak przywraca się zębom normalność. Logiczne, że z dnia na dzień to one idealne się nie zrobią.

2015-10-21 07:45:56
~hosek

Pasty bez fluoru są dużo lepsze niż te z nim - wiem sama po sobie. Jeśli zauważyłam zmiany po wprowadzeniu past bez fluoru to wyłącznie pozytywne!

2015-10-15 13:40:39
~lenny

To nachalne, prymitywne reklamowanie niejakiej Ajony powoduje, ze nigdy tego czegos nie tkne.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.