wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Przeziębienie czy grypa?

123rf
22.11.2013

W okresie jesienno-zimowym zwykle dopada nas jedno albo drugie, jednak większość z nas nie rozróżnia tych dwóch chorób. Niektórzy zwykłe przeziębienie nazywają grypą, inni lekceważą poważną infekcję. Jak więc je rozróżnić?


Przede wszystkim przeziębienie i grypa różnią się od siebie wywołującymi  je drobnoustrojami. Pierwsze powodują zwykle niezbyt groźne rhinowirusy. Zarażamy się nimi poprzez kontakt z chorym, szczególnie w okresach dużych wahań temperatur, gdy ubieramy się za ciepło bądź za zimno i doprowadzamy do przegrzania lub wyziębienia organizmu. Dotykając przedmiotów, z którymi wcześniej miał kontakt inny chory, przy równoczesnym osłabieniu, nietrudno o zawirusowanie. Przeziębieniu sprzyjają także zmiany temperatur, czyli bardzo niskie rano i wyższe w dzień.


Zupełnie inne wirusy wywołują grypę. Należą do nich ortomyksowirusy typu A, B i C. Są to groźne drobnoustroje, które mają potężną moc przemian. Poważne mutacje wirusa zachodzą co kilkadziesiąt lat, powodując pandemię (np. słynną hiszpankę). Grypa to ostra choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, np. podczas kaszlu lub kichania.  Podczas gdy przeziębienie rzadko kończy się poważnym schorzeniem, na powikłania po grypie rocznie umiera ponad 1 mln ludzi.


Nietrudne rozpoznanie
Przeziębienie zwykle rozpoczyna się uczuciem rozbicia, lekko podwyższoną temperaturą, praktycznie zawsze występuje katar i ból gardła. Pierwsze oznaki, czyli drapanie w gardle i częste kichanie, powinno nas zaalarmować, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.  Przeziębienie nie zwala nas z nóg, z reguły przechodzimy je funkcjonując normalnie, ale z dużym dyskomfortem.  Jednak, gdy objawy trwają dłużej niż 4 dni, może to oznaczać, że w osłabionym organizmie zadomowiły się już bakterie, powodując inną infekcję.  Zwykle po niedoleczonym przeziębieniu pojawiają się inne choroby.  W 3-5 proc. powikłaniem przeziębienia jest zapalenie zatok, znacznie częściej pojawia się zapalenie oskrzeli i płuc, a także zapalenie gardła.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-11 23:05:03
~Edyta

W bardzo łatwy sposób poprawiłam swoją odporność. Zaczęłam po prostu regularnie suplementować witaminę C. Dzięki Gold-vit C łykam sobie jedną kapsułkę i mam odpowiednią ilość tej kluczowe witaminy w diecie

2018-03-03 02:02:14
~Klaudia

Bardzo ciekawy pomysł. Też mam problem z apetytem, szczególnie gdy mam stan zapalny gadła. Znalazłam ten preparat na http://pbc24.pl w dobrej cenie i kupiłam 2 opakowania. Zobaczymy czy u mnie też się sprawdzi :)

2018-02-09 00:16:34
~Asia

Nawet lekkie przeziębienie totalnie odbiera mi apetyt. Mam dosłownie wstręt do jedzenia w takich sytuacjach. Udało mi się ten problem rozwiązać dzięki stosowaniu Nutramilu. Ten preparat jestem w stanie wypić bez problemu, bo jest lekki a ma dobre wartości odżywcze dzięki czemu dodaje sił

2015-11-23 19:53:24
~Ewelina

Jeśli dziecko często choruje najlepszym rozwiązaniem będzie zakup do domu inhalatora. W przypadku dzieci doskonale sprawdza się inhalator baby sanity, można nim inhalować nawet noworodka, a do tego ma dodatkowe akcesoria do inhalacji osób dorosłych.

2014-03-21 12:59:56
~lusia

Na grypę antybiotyk nie pomoże bo to infekcja wirusowa. Potrzebne leki przeciwwirusowe jak Engystol. Bardzo skuteczny środek na przeziębienie i ogólne infekcje dróg oddechowych. Antybiotyk tylko zaszkodzi, szkoda że lekarze wypisują je na potęgę.

2013-12-12 23:35:24
~ada

No własnie, tutaj liczy sie to zeby jednak zeby szybko wyleczyc sie z przeziębienia i jednak zeby srodek który kupimy szybko zadziala.

2013-12-12 21:17:20
~klef

Musze przyznac, że i ja bardzo rzadko mam gorączkę ale za to zawsze przy przeziębieniu boli mnie głowa, nie obejdzie się bez tabletek p. bólowych. Do nosa tez zawsze muszę mieć aerozol.

2013-12-12 18:34:57
~piwonnka

Zawsze łykam witaminy, aspirynę, gorącą herbatę z imbirem i do łóżka. Do nosa tylko aerozol bo najszybciej odtyka. No i obowiązkowo czosnek.

2013-12-12 15:48:31
~iza

Ja rzadko mam gorączkę, ale leczę się aspiryną a na katar to też xylorin biorę bo jakoś inne tak szybko nie leczą jak właśnie ten aerozol

2013-12-11 22:41:59
~luiza

Ja na katar mogę polecić coś co mnie bardzo pomaga- Xylorin. Idealny własnie na męczący katar i problemy z zatokami.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.