wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Dlaczego oko nadmiernie łzawi?

123rf
04.10.2013

Płyn wydzielany przez gruczoły łzowe oczyszcza oraz nawilża powierzchnię gałki ocznej. Jednak często pojawia się go więcej niż potrzeba. Nadmiernego łzawienia nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ niekiedy może być objawem poważnych chorób.

Częstą dolegliwością bywa zapalenie spojówek, którego najbardziej widocznym objawem jest zaczerwienienie oka. Występuje także uczucie piasku w oczach i stałe łzawienie, a cieknąca wydzielina powoduje zlepianie się powiek w czasie snu. Niektórzy wykazują również wrażliwość na światło.


Nadmierne łzawienie może być też objawem zapalenia tęczówki - dwuwarstwowej pigmentowanej tkanki oka, która nadaje mu barwę. Oko staje się wówczas czerwone, boli i jest nadwrażliwe na jasne światło. Choroba wywołuje też bóle głowy, które nasilają się, gdy oczy pracują przez kilka godzin.


Łzawienie wiąże się również z zapaleniem oraz owrzodzeniem rogówki. Inne objawy to zaczerwienienie, świąd, ból i wydzielina w worku spojówkowym.

Za mało lepkości
Przyczyną niezamierzonego „płaczu” bywa czasami niewłaściwy skład łez. Za ich przyleganie do powierzchni rogówki odpowiada tzw. warstwa śluzowa. Bez odpowiedniej lepkości, łzy nie mogą utrzymać się na oku i po prostu z niego spływają, powodując poważny dyskomfort.


Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest regularne aplikowanie kropli typu „sztuczne łzy”. Warto kupować preparaty, które nie zawierają konserwantów, ponieważ tego rodzaju dodatki wykazują niekiedy działanie drażniące i wywołują efekt odwrotny od zamierzonego.
 
Podrażnione oko
Nadmierna produkcja łez może być spowodowane podrażnieniem mechanicznym (np. uderzeniem gałęzią podczas spaceru po lesie), obecnością ciała obcego w oku (małego owada, ziarnka piasku) lub ekspozycją na warunki atmosferyczne: intensywne światło słoneczne, siarczysty mróz czy porywisty wiatr.


W przypadku pierwszej z tych przyczyn należy oczyścić brzegi powiek specjalnymi jałowymi chusteczkami, a okolice oczu umyć delikatnymi hipoalergicznymi środkami. Jeśli wykazujemy wrażliwość na światło, wychodząc na dwór warto założyć okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV.

Zapchane kanaliki
Łzy powinny odpływać przez małe otwory w wewnętrznym kąciku oka do dwóch kanalików, które prowadzą do woreczka łzowego i przewodu nosowo - łzowego. Zablokowanie któregoś odcinka uniemożliwia odpływ, co w rezultacie powoduje nieustanne łzawienie oczu.


Niedrożność może być wrodzona lub nabyta w wyniku uszkodzenia, zakażenia lub obecności ciała obcego. U osób starszych powoduje ją niekiedy zwiotczenie skóry powiek.

 

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-03-24 09:25:02
~atka

Lubię ten starazolin niebieski, bo rzeczywiście po zakropleniu ulga jest natychmiastowa. Pomagają jak oczy są zmęczone czy suche, dlatego najczęściej używam ich w pracy

2015-10-13 14:49:04
~uffa

Mam często podrażnione oczy i wtedy jedyne, co mi pomaga to sztuczne łzy, czyli starazolin hydrobalance. Dobrze nawilżają oczy, łagodzą podrażnienia i problemy z oczami szybko mijają

2014-01-04 10:34:11
~czyste środowisko

Od roku mam aktywator wody od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Bóle mięśnia sercowego ustąpiły. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne dla chorych na białaczkę.Depresja o smutnej chorobie odeszła w niepamięć. Zocha

2013-10-06 17:11:50
~Figula

Nie tylko tusze do rzęs i nawet nie o skład tutaj chodzi, ale przez nakładanie kremu zbyt blisko oka takie coś też może wystąpić.

2013-10-06 16:45:13
~bodzo

Jeśli chcesz zlokalizować swojego znajomego, wejdź w link: ulinks.net/lokalizator <--- wystarczy podać jego numer telefonu. df

2013-10-06 16:44:52
~Mila

W artykule nikt nie wspomniał, ze łzawienie to takze choroba tarczycy. Wiem to po sobie od kilku lat łzawiły mi oczy, kiedy zrobiłam badanie hormonow okazało się, ze przytarczyce do natychmiastwego usunięcia (jestem juz po operacji 2 lata) a obecnie 7 listopada mam biopsje tarczycy, poniewaz powstały guzki tarczycowe. Nie lekcewazcie łez.

2013-10-06 16:02:02
~rara

Jeśli chcesz zlokalizować swojego znajomego, wejdź w link: ulinks.net/lokalizator <--- wystarczy podać jego numer telefonu. rt

2013-10-06 15:34:20
~Obeznana

Główny powód u kobiet - tusze do rzęs. Nie każde oko jest do tego przyzwyczajone, a zbyt długie noszenie makijażu, albo nie zmywanie go na noc (co często się Wam kobiety zdarza) bądź dostawanie się odrobinek tych okropnych sztucznych mieszanek (w skład tuszu wchodzą takie rzeczy jak w skład benzyny) powoduje podrażnianie oka, Ale tego nie napiszą, bo gdyby napisali, spadłby popyt na tusze do rzęs i inne malowidła.. a co za tym idzie. Mniej firmy by zarobiły. Cóż, wszędzie

2013-10-06 14:54:48
~BŁAGAM WAS O POMOC

Mam na imię Maria. Mieszkam w Skłudzewie <kujawsko-pomorskie> Jestem samotną mamą dwójki dzieci 6letniego Roberta i 4letniego Bartka. Mój Mąż zginął tragicznie niecały rok temu. Od tego momentu naprawdę ciężko się nam utrzymać. Często bywa tak, że nie starcza podstawowe rzeczy w tym jedzenie... Dlatego jestem zmuszona prosić Was o pomoc bo znajdujemy się w rozpaczliwej sytuacji. Błagam pomóżcie! Nie proszę dla siebie lecz jako Matka- dla dzieci. Proszę ludzi dobre

2013-10-06 14:53:11
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.