wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Chroń oczy nawet w pochmurne dni

123rf
04.10.2013

Okulary przeciwsłoneczne latem lub gdy mocno świeci słońce - to rzecz normalna. Mało kto wie natomiast, że powinniśmy chronić nasze oczy przez cały rok. Nawet w dni pochmurne. Dlaczego i jak?


Niezabezpieczenie oczu może spowodować rozwój zaćmy (zmętnienia soczewki oka), która doprowadza do upośledzenia widzenia. Promieniowanie UV (jeden z zakresów światła słonecznego, jaki dociera do Ziemi i oddziałuje na człowieka) sprzyja również tzw. zwyrodnieniu plamki żółtej. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.


Nie można tego bagatelizować, ponieważ na świecie ponad 20 milionów osób rocznie poddawanych jest zabiegowi usunięcia zaćmy, a ponad 3 mln traci wzrok na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV!


Tymczasem, jak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok”, 30 procent osób noszących okulary w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że należy się chronić przed promieniami UV również w pochmurne dni.

Nie tylko na słońcu
Nie wiemy też, że aż 40 proc. ekspozycji na działanie promieniowania UV ma miejsce, gdy nie znajdujemy się w pełnym słońcu.


- Nasze oczy są najbardziej wrażliwą częścią ciała, która jest bezpośrednio narażona na oddziaływanie promieni UV. Ochrona narządu wzroku przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych przez 365 dni w roku stanowi podstawowy element dbania o oczy i zapobiegania chorobom takim jak skrzydlik, zaćma czy zwyrodnienie rogówki - mówi prof. Marta Misiuk-Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Nie tylko przeciwsłoneczne
Jak wynika z badania, 45 proc. osób noszących szkła korekcyjne uważa, że nie zabezpieczają one przez promieniowaniem UV. Mylą się! Mogą nas przed nim osłonić nie tylko okulary przeciwsłoneczne, ale również soczewki kontaktowe czy bezbarwne okulary, również korekcyjne.

 

 

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.