wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego drga powieka?

28.05.2009

Każdy z nas to zna. Drgająca powieka, zawroty głowy po przebudzeniu, czy potężna ochota na sen, które sprawia, że nawet na pełnym napięcia filmie, potrafisz zapaść w błogi sen. Wszystkie te drobne objawy, wcale nie muszą być banalne. Warto wiedzieć, co oznaczają.

Kiedy drgają Ci powieki...
Rytmiczne i powtarzające się, charakterystyczne skurcze powiek, to najczęściej przyczyna trzech winowajców: nadmiernej ilości kofeiny, stresu oraz braku snu. Jeśli odstawisz kawę (albo przynajmniej zredukujesz ilość kawy wypijanej w ciągu dnia), zaczniesz regularnie się wysypiać oraz uspokoisz emocje – drganie minie.  Warto też uzupełnić zapasy magnezu wypłukane przez kawę – co często jest przyczyną skurczu mięśni (np. nocnych skurczów łydek). Zwykle trwa zresztą kilka godzin, w porywach do kilku dni.

Powody do niepokoju pojawiają się, kiedy drganie nie ustępuje przez tydzień. Przyczyną drgania powieki może być np. podrażnienie spojówki lub rogówki. Jeśli poza drganiem powieki, zauważysz inne objawy, np. zaczerwienie i wydzielinę z oka, skurcze innych mięśni twarzy, czy opadanie górnej powieki – koniecznie udaj się do lekarza.

Kiedy swędzi Cię skóra...

Przyczyna może być banalna – ukąszenie owada, reakcja na środki chemiczne (detergenty, kosmetyki itp.), wysuszenie skóry. Drapiesz się w swędzące miejsce, a skóra przez to staje się jeszcze bardziej podrażniona i cały proces zaczyna się od nowa.

1 2 3 4 5
REKOMENDACJA
2018-04-11 20:15:08
~Asia

Ten preparat zawiera mleczan magnezu który bardzo słabo się przyswaja. Ja niestety dowiedziałam się tego już po jego zakupie i jak się zorientowałam że nie daje efektów :/

2017-12-07 20:11:40
~Olka

Mnie przez niedobór magnezu męczą nie tylko skurcze, ale właśnie drganie powiek najbardziej. Strasznie mnie to irytuje. Łykam kilka razy dziennie Magne b6 już ponad miesiąc, ale to wydaje się kompletnie nic nie dawać, dramat..

2016-12-15 18:33:09
~Mirek

Kawa wypłukuje magnez? Kto takie bzdury wygaduje? Nie ma ŻADNYCH badań naukowych potwierdzających takie twierdzenie.Mało tego to kawa jest wręcz bogatym jego źródłem.

2016-05-11 20:28:51
~Krystyna

Z tym magnezem to nie taka prosta sprawa. Ja brałam 2 preparaty i dalej miałam problem z tą irytującą dolegliwościa - drgającymi powiekami. Dowiedziałam się, ze są różne formy magnezu i nie wszystkie się dobrze przyswajają. Najlepiej przyswaja się chelat i dlatego kupiłam chela-mag b6. Po 2 tygodniach było po wszystkim i do teraz nie mam już tej dolegliwości, bo stale suplementuje magnez :)

2015-02-26 09:42:51
~aaa

"nadmiernej ilości kofeiny, stresu oraz braku snu." Kawy nie pijam. Śpię tyle samo, co zawsze, a nawet więcej. Stresu nie mam, bo w pracy idzie mi lepiej niż kiedykolwiek. A powieka drga. Kupię sobie magnez, a takie porady jak w artykule to do piaskownicy!

2014-07-03 13:43:36
~Janek

Kurcze widziałem ten problem na wielu forach, przykładowo; http://www.biomedical.pl/forum/prob lem-z-drganiem-miesni-pod-okiem-vt1 1444.html sam miałem ten problem... jest stary jak świat, aż dziwne, że jeszcze piszą artykuły, które nic nie wnoszą zamiast po prostu aktualizować już napisane :) Wiadomo też, że osoby pijące kawe i palące papierosy to z tym mają największe problemy :)

2014-01-19 22:40:06
~rina93

jasne, łatwo mówić... kawy nie pijam, jeżeli chodzi o sen to od lat mam z tym problem - z zasypianiem, ze snem ogólnie... ale raczej sypiam po 8 godzin... no ile można niby spać? a jeżeli chodzi o redukowanie stresu... co, może mam studia rzucić? tak, myślę o opuszczeniu tego bagna.. przepraszam za jadowity ton komentarza, ale studia mnie dobijają, wpędzają w depresję i Bóg wie co jeszcze... więc jak jest tu ktoś kto chce iść na studia to odradzam!

2013-12-12 03:42:10
~Yuu

Z tym drganiem to chyba raczej nie... Mi drga powieka od paru dni (co, nie kryje, jest dość wkurzające), ale nie z tych powodów. - Sen - coś w tym na pewno jest, aczkolwiek ostatnio się wysypiam, ale to nie pomaga. - Stres - no akurat w tym czasie stresuje się mniej niż przez cały rok... - Kofeina - nie pije ani kawy, ani herbaty. Nawet coli nie pije. No to co?

2013-11-14 15:16:02
~Szymi

Ja również kawy nie pijam. Stesu może itam trochę jest ale nie jakoś non stop.Wysypiam się i moimo to powieka drga mi już 2 miesiące...

2013-08-21 10:35:45
~Lidia

Kawy nie piję, śpię 8 godzin na dobę, żyję w miarę bezstresowo... a powieka drga mi już czwarty dzień!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.