wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Suchość w jamie ustnej?
Zdrowie & Fitness
Co na kaszel?
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Suchość w jamie ustnej?

123RF
08.11.2013

To uczucie zna chyba każdy, ponieważ suchości w ustach często doświadczamy w stresujących sytuacjach. Na szczęście zazwyczaj szybko znika. Jeśli jednak dolegliwość męczy nas przez długi czas może zwiastować poważniejszy problem zdrowotny. Jak sobie z nim poradzić?

Suchość w jamie ustnej pojawia się, gdy gruczoły ślinowe wytwarzają za mało śliny, która w dodatku jest gęstsza niż normalnie. Dolegliwości towarzyszą również inne symptomy: trudności w połykaniu, żuciu czy mówieniu, pieczenie języka, popękane wargi. Odczuwamy wtedy także zwiększone pragnienie. Niekiedy skarżymy się na pogorszenie zdolności rozpoznawania smaku lub metaliczny smak w ustach.

Problem jest również wyczuwalny przez otoczenie, ponieważ konsekwencją zmniejszonego wydzielania śliny bywa nieprzyjemny zapach z ust. Istnieje także zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i chorób dziąseł, ponieważ następuje szybszy rozwój bakterii.Przyczyny suchości
Bardzo często sami wywołujemy problem, ponieważ dolegliwość bywa konsekwencją nadużywania papierosów, cygar czy fajki. Pojawia się również w wyniku palenia marihuany.

Niedobór śliny jest także ubocznym skutkiem przyjmowania niektórych leków (zwłaszcza zmniejszających przekrwienie błony śluzowej), preparatów o działaniu przeciwhistaminowym czy przeciwdepresyjnym, atropiny oraz innych specyfików stosowanych w chorobach serca i chorobie wrzodowej.

Suchość w ustach męczy również osoby, które przeszły radioterapię (jeżeli podczas leczenia nowotworów złośliwych głowa lub szyja zostaną wystawione na działanie promieniowania, ślinianki mogą ulec uszkodzeniu) lub chemioterapię (leki stosowane w walce z rakiem mogą powodować zagęszczenie śliny).

Problem często pojawia się u osób starszych (z wiekiem zmniejsza się wydzielanie śliny) oraz kobiet w okresie menopauzy (zmieniający się poziom hormonów może wpływać na funkcjonowanie ślinianki).

Dolegliwość towarzyszy też cukrzycy czy śwince oraz zakażeniom jamy ustnej, gardła lub gruczołów ślinowych. Powodują ją również niektóre choroby autoimmunologiczne, np. zespół Sjögrena, którego głównym objawem jest właśnie wyjątkowa suchość w jamie ustnej. To przewlekły proces zapalny, w którym układ odpornościowy atakuje gruczoły ślinowe. Nieprawidłowo suche mogą być wówczas także inne błony śluzowe – oczu, jamy nosowej, gardła, krtani, oskrzeli czy pochwy.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-10-24 14:51:44
~roomstay

Z suchością w ustach można też walczyć, stosując odpowiednią pastę do zębów, a można ją znaleźć w http://superpasty.pl/kserostomia-su chosc-w-jamie-ustnej

2013-11-12 12:47:46
~ania

Brała kwas mlekowy zawarty w tych globulkach nie wiem ale jakoś nie do końca wierze w priobiotyki ;-)

2013-11-11 23:41:45
~probioemy@wp.pl

to może być drożdżak -napisz

2013-11-11 23:29:50
~probioemy@wp.pl

a próbowałaś coś naturalnego np.probiotyczne mikroorganizmy ?

2013-11-11 22:17:40
~ania

Moja mama długo odczuwała suchośc w ustach, nikt nawet nie przypuszczał, że jest to spowodowane menopauzą i suchościa pochwy, co później zdiagnolizowal lekarz. Pomógły jej globulki hydrovag. Zresztą ja je też stosowałam po porodzie, tak że maja szerokie zastosowanie.

2013-11-11 19:12:59
~chora

Zanim zaczniesz kpić poczytaj o tej chorobie ,ja właśnie choruję na nią i nie zyczę nikomu nawet Wam.:-(

2013-11-11 19:04:30
~dziewica

Ogłoszenia chętnych dziewczyn z Twojej okolicy - dziewica.xx.pl

2013-11-11 17:59:14
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2013-11-09 05:44:50
~Jola

" ... lub metaliczny smak w ustach. " hehe a jak smakuje metal ?

2013-11-09 04:14:07
~Aga

Pasta do Zebow, cukierki i gumo do żucia z xylitolem

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.