wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Gorąca kąpiel nie dla wszystkich

123rf
24.10.2013

W sezonie jesienno-zimowym gorąca kąpiel ma wielu zwolenników. Jednak dla niektórych może się naprawdę źle skończyć. Kto powinien unikać wylegiwania w wannie?

W sezonie jesienno-zimowym gorąca kąpiel ma wielu zwolenników. Niewątpliwie przebywanie w wodzie o temperaturze powyżej 36 stopni może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm.

 

Docenimy go po forsownym treningu czy wytężonej pracy fizycznej, ponieważ taka kąpiel znakomicie redukuje zakwasy - rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i znajdujących się pod nią mięśni, umożliwia bowiem odtransportowanie nagromadzonego kwasu mlekowego do wątroby i jego rozkład.

 

Zanurzenie w wannie wypełnionej gorącej wodą łagodzi także sztywność stawów i otwiera skórne pory, ułatwiając uwalnianie toksyn.


Taka kąpiel potrafi również świetnie odprężyć, zrelaksować i uspokoić. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że bywa świetnym lekiem na… samotność. Jak wynika z ich badań, przeprowadzonych na 400 ochotnikach, gorąca kąpiel kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa odczuwanym w otoczeniu innych osób.

 

Przypomina także bezpieczny okres dzieciństwa, a nawet pobyt w łonie matki. Mimo licznych atutów, z przebywaniem w gorącej wodzie należy jednak uważać, a niektórzy powinni go zdecydowanie unikać.

Przegrzane jądra
Mało kto wie, że gorąca kąpiel jest dość wyczerpująca dla organizmu. Podwyższenie temperatury o jeden stopień powoduje przyspieszenie pracy serca o 20 uderzeń na minutę oraz podwyższenie ciśnienia krwi.

 

Przebywanie w gorącej wodzie może także zwiększyć zawroty głowy, a także wywoływać omdlenia, szczególnie u osób, które cierpią na problemy z układem krążenia czy nadciśnieniem. Dlatego powinny one bardzo umiarkowanie korzystać z takich kąpieli.


Z tych samych powodów nie zaleca się ich także chorym z zaburzeniami krzepnięcia krwi i czucia powierzchniowego, nadczynnością tarczycy oraz cukrzycą.


Inną reakcją pojawiającą się podczas gorącej kąpieli jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, które pod wpływem temperatury mogą pękać. W efekcie następuje czasami uszkodzenie delikatnych zastawek żylnych, co uniemożliwia cofanie się krwi, a w konsekwencji – powoduje powstawanie poskręcanych, wężykowatych zgrubień zwanych żylakami.


Zbyt częstego przebywania w gorącej wodzie nie zaleca się także młodym mężczyznom. Regularne przegrzewanie jąder obniża bowiem jakość nasienia, zmniejszając ilość oraz ruchliwość plemników. W efekcie miłośnik takich kąpieli osłabia swoje zdolności prokreacyjne. Nieprzypadkowo w średniowieczu mężczyźni specjalnie pławili się w gorącej wodzie, żeby uzyskać czasową niepłodność.

 

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-27 11:43:42
~koczkodanka

Nie każdy może brać gorącą kąpiel, to fakt. Ja mam stwierdzone AZS i o gorącej kąpieli mogę tylko pomarzyć, chociaż nie rezygnuje z kąpieli w ogóle. Zazwyczaj mocze się w letniej wodzie z dodatkiem np. kulek do kąpieli Gal dla dzieci. Mają one w swoim składzie olej z wiesiołka, a ten jak wiadomo zalecany jest przy AZS, łuszczycach etc :)

2015-03-07 23:56:25
~jeny

co obrzydliwie brudne fugi na tej scianie.fujjj!kto wybral taka fotę ? brrrrr

2014-10-16 21:41:03
~Kinia

nie wyobrażam sobie bez wieczornej kąpieli z książką :) musi być pachnąca piana, najlepiej luksja blueberry muffin i fajna muza.

2014-10-16 10:54:04
~Czyścioch

A co powiecie o karpackiej kąpieli odmładzającej? Wygląda to mniej więcej tak -> http://pamietnikmordercy.pl/?p=294

2014-01-04 10:25:40
~warto spróbować

Od roku mam aktywator wody od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Bóle mięśnia sercowego ustąpiły. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne dla chorych na białaczkę.Depresja o smutnej chorobie odeszła w niepamięć. Zocha

2013-10-27 23:38:45
~moni

"Robią to w łazience tysiące Polaków"-co za gramatyka, poza tym gdzie mają brać kąpiel-w jadalni, kuchni-zazwyczaj robi się to w łazience???

2013-10-27 23:09:52
~moni

Jakie "upier.olone" fugi, matko!!!!!!

2013-10-27 23:01:24
~marek

nr konta

2013-10-27 22:22:13
~dziewica18

Tysiące ogłoszeń chętnych dziewczyn i facetów - sprzedamsie.pl

2013-10-27 21:53:54
~BŁAGAM WAS O POMOC

Mam na imię Maria. Mieszkam w Skłudzewie <kujawsko-pomorskie> Jestem samotną mamą dwójki dzieci 6letniego Roberta i 4letniego Bartka. Mój Mąż zginął tragicznie niecały rok temu. Od tego momentu naprawdę ciężko się nam utrzymać. Często bywa tak, że nie starcza podstawowe rzeczy w tym jedzenie... Dlatego jestem zmuszona prosić Was o pomoc bo znajdujemy się w rozpaczliwej sytuacji. Błagam pomóżcie! Nie proszę dla siebie lecz jako Matka- dla dzieci. Proszę ludzi dobre

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.